Ailem nakil olmamı istemiyor

HeisVengeance

Centipat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Selam. Ben 16 yaşındayım ve 11. sınıf öğrencisiyim. 2 senedir meslek lisesinde okuyorum bölümüm elektrik ve fiziğe hiçbir şekilde kafam basmıyor. İlk 2 senem rahat geçmişti ama bu sene olan dersleri görünce kafamı duvarlara vurdum. 2 senedir de aileme yalvarıyorum Anadolu lisesine geçmek için çünkü kültür derslerim iyi. Ailem bana diyor ki işte "elinde mesleğin olsun falan biz sana üniversite okuma demiyoruz." bir de şey dediler işte 9. sınıfa geçmeden önce bölüm seçtiriyorlar ya orada ben normalde bilişim seçecektim ancak ailem dedi "bilişim de iş imkanı az hem elektrikte aynı" falan cart curt. Ama hiç aynı değil matematiğe falan kafam basıyor ama fizikle hiç alakam yok ve bölüm hocaları da geri kafalı bayağı. Üstüne hepsinde saçma bir ciddiyet var. İğreniyorum alayından. Ben İngilizceden devam etmek istiyorum "dil" okumak istiyorum iyi bir ingilizceye sahibim ve gelecekte tercümanlık okumak istiyorum. Bir arkadaşımın okuduğu Anadolu lisesi var ve OBP puanım yetiyor. Eğer oraya geçemezsem hayatım hiç iyi gitmeyecek. Çünkü sınıfta kalma korkusu başladı bende ve 2 senedir elektrikten veremediğim sorumluluk sınavım var ayrıyeten o da geriyor ve strese sokuyor. Yani ne yapmalıyım gerekirse rehberliğe bile giderim bunun için çünkü olmuyor. Ailem hem diyor "mesleğini öğren hem de istediğin mesleği oku diyor." dalga geçiyorlar resmen onun için ben 2 senedir söyleniyorum boşuna. Diyorum ki anne diyorum olmuyor yapamıyorum inatla hala mesleğini öğren diyor. Ha bir de zorbalık konusu var onu daha anlatmadım aileme ama tekrar bir şansımı deneyeceğim ve ben bu okuldan gidene kadar da hiç pes etmeyeceğim. Geçen oturuyorum bölüm dersinde hoca yok ders boş. Telefondan film izliyorum kimseye bir zararım yok. Adam bana oradan küfür ediyor hani takmıyorum ama cidden ben bu insanlarla mı okulu okuyorum ya. Ya her şeyi geçtim yerimde oturuyorum kimseyle muhatap olmuyorum bile. Kafa dengi bile yok sınıfta. Şimdi gelip şey demeyin "11. sınıf olmuşsun hala aileni uğraştırıyorsun." abi benim kafam elektriği, fiziği kaldırmıyor ben ne yapayım. Yapamadığım içinde sınavlardan geçememe gibi bir olasılığım var ve eğer ben bu okulda kalıp bölüm dersi sınavlarını geçemezsem zaten seneye 12. sınıfım ve üniversite hayalim var. O zaman ben neye çalışacağım üniversiteye mi? Sorumluluk sınavına mı? Yani ne yapacağım bilmiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam. Ben 16 yaşındayım ve 11. sınıf öğrencisiyim. 2 senedir meslek lisesinde okuyorum bölümüm elektrik ve fiziğe hiçbir şekilde kafam basmıyor. İlk 2 senem rahat geçmişti ama bu sene olan dersleri görünce kafamı duvarlara vurdum. 2 senedir de aileme yalvarıyorum Anadolu lisesine geçmek için çünkü kültür derslerim iyi. Ailem bana diyor ki işte "elinde mesleğin olsun falan biz sana üniversite okuma demiyoruz." bir de şey dediler işte 9. sınıfa geçmeden önce bölüm seçtiriyorlar ya orada ben normalde bilişim seçecektim ancak ailem dedi "bilişim de iş imkanı az hem elektrikte aynı" falan cart curt. Ama hiç aynı değil matematiğe falan kafam basıyor ama fizikle hiç alakam yok ve bölüm hocaları da geri kafalı bayağı. Üstüne hepsinde saçma bir ciddiyet var. İğreniyorum alayından. Ben İngilizceden devam etmek istiyorum "dil" okumak istiyorum iyi bir ingilizceye sahibim ve gelecekte tercümanlık okumak istiyorum. Bir arkadaşımın okuduğu Anadolu lisesi var ve OBP puanım yetiyor. Eğer oraya geçemezsem hayatım hiç iyi gitmeyecek. Çünkü sınıfta kalma korkusu başladı bende ve 2 senedir elektrikten veremediğim sorumluluk sınavım var ayrıyeten o da geriyor ve strese sokuyor. Yani ne yapmalıyım gerekirse rehberliğe bile giderim bunun için çünkü olmuyor. Ailem hem diyor "mesleğini öğren hem de istediğin mesleği oku diyor." dalga geçiyorlar resmen onun için ben 2 senedir söyleniyorum boşuna. Diyorum ki anne diyorum olmuyor yapamıyorum inatla hala mesleğini öğren diyor. Ha bir de zorbalık konusu var onu daha anlatmadım aileme ama tekrar bir şansımı deneyeceğim ve ben bu okuldan gidene kadar da hiç pes etmeyeceğim. Geçen oturuyorum bölüm dersinde hoca yok ders boş. Telefondan film izliyorum kimseye bir zararım yok. Adam bana oradan küfür ediyor hani takmıyorum ama cidden ben bu insanlarla mı okulu okuyorum ya. Ya her şeyi geçtim yerimde oturuyorum kimseyle muhatap olmuyorum bile. Kafa dengi bile yok sınıfta. Şimdi gelip şey demeyin "11. sınıf olmuşsun hala aileni uğraştırıyorsun." abi benim kafam elektriği, fiziği kaldırmıyor ben ne yapayım. Yapamadığım içinde sınavlardan geçememe gibi bir olasılığım var ve eğer ben bu okulda kalıp bölüm dersi sınavlarını geçemezsem zaten seneye 12. sınıfım ve üniversite hayalim var. O zaman ben neye çalışacağım üniversiteye mi? Sorumluluk sınavına mı? Yani ne yapacağım bilmiyorum.
İstemediğin mesleği zaten yapamazsın öğretmenlerinden samimi olduğun biriyle konuş, ailenle o konuşsun

Dostum zor bir durumdasın istersen kültür hocalarınla konuş bir ailenle konuşsun onlar belki ikna ederler. Keşke bilişime gitseymişsin iş imkanı nasıl daha az dediler anlamıyorum.

Dostum zor bir durumdasın istersen kültür hocalarınla konuş bir ailenle konuşsun onlar belki ikna ederler. Keşke bilişime gitseymişsin iş imkanı nasıl daha az dediler anlamıyorum.
Önemli olan iş imkanı değil. Zaten insan sevmediği işi yapamaz ve yapmamalı. Arkadaşımız zaten yolunu belirlemiş.

Yabancı dil okuyup bir yandan mesela uluslar arası ilişkiler olursa bir çok firmada yabancı dilden dolayı firma temsilcisi gibi görevler alabilir.
Yabancı dil bilen insanında iş imkanı çok fazla.

Selam. Ben 16 yaşındayım ve 11. sınıf öğrencisiyim. 2 senedir meslek lisesinde okuyorum bölümüm elektrik ve fiziğe hiçbir şekilde kafam basmıyor. İlk 2 senem rahat geçmişti ama bu sene olan dersleri görünce kafamı duvarlara vurdum. 2 senedir de aileme yalvarıyorum Anadolu lisesine geçmek için çünkü kültür derslerim iyi. Ailem bana diyor ki işte "elinde mesleğin olsun falan biz sana üniversite okuma demiyoruz." bir de şey dediler işte 9. sınıfa geçmeden önce bölüm seçtiriyorlar ya orada ben normalde bilişim seçecektim ancak ailem dedi "bilişim de iş imkanı az hem elektrikte aynı" falan cart curt. Ama hiç aynı değil matematiğe falan kafam basıyor ama fizikle hiç alakam yok ve bölüm hocaları da geri kafalı bayağı. Üstüne hepsinde saçma bir ciddiyet var. İğreniyorum alayından. Ben ingilizceden devam etmek istiyorum "dil" okumak istiyorum iyi bir ingilizceye sahibim ve gelecekte tercümanlık okumak istiyorum. Bir arkadaşımın okuduğu Anadolu lisesi var ve OBP puanım yetiyor. Eğer oraya geçemezsem hayatım hiç iyi gitmeyecek. Çünkü sınıfta kalma korkusu başladı bende ve 2 senedir elektrikten veremediğim sorumluluk sınavım var ayrıyeten o da geriyor ve strese sokuyor. Yani ne yapmalıyım gerekirse rehberliğe bile giderim bunun için çünkü olmuyor. Ailem hem diyor "mesleğini öğren hem de istediğin mesleği oku diyor." dalga geçiyorlar resmen onun için ben 2 senedir söyleniyorum boşuna. Diyorum ki anne diyorum olmuyor yapamıyorum inatla hala mesleğini öğren diyor. Ha bir de zorbalık konusu var onu daha anlatmadım aileme ama tekrar bir şansımı deneyeceğim ve ben bu okuldan gidene kadar da hiç pes etmeyeceğim. Geçen oturuyorum bölüm dersinde hoca yok ders boş. Telefondan film izliyorum kimseye bir zararım yok. Adam bana oradan küfür ediyor hani takmıyorum ama cidden ben bu insanlarla mı okulu okuyorum ya. Ya her şeyi geçtim yerimde oturuyorum kimseyle muhatap olmuyorum bile. Kafa dengi bile yok sınıfta. Şimdi gelip şey demeyin "11. sınıf olmuşsun hala aileni uğraştırıyorsun." abi benim kafam elektriği, fiziği kaldırmıyor ben ne yapayım. Yapamadığım içinde sınavlardan geçememe gibi bir olasılığım var ve eğer ben bu okulda kalıp bölüm dersi sınavlarını geçemezsem zaten seneye 12. sınıfım ve üniversite hayalim var. O zaman ben neye çalışacağım üniversiteye mi? Sorumluluk sınavına mı? Yani ne yapacağım bilmiyorum.

Niteliksiz Anadolu'ya geçeceğine meslek lisesinde meslek öğrenmen daha mantıklı.

Özellikle zorluk görmüş ailelerin çocukların dil gibi, mütercim tercümanlık gibi çok başarılı ve hırslı bir kısmı dışında çoğunluğunun işsiz kaldığı, asgari maaşa köle gibi çalıştığı bir sektöre yönlendirmek istememesi gayet normal. Şu an ilginin olmadığı için değil bence zorlandığın için sevmiyorsun. Özellikle güncel nesilde ben şunu fark ettim insanlar benim fen derslerim iyi MF okumalıyım, edebiyat derslerim iyi tm okumalıyım, dil okumalıyım gibi bir yanılgıya düşüyor, size lise eğitiminde verilen bütün derslerden en azından geçer not alabilmelisiniz yani hangi alanda okursanız okuyun 9 ve 10. sınıfta dersten kalmanız sizin ilginizin olmadığı değil çalışmadığınızın göstergesidir yoksa çalışmayan insanın yapamayacağı hiçbir şey öğretilmiyor size.

Özellikle zorluk görmüş ailelerin çocukların dil gibi, mütercim tercümanlık gibi çok başarılı ve hırslı bir kısmı dışında çoğunluğunun işsiz kaldığı, asgari maaşa köle gibi çalıştığı bir sektöre yönlendirmek istememesi gayet normal. Şu an ilginin olmadığı için değil bence zorlandığın için sevmiyorsun. Özellikle güncel nesilde ben şunu fark ettim insanlar benim fen derslerim iyi MF okumalıyım, edebiyat derslerim iyi tm okumalıyım, dil okumalıyım gibi bir yanılgıya düşüyor, size lise eğitiminde verilen bütün derslerden en azından geçer not alabilmelisiniz yani hangi alanda okursanız okuyun 9 ve 10. sınıfta dersten kalmanız sizin ilginizin olmadığı değil çalışmadığınızın göstergesidir yoksa çalışmayan insanın yapamayacağı hiçbir şey öğretilmiyor size.
Abi çalışırsam bende yapabileceğimi biliyorum ancak bu mesleğe cidden merakım yok. Bilişim olsaydı bölümüm daha farklı olabilirdi. Ancak elektrik el becerisi istiyor ve benim bu tarz bir şeyler ile uğraşmaya ilgim yok. Farkındayım belki işsiz kalacağım ama burada durursam da işsiz kalacağıma eminim. Çünkü 2 senedir ben bu mesleği sevmeye çalışıyorum ancak ne yazık ki anlayamıyorum kafa basmıyor. Yani hiçteyse güzel bir ortamım olsun ve ingilizcemi geliştireyim istiyorum. 4 sene üniversite okuma hayalim var ve ben meslek lisesinden devam edersem hiç çalışamayacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı