Akım korumalı/topraklı priz PC'yi tek başına korur mu?

MertSerdar

Femtopat
Katılım
24 Temmuz 2020
Mesajlar
64
Benim PSU 180W Sunny marka bir PSU. Normalde 350W bir PSU vardı ama bozulunca bilgisayarcı bununla değiştirmiş. Aylardır kullanıyorum, ilk başlarda sorun yoktu fakat sonradan bozuldu. Değişik değişik sesler çıktı ve arada az da olsa o sesler çıkıyor. Bu PSU'yu değiştireceğim fakat şu an param yok ve 2 ay sonra anca alabilirim. Eğer elektrikler giderse PSU yanar ve anakartım da zarar görebilir. O yüzden şimdilik bir topraklı ya da akım korumalı priz alsam kesintilere karşı korur mu beni?
 
Son düzenleyen: Moderatör:
KS
M

MertSerdar

Femtopat
Katılım
24 Temmuz 2020
Mesajlar
64
Ben UPS'e de ayrı para vermeyeyim en iyisi bekleyeyim bir an önce kaliteli bir güç kaynağı alayım. 250-300 liraymış çünkü
 

scanman

Hectopat
Katılım
21 Eylül 2013
Mesajlar
990
Çözümler
1
Elektrik kesintisinden PC bozulmaz. Yüksek akıma maruz kalırsa bozulabilir. İyi bir akım korumalı priz PC'yi yüksek akımdan korur.
 

dansemacabre

Hectopat
Katılım
21 Haziran 2018
Mesajlar
2.715
Makaleler
4
Çözümler
10
Yer
Sivas/Erzurum
Yeni binada oturuyorsanız akım kontrolcüsü binada vardır. Eski bina ise akım koruyuculu priz alabilirsiniz. Böylece sisteme dalgalı ya da fazla güç akmaz ani olarak.
 

KucukprensTR

Femtopat
Katılım
4 Nisan 2021
Mesajlar
16
Makaleler
1
Bilgisayarı koruyacak en önemli şey topraklama hattına sahip bir elektrik tesisatı. Eğer bölgende elektrikte dalgalanma sorunları varsa akım koruma prizi iş yapar. Elektrik günde en az bir defa giderse UPS gerekir. UPS alırsan akım korumalı prize gerek kalmaz. Özetle bilgisayarı koruyacak en önemli şey topraklama hattı olan elektrik tesisatı ve UPS.
 
Yukarı