Aklım almıyor, Tanrı veya madde nasıl ezeli olabilir?

@Yusuf6376 eğer yaratamama gücüne acizlik diyorsak evet aciz bir tanrı düşünebiliyorum.
@VP67 daha öncede dediğim gibi aşkınlığın esiri olmuşsunuz. Çok dar düşünmenize sebebiyet veriyor. Daha önce verdiğiniz örnekleride okudum tıpkı şu ateizmi kalemle çürüten adam gibi .d

Eğer yaratamama gücüne acizlik diyorsak evet aciz bir tanrı düşünebiliyorum.

Siz düşünebiliyorsunuz ama olmuyor hocam. Herkes tanrıyı düşünüp kafasında değiştirdiği şekline göre tapamaz. Tanrı dediğimiz zat birdir ve isimleri ortadadır. Kendinize tek olana tapmamak için yeni ve aciz tanrılar oluşturmaya çalışmak sizin acizliğinizi de gösteriyor. Bu tarz şeylere başvurmak yerine gelin tek olana inanalım. O zaten sonsuz merhameti için seni beni yaratmış. Ona tapmaktan korkup kaçmak -ki bunu sadece istenilen küçük farz ibadetler ve uzak durmanızı istediği bir iki günah için yapmak- divaneliktir. Hem akli ispatı var. Hem hakkındaki sorulara cevap var. Ne gerek var reddetmeye değil mi?

Ateizm ve agnostizm hariç içinde tanrı olan her inanca saygı duyarım.
Sonuçta tanrı inancına ait insanlar bile tanrının tek başlangıcının başı ve sonunun olmadığını biliyor.
Tanrı insanın hayatına müdahale etmez evren işleyişini ayarlar sadece. Evrim gerçekte olabilir uydurma da çok bir bilgim yok. Ancak tanrı yaratıcı yok demek ahmaklıktır.

Siz düşünebiliyorsunuz ama olmuyor hocam. Herkes tanrıyı düşünüp kafasında değiştirdiği şekline göre tapamaz. Tanrı dediğimiz zat birdir ve isimleri ortadadır. Kendinize tek olana tapmamak için yeni ve aciz tanrılar oluşturmaya çalışmak sizin acizliğinizi de gösteriyor. Bu tarz şeylere başvurmak yerine gelin tek olana inanalım. O zaten sonsuz merhameti için seni beni yaratmış. Ona tapmaktan korkup kaçmak -ki bunu sadece istenilen küçük farz ibadetler ve uzak durmanızı istediği bir iki günah için yapmak- divaneliktir. Hem akli ispatı var. Hem hakkındaki sorulara cevap var. Ne gerek var reddetmeye değil mi?
Konu ne ara islama geldi?

Ateizm ve agnostizm hariç içinde tanrı olan her inanca saygı duyarım.
Sonuçta tanrı inancına ait insanlar bile tanrının tek başlangıcının başı ve sonunun olmadığını biliyor.
Tanrı insanın hayatına müdahale etmez evren işleyişini ayarlar sadece. Evrim gerçekte olabilir uydurma da çok bir bilgim yok. Ancak tanrı yaratıcı yok demek ahmaklıktır.
Herşeyi bildiğini ve arşa ulaştığını sananlar hariç herkese saygı duyarım.

Son düzenleme:
@Yusuf6376 size kendi tanrınızla bol huzurlar. Ben tek başıma daga mutluyum.
Herkes tanrıyı düşünüp kafasında değiştirdiği şekline göre tapamaz.
Siz tanrı mısınız ki buna müdahele ediyorsunuz.

Kendinize tek olana tapmamak için yeni ve aciz tanrılar oluşturmaya çalışmak sizin acizliğinizi de gösteriyor.
Benim acizliğim(?) beni ilgilendirir.
O zaten sonsuz merhameti için seni beni yaratmış.
Kendi merhameti için böyle acı içinde bir evren yaratmak bir tanrıdan başka herkese ait olabilir.

Hem hakkındaki sorulara cevap var
Neredeymiş bu cevaplar hocam okumak isterim-eğer okumadıysam-

Ne gerek var reddetmeye değil mi?
Tanrı reddetmiyorum ben, aşkın bir tanrıyı reddediyorum.

@Yusuf6376 eğer yaratamama gücüne acizlik diyorsak evet aciz bir tanrı düşünebiliyorum.
@VP67 daha öncede dediğim gibi aşkınlığın esiri olmuşsunuz. Çok dar düşünmenize sebebiyet veriyor. Daha önce verdiğiniz örnekleride okudum tıpkı şu ateizmi kalemle çürüten adam gibi .d

Muhtemelen yaşınız 15 civarı. Bu yaşınızda söylediklerimi anlamlandıramamanız çok normal. Felsefik düşünceniz geliştikçe anlamaya başlayabilirsiniz diye düşünüyorum. Ateizmi kalemle çürüten adamın örneğini siz söylüyorsunuz bana. Elde tutulur hiçbir felsefik olan düşünce sunamayıp, benim sunduğum tezleri çürütemeyip, ateizmi kalem ile çürüten adama benzetip gülmeniz, sizin bu konularda düşünememenizden kaynaklanıyor.

Son düzenleme:
@Yusuf6376 size kendi tanrınızla bol huzurlar. Ben tek başıma daga mutluyum.

Siz tanrı mısınız ki buna müdahale ediyorsunuz.

Benim acizliğim(?) beni ilgilendirir.

Kendi merhameti için böyle acı içinde bir evren yaratmak bir tanrıdan başka herkese ait olabilir.

Neredeymiş bu cevaplar hocam okumak isterim-eğer okumadıysam-

Tanrı reddetmiyorum ben, aşkın bir tanrıyı reddediyorum.

Aç risale-i Nur'u oku kardeşim. Eğer gerçekten merak ediyorsan. Daha Allah'ın neyi niye yarattığını öğrenmeden acı içinde evren diyebiliyorsun. Ben tanrı falan da değilim. Gördüğüm yanlışı düzeltmek bana farz. Ben görevimi yapıyorum. Tek bir tanrı var o da aşkınsa onu reddetmen tanrıyı reddetmendir. Reddetmediğin bir tanrı kalmıyor ki ortada. Reddetmiyorum diyebilesin. Acizliğinde de mutluysan helal olsun. Bazen tüm mevcudata kul olmakta güzel hissettiriyordur herhalde.

@VP67 argümanlarınızın hiçbirinin altı dolu değil hepsi safsata. Ben bir şeyi kanıtlamaya çalışmıyorum sana sadece soru yöneltiyorum ve cevaplamanı istiyorum. Sunduğun o muhteşem(?) örnekler o kadar iyi olsalardı sorularımı cevaplayabilirlerdi. Bu arada yaşım 16 ve en az sizin kadar felsefeyle ilgilendiğime emin olabilirsiniz. Belki sizde bir gün akıl yürütmenin yaşa bağlı olmadığını anlarsınız. Zira sizinkiler pek sağlıklı gözükmüyor.

Aç risale-i Nur'u oku kardeşim.
Okuruz kardeşim meraklanma.

Gördüğüm yanlışı düzeltmek bana farz. Ben görevimi yapıyorum.
İmamlığınızı bu kategori dışında yapın o zaman.
Tek bir tanrı var o da aşkınsa onu reddetmen tanrıyı reddetmendir.
Siz nasıl kendi tanrınızın tek olduğuna eminseniz bende kendi tanrımın içkin olduğuna o kadar eminim.
İkinizede iyi günler eğer müsait olursam dokümanlarımı tek dosya haline getiririm ve buraya atarım. En azından kanıt nedir, gerçek örnek nasıl verilir öğrenirsiniz. Eğer varsa Tanrınız banada hidayet eylesin.

Geri
Yukarı