Aklım almıyor, Tanrı veya madde nasıl ezeli olabilir?

4 kenarlı üçgen örneği nedir yahu? İlk defa karşılaşıyorum böyle bir şeyle. İmkansız olaya örnek vereceğim diye saçmalamışsınız. Tanımı gereği 4 kenarlı üçgen diye bir şey olmaz. Matematik tanım işidir.

Sonsuzluğa gelince. Tanrı'nın sonsuzluğu önce onun varlığını kanıtlamaktan geçiyor bence. Şu anda cebimde bulunmayan bir telefonun RAM kapasitesinden bahsedemeyeceğimize göre var olduğuna emin olmadığımız Tanrı'nın sonsuzluğundan bahsedemeyiz.

Maddenin sonsuzluğu da dönüşüm ilişkisine bağlı. Maddenin yok olmayacağı, ancak bir başka maddeye/enerjiye dönüşeceği görüşü. Bildiğim kadarıyla bunu da kanıtlayabilmiş değiliz.

Ezeli demek: Başlangıcı olmayan, sonsuzdan beri var olan demektir. Yani 1 trilyon x 1 trilyon x 1 trilyon yıl öncesine git gene de var olandır.
Bir dine inananlar ve deistler Tanrı ezelidir diyor. Ateistler madde ezelidir diyor.
Aklım almıyor, Tanrı veya madde nasıl ezeli olabilir?
Tanrı ezelidir, çünkü zamanın yaratıcısıdır. Başlangıç gibi kavramlar zamanla ilişkilidir, zamanı yaratan bir varlığın başlangıcı olamaz.

Saçmalamaya başladın. "Tanrı nasıl ezeli olabiliyor" sorusunu, "tanrı neden vardı" sorusuna çekiyosun. Sorunun cevabını kimse veremez bunu sen de biliyosun.
Tanrının ezeli olmasının sorgulanması aynı zamanda varlığının da sorgulanması demektir. Sorularımın cevabını kimse veremiyorsa, kimse kesin bir şekilde varlığını da bilemez.

Verilen en yaygın cevap "Bu kadar şey sebepsiz olamaz." oluyor. Ben de diyorum ki, "O mantıktan gidersek tanrı da sebepsiz olamaz." Madem her şeyin sebebini "tanrı" olarak açıklıyorsunuz. O zaman tanrının da sebebini açıklayın.

Hiç görmediğin, hiç hissetmediğin, hiç fikir bile yürütemeyeceğin, aklının eremeyeceğini düşündüğün bir şeye var diyorsun. Ama "Nasıl var, niye var?" diye soran saçmalıyor öyle mi?

Tanrının ezeli olmasının sorgulanması aynı zamanda varlığının da sorgulanması demektir. Sorularımın cevabını kimse veremiyorsa, kimse kesin bir şekilde varlığını da bilemez.

Verilen en yaygın cevap "Bu kadar şey sebepsiz olamaz." oluyor. Ben de diyorum ki, "O mantıktan gidersek tanrı da sebepsiz olamaz." Madem her şeyin sebebini "tanrı" olarak açıklıyorsunuz. O zaman tanrının da sebebini açıklayın.

Hiç görmediğin, hiç hissetmediğin, hiç fikir bile yürütemeyeceğin, aklının eremeyeceğini düşündüğün bir şeye var diyorsun. Ama "Nasıl var, niye var?" diye soran saçmalıyor öyle mi?
Ezeli olmasının mantıksız olmadığını açıklıyorum bana bunu sorma nedenini anlamadım. Bence tanrının var olma sebebini sormak veya cevabını düşünmek fazla gereksiz. İnsanlar hayatlarını anlamlandırmak için tanrıya inanıyor, tanrıyı anlamlandırmaya çalışmak fantastik bir şey oluyor. İnanırsın veya inanmazsın beni ilgilendirmez ama inanmama sebebin niye var olduğunu bilmemekse :/.

Geri
Yukarı