Ailenin Oyun Oynama Yasağı Getirmesi

Annem oyuna karşı, sahsen teknolojik şeyleri annemle konuşmam.
Babam anlayısli dun "Baba tatile girdik Valorant oynayabilir miyim?" dedim tamam dedi mesela.

Kendime arada oynamak icin ve islemcisi iyi diye Monster aldim, oyuncu laptopu diye annemi ikna etmek 1 ay surdu.
Fare aliyorum gaming urun diye almiyordu.

Annem anlamiyor oyuncu ekipmanlarinin daha saglam oldugunu.

Babam ama çok anlayisli bir insan.
Hem de cok anlayisli.

Ama saglam saglam diye kendime oyuncu seti cektim orasi ayri konu.
Hem saglam hem de oyuncu yani.

Arkadaşlar şimdi uzun süredir yaşadığım bir sorunu anlatmak istiyorum:
Bana 8. sınıfta sen çalış sana 5000TL bilgisayar alacağım sözleri tekrar tekrar verilerek ders çalışmam sağlandı, zararı oldu mu, olmadı şikayetim yok. Sonra bana bahanelerle, ağlamalarla annem zorlatıp bütçeyi düşürttürdü üzerine bir de söz verdirtti ders çalış her gün diye. Neyse 2700TL'ye bilgisayarı topladım. Sonra babam bana git bilgisayarını yükselt dedi doğum günü hediyesi olarak gidip GTX1060 ile 960'ımı değiştirdim yine annem bir sürü sorun çıkarttı yok ders çalışmaz bağımlı olur falan diye moralim bozuldu.
Neyse hayatımdan mutluyum ama sorun şu ki 10. sınıfta ders notlarım pek iyi değil ama bunun bilgisayarla alakası yok. Kısaca kafamın almaması yüzünden ne yaparsam yapayım notlarim iyileşmiyor diyebilirim. Tek istediğim her gün 1-2 saat oyun oynamak en kötü internette gezilmek ama bizim evde bilgisayarın önünde ne amaçla oturursan otur kafanda kulaklık varsa oyun oynanıyor sayılıyor ve saçma sapan tepkiler veriliyor. Saatlerce dedemin, annanemin haberlerden gördüğü salak bilgisayarla ilgili şeyleri bana nutuk şeklinde anlatması da cabası. Üstüne hayatında bir şeye yaramamış dayımın evimizde beleş beleş yatıp her gün bilgisayarımdan ben bilmiyormuşum gibi +18 içerik izleyip interneti ayın ilk günlerinde bitirip neden bitti deyince suçu bana atması bir de ben akşamleyin yok geç yatıyorum diye anneme ispiyonlamasıyla tam kanser olmuş durumdayım.
En son bir taktik geliştirmiştim eve gelip uyuyıp 9 gibi kalkıp oturuyordum hem okulun erken başlaması yüzünden oluşan uykusuzluk sorunum çözülüyordu hem de kimse bana bağırmamışken kafa dinliyordum. Şimdi yok uyuma erken oldu, yok bilgisayarını başka odaya taşıyalım yok hafta içi bilgisayar yok. Ben anlamıyorum bu düşmanlık ne arkadaş sanki bilgisayar oynayınca radyasyon yiyoruz beyin hücrelerimiz ölüyor.
Akşamları kapım dinleniyor klavye sesi var mı diye, yok dayım her 15 dakikada bir gelip rahatsız ediyor, elime telefonu alıp elektronikle ilgili videolar izliyorum ilgimi çekiyor diye gelip oyun oynamaya telefondan başladı şimdi deniyor, yok izlediğim şeyi gösterince bu neyine yarayacak diyor ben anlamıyorum. Sana ne deyince her şeye cevap vermek zorunda mısın deniyor, yok kambur yürüme hepsi bilgisayardan oturmaktan oluyor yok bunu yapma yok sana hiçbir zaman bakmayacağın matematik kitabı aldım, yok kitap neden okumuyorsun bunu yaşayan ve kendisine küçük çocukmuş gibi davranılan tek 15 yaşındaki şahsiyet ben miyim merak ediyorum.

Tipik Türk aile kafası anlamazlar anlatmaya çalışsanda.

Babam anlayısli dun "baba tatile girdik Valorant oynayabilir miyim?" dedim tamam dedi mesela.

Kendime arada oynamak icin ve islemcisi iyi diye Monster aldim, oyuncu laptopu diye annemi ikna etmek 1 ay surdu.
Fare aliyorum Gaming ürün diye almiyordu.

Hem de cok anlayisli.

Abim var onla ara sıra vs atarız CS de falan abimi kırmaz benım babamda.

Babam anlayısli dun "Baba tatile girdik Valorant oynayabilir miyim?" dedim tamam dedi mesela.

Fare aliyorum Gaming ürün diye almiyordu.

Hem de cok anlayisli.

Bazı insanlar oyuncu bilgisayarlarının sadece oyun oynamak için üretildiğini ve başka herhangi bir şey yapılamadığını sanıyor

Evet öyle eskiden bana bilgisayar alınacağı zaman 4000 liraya güçlü bi oyuncubilgisayarı alınabilirdi ama adında oyuncu var diye 4gb ram ile çalışamayan bi bilgisayar aldılar

Bence onlara artık senin yaşındaki bir insan için oyun oynamanın gayet normal olduğunu, yeri geldiğinde kafanı dağıtman veya birşeylerle zaman öldürmen gerektiğini ya da bu cihazların artık hayatımızın bir parçası olup hayatımızın her parçasında da ihtiyacımız olduğunu anlatman gerekiyor, er ya da geç elbet anlarlar ama bu gidişle işin çok zor şahsen yazdığın şeyi okurken bile bir daralma geldi içime rahatsız oldum hapsolmuş gibi hissettim Allah sana sabır versin dostum.

Aslında ailelerin üzerlerinden sorumluluk atmak için bir günah keçisi seçmesi, dünyanın her yerinde var. Bu günah keçisi bir bilgisayar, TV dizisi vb. şeyler olabilir.

Fakat Türk ailelerinde daha fazla yaşanıyor, Türkiye'deki insanların azımsanmayacak bir kısmı çocuk yapmış olmak için çocuk yapıyor veya doğru çocuk yetiştirme şekilleri hakkında hiçbir fikri yok.

Bazı insanlar oyuncu bilgisayarlarının sadece oyun oynamak için üretildiğini ve başka herhangi bir şey yapılamadığını sanıyor
Ne yazik ki.
Evet öyle eskiden bana bilgisayar alınacağı zaman 4000 liraya güçlü bi oyuncubilgisayarı alınabilirdi ama adında oyuncu var diye 4gb ram ile çalışamayan bi bilgisayar aldılar
Ben de zar zor ikna ettim, hayır tabii ki oyun oynayacağim ama iyi bir islemci hep gerekli.
İyi keklemişsin. 😂
Tam keklemek degil hem daha saglam ve kaliteli oluyorlar hemnde RGB var.
Valla laptop Monster, fare HyperX, mousepad SS, kulaklık Rampage.
Düşününce cidden keklemisim ama annemi.

Babam hemen anladi amacimi.

Boyle anlattigima bakmayin annem "Gaming" ibresi bulunan her urunden kaciyor. Aldirtmiyor, babam sag olsun bu teknoloji kisminda babam cok anlayisli.

Yeni konular

Geri
Yukarı