Telefonlar ne sıklıkla şarj edilmeli?

yakishcan

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
seyyar, olağanüstü gürültülü dell vostro 1515 kullanmakta güçlük çekiyorum fakat laptop almaya karar vermek bile birkaç saati hayatımdan çalacağı için; devamkee
Meslek
Öğrenci
Yeni bir telefon alacağım ve lityum iyon bataryası var. Cihazı kaç olduğunda şarja takıp, kaç olduğunda çıkarmalıyım? Bu konu artık açığa kavuşmalı. Açıklayarak yazar mısınız?

Son düzenleyen: Moderatör:
%10-15 bantlarında tak, fullenince çıkar. İşin olduğunda istediğin zaman dolmadan çıkar çok önemli değil. Sarjda kullanma uzun ömrün sırlarından biri de bu.

Tavsiye edilen %20'nin altına düşmeden şarja tak. %80 olunca da şarjdan çıkar. Ben şahsen hep %100 dolduruyorum. Böyle yapabilirsin, bir sakınca görmüyorum. Şarjdayken oyun oynama. Bunlar yeterli.

Ben her gece takıyorum. İster yüzde 60 olsun ister 20 her gece takarım. Sabaha yüzde 100 ile başlarım. Ve asla şarjda iken kullanmam saate bile bakmam o kadar manyağım. Bu şekilde Samsung Galaxy A7 2017 telefonum bugün bile hala mükemmel bir bataryaya sahip. İkinci telefon olarak kullanıyorum. Şu an ki telefonumu da aynı şekilde kullanıyorum.

%10-15 bantlarında tak, fullenince çıkar. İşin olduğunda istediğin zaman ara sıra çıkar çok önemli değil. Sarjda kullanma uzun ömrün sırlarından biri de bu.
Yok onu biliyorum zaten şarjda kullanmamak en önemli püf nokta. Ama kapanınca takıp, fullenince çıkarmak pek iyi bir fikir gibi gelmiyor.

Kaçta taktığınız hiç farketmez. Mesele pilin canı 1000 diyelim siz 20 de takıp 80 de çektiniz 60 canı gitti ama 0 da takıp 100 de çektiniz 100 canı gitti yani şarjı 20 seviyesinde takıp 80 seviyesinde çıkarmak telefonu daha fazla şarj etmenize olanak sağlar (2. Seçeneği kullanılanırsan 1000:100=10 kere şarj edersin pil ölür 1. Seçeneği kullanırsan 1000:60=16 kere gibi takarsın sonüçta aynı kapıya çıkar)

%50 yi görünce tak şarja, kapatabiliyorsan da kapat, hem hızlı dolar hem ömrü uzar. Bende mi10T var 33W turbo şarj işe 15 20 DK de %50 den fulleniyor.

Azalınca tak dolunca çıkar. Bu kadar takma bunları.

Yok onu biliyorum zaten şarjda kullanmamak en önemli püf nokta. Ama kapanınca takıp, fullenince çıkarmak pek iyi bir fikir gibi gelmiyor.
Benim telefonum 7.5 yılı geçti, bataryası daha değişmedi, 3-4 yıl sık sık oyun oynandı Clash falan oynadım düşün artık. Fulle geç.

Yeni konular

Geri
Yukarı