Ailenin Oyun Karşıtlığı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bir kere telefon falan olmak zorunda. Seni aramak istedikleri zaman güvercinle haber yollamayacaklar. Bilgisayara gelince de zaten eski varmış. Onunla idare et. İdare et dediğim ödevlerini falan yaparsın. Bak tekrar lise okusam elime almam 4 sene bilgisayarı. Çok net söylüyorum. Lise bitene kadar üniversite sınavına çalış. Çünkü güzel bir üniversitenin güzel bir bölümüne girebilmek için 9, 10 ve 12. sınıflar çok önemli. Zaten üniversiteye de girersen alırlar o mutlulukla emin ol.

Arkadaşlar tekrar düşündüm de ister teog'dan 500 puanla çıkmış olayım ister sabahtan akşama kadar ders çalışayım, ailemin bu düşünceleri asla değişmez. Bu konuda büyük bir saplantıları var

Peki sadece ailenin yanında kullanım yapsan. Yani baban veya annen ile yan yana yapsan istediğin şeyi. En azından sana güven duyuları artar ve gelecekte az da olsa kendi hayatında söz sahibi olabilirsin. Bir dene derim.

Bir kere telefon falan olmak zorunda. Seni aramak istedikleri zaman güvercinle haber yollamayacaklar. Bilgisayara gelince de zaten eski varmış. Onunla idare et. İdare et dediğim ödevlerini falan yaparsın. Bak tekrar lise okusam elime almam 4 sene bilgisayarı. Çok net söylüyorum. Lise bitene kadar üniversite sınavına çalış. Çünkü güzel bir üniversitenin güzel bir bölümüne girebilmek için 9, 10 ve 12. sınıflar çok önemli. Zaten üniversiteye de girersen alırlar o mutlulukla emin ol.
Hocam üniversiteyi Türkiye'de okumak bana kalırsa akıl kârı değil. Yurtdışında okumak için de para lazım ve ders çalışıp çalışmamasının hiç önemi yok. Lazım olan tek şey para iyi bir eğitim için.

Hocam üniversiteyi Türkiye'de okumak bana kalırsa akıl kârı değil. Yurtdışında okumak için de para lazım ve ders çalışıp çalışmamasının hiç önemi yok. Lazım olan tek şey para iyi bir eğitim için.

Hocam zaten sınav sistemi de tamamen saçma. İnsanları becerilerine göre başarılı oldukları konulara göre almalılar üniversitelere. Ama maalesef sisteme ayak uydurmak zorundayız. Bir yerlere gelebilmek için.

Aynı evrelerden geçmiş biri olarak bu olayı tek taraflı görmek mümkün değil benim açımdan. Bu dönemlerde aileleri de anlamak gerekir. Ailen, ailelerimiz bizim iyiliğimizi istiyor, öncelikle bunu aklından çıkarmaman gerekir. Ve senin daha iyi bir geleceğe giden yolda teknolojik cihazların her birinin bir engel olduğunu düşünüyor olabilirler. Bu düşünceyi kırmak-değiştirmek senin elinde. Kimse makul seviyede bilgisayar/telefon gibi cihazların kullanımına karşı değildir. Sen bu konuyu, bu cihazları uygun şekilde kullanacak olmanın garantisini vermelisin. Ailen, senin bu cihazlarla olan etkileşiminin ders başarısı ya da sosyallik gibi durumlarını etkilemeyecek olduğunun güvenini hissetmeli. Ondan sonra bu kadar olumsuz yaklaşım olmayacaktır diye düşünüyorum.
Ama olur ya ailen sana bir türlü güvenmez. Olsun. Onlar senin ailen. Sana bu kısıtlamayı getirdiler diye onlara karşı olumsuz bir tavır takınmam uygun düşmez derim. Ben bana bilgisayar almıyorlar diye ağlardım be :) Şimdi düşününce çok saçma geliyor. Sana da ilerde böyle geleceği için diyorum, sakın onlara karşı cephe alma.
Ama hocam bu kadar olmaz. Bir de arkadaşın doğuştan gelen bir asosyalliği varsa bilgisayar ve telefondan vazgeçirilmesi onu intihara götürecek bir neden olabilir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı