Ailemi sütün yararlı olduğuna inandıramıyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

himen550

Attopat
Daha fazla  
Süt merakım var ve süt içmeyi seven biriyim.

Yılan sütü dahi olsa içecek bir mideye sahibim.
TV'de ticaret için sütün fazlası zararlı yerine, süt zararlı reklamı yapan paylanço, paralı trol doktorlar dolup taşıyor.
Basit bir konuyu büyütme amacım aynı evi paylaşıyor olmamiz.
Süt yararlı olduğunu ispatlamamin bir yolu var mı?
Sizin de böyle takıntılı olduğunuz konulara açığım.
Bir tek ben olamam sanırım.

Madem süt zararlı;

Yoğurt yemeyelim.
Ayran yapmayalım.
Sütlü tatlı yemeyelim.
Dondurma yemeyelim.
Peynir yemeyelim.
İçerisinde süt barındıran hiçbir gıdayı yemeyelim.

ölüp gidelim. Ne olacak başka?

Sitenin yazarı Dr. Can Çiftçi'nin süt ile alakalı bir videosu var. Videonun altında kaynak linklerini bulabilirsiniz.

Siz o kaynaklardan herhangi birini merak edip okudunuz mu? Misal kanser ile ilgili paylaşılan makalenin netice bölümünde;

"The available evidence shows that the use of rBGH can cause adverse health effects in cows. The evidence for potential harm to humans is inconclusive. It is not clear that drinking milk produced using rBGH significantly increases IGF-1 levels in humans or adds to the risk of developing cancer. More research is needed to help better address these concerns."

"Mevcut kanıtlar, rBGH kullanımının ineklerde olumsuz sağlık etkilerine neden olabileceğini göstermektedir. İnsanlara potansiyel zarar için kanıtlar yetersizdir. rBGH kullanılarak üretilen içme sütünün insanlarda IGF-1 düzeylerini önemli ölçüde artırdığı veya kanser geliştirme riskine katkıda bulunduğu açık değildir. Bu endişelerin daha iyi ele alınmasına yardımcı olmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır."

Ki makale süt ve süt ürünleri ile alakalı değil. İneklere verilen büyüme hormonlarının (rBGH) etkisi ile ilgili. Önüne geleni, çok gözüksün diye yapıştırmış galiba. Nasılsa kimse okumuyor.

Son düzenleme:
Siz o kaynaklardan herhangi birini merak edip okudunuz mu? Misal kanser ile ilgili paylaşılan makalenin netice bölümünde;

"The available evidence shows that the use of rBGH can cause adverse health effects in cows. The evidence for potential harm to humans is inconclusive. It is not clear that drinking milk produced using rBGH significantly increases IGF-1 levels in humans or adds to the risk of developing cancer. More research is needed to help better address these concerns."

"Mevcut kanıtlar, rBGH kullanımının ineklerde olumsuz sağlık etkilerine neden olabileceğini göstermektedir. İnsanlara potansiyel zarar için kanıtlar yetersizdir. rBGH kullanılarak üretilen içme sütünün insanlarda IGF-1 düzeylerini önemli ölçüde artırdığı veya kanser geliştirme riskine katkıda bulunduğu açık değildir. Bu endişelerin daha iyi ele alınmasına yardımcı olmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır."

Ki makale süt ve süt ürünleri ile alakalı değil. İneklere verilen büyüme hormonlarının (rBGH) etkisi ile ilgili. Önüne geleni, çok gözüksün diye yapıştırmış galiba. Nasılsa kimse okumuyor.
Ben hiçbirini açıp, okumadım. Tıp alanında bu kadar ileri düzey okuma yapacak bilgiye sahip değilim, bu sebeple gördüğüm daha güvenilir bu alanda olan insanları takip etmeye gayret gösteriyorum.

Rica etsem diğer bağlantılarda sütle alakalı yazılan yazıların kısa bir anlam özetini yazabilir misiniz?

Ben hiçbirini açıp, okumadım. Tıp alanında bu kadar ileri düzey okuma yapacak bilgiye sahip değilim, bu sebeple gördüğüm daha güvenilir bu alanda olan insanları takip etmeye gayret gösteriyorum.

Rica etsem diğer bağlantılarda sütle alakalı yazılan yazıların kısa bir anlam özetini yazabilir misiniz?

Size cevap olarak paylaştığım ilk makale, zaten önceki araştırmaların gözden geçirilmesi ile oluşturulmuş bir genel toplam gibidir ve yüksek ihtimalle o videodaki makalelerden bir kismı da attığım ilk makalenin kaynakça kısmında bulunmaktadır. Misal, video altındaki ilk linkte belirtilen; İsveç'te yapılan "yüksek miktarda süt ve süt ürünleri tüketiminin ölüm oranına etkisi" araştırmasına değinilmektedir. Bir de ikinci link "vejeteryanlarda süt ve süt urünleri ile ilgili diyetin gerekli olup olmaması" konusunda bir makale zaten, (buna karşı da farklı araştırmalara ulaşmak mümkündür). Bu üçüne ve video içeriğine bakınca uyumsuzluk belli olmaktadır.

Son düzenleme:
Sütsüz hayat sürecek varsa tatlıların çoğunu kahvaltılıkları pastaları unutsun ozaman ne diyelim. Şahsen dolaptaki buz gibi dost sütümü dikiyorum şuan okurken konuyu.

çok süt içmekten
Hocam kendiniz de demişsiniz. ''Çok süt içmekten'' diye. Her şeyin fazlasının zarar olduğunu biliyoruz. Ayrıca 1 kişiye oldu diye herkese olacak diye bir şey yok. Ona bakarsanız neredeyse her yiyecekten hasta olan bir kişi vardır.

Sütsüz hayat sürecek varsa tatlıların çoğunu kahvaltılıkları pastaları unutsun o zaman ne diyelim. Şahsen dolaptaki buz gibi dost sütümü dikiyorum şu an okurken konuyu.

İçmeyin süt hayvanları bırakın! Aylık maaşınızın %80'iyle litresi 40 lira badem sütü alın onla da yoğurt yapılıyor, tatlı yapılıyor. Beğenemediniz mi (!)?

Size cevap olarak paylaştığım ilk makale, zaten önceki araştırmaların gözden geçirilmesi ile oluşturulmuş bir genel toplam gibidir ve yüksek ihtimalle o videodaki makalelerden bir kismı da attığım ilk makalenin kaynakça kısmında bulunmaktadır. Misal, video altındaki ilk linkte belirtilen; İsveç'te yapılan "yüksek miktarda süt ve süt ürünleri tüketiminin ölüm oranına etkisi" araştırmasına değinilmektedir. Bir de ikinci link "vejeteryanlarda süt ve süt urünleri ile ilgili diyetin gerekli olup olmaması" konusunda bir makale zaten bu üçüne ve video içeriğine bakınca uyumsuzluk belli olmaktadır.
Yazdığın herşeye hak veriyorum . Araştırma konusunda denk geldiğimde , 4 kuşak kedi ailesi beslemis, devamlı süt vermiş biri anlatıyordu .
2 kuşak sonra doğurganlık azaldığini söylüyordu. Az yaşadıkları vs
Kedi ile yaşam ölçümü yapıyor .
Kedi ile insan arasında fark vardır .
Bu araştırmalarin geçerliliği sorgulanmalı.

Ben testlere inanmıyorum.
İnsan üzerinde bir zarar tetiklemiyor .
Süt zararlı diyenler saçma araştırmasına devam etsin .

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı