Tanrı var mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Sorun da bu değil mi? İslamı yönlendiriyorlar, ve yaptıklarının doğru olduğunu söylüyorlar, kitaba göre. :)

Erkek dört eş alıp onlara dokunur ve bu serbest
Dokunmayı kast ediyorsan helal olduğu için serbest. Eğer 4 eş neden alınıyor diyorsan, bir çok sebebi var araştırma yapabilirsin. Hükmü de büyüktür.
yetmezse sınırsız cariye alıp nikahı olmadan istediği kadar dokunabilir.
Bu Kur'an da geçmiyor. İslamiyet dışından çıkma bir düşünce.

Doğru kaynaktan araştırma yapınız.

Bir konu daha amacından sapmış belli ki. Allah'ın varlığı konusunu poligamiye kadar nasıl indirdiniz ? :)

• Hahaha
İfadeler: acv
Kişiden kişiye değişir ama bence var ve ben inanıyorum bu gibi şeylere çok fazla kafa yorabileceğimiz bir beyine sahip değiliz diye düşünüyorum beynimizin yetersiz kalıcağını düşünmekle birlikte bir yaratıcının olduğuna inanıyorum.

Benim kanımca yoktur. Bu kadar kudretli bir varlığın çocuklar veya bebekler katledilirken korumaması bana saçma geliyor. Bize anlatılan tanrının bağışlayıcı, koruyucu olduğudur ama dünyada bu kadar korunmaya bağışlanmaya ihtiyacı olan insan varsa burada bir sorun vardır.
Kötülük olmazsa iyilik de olamaz.

O zaman Allah nasıl kendi kendine oluştu? 🤔

Zaman boyutundan bağımsız olma durumu idrak edilemediği için Tanrı'nın nasıl oluştuğuna dair bir soru asla cevaplanamaz. Tanrı kelimesi tasviri doğrultusunda onun en büyük ve her şeyin yaratıcısı olarak kabul ederek düşünmemiz gerekir çünkü bu şekilde düşünmezsek yetersiz, güçsüz ve eksik bir varlık olur. Ancak Tanrı olabilmesi için bu kelimelerin tam tersi vasıfları olması gerekir. Dolayısıyla zaman boyutuna dahil bir Tanrı tasviri bu yüzden yanlış olur. Zaman boyutuna dahil olmadığını düşünürsek de var olma süreci diye bir olayın söz konusu olmadığı sonucuna ulaşırız. Bu yüzden "Tanrı nasıl oluştu?" sorusu mantıksız bir sorudur.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı