Alarmdan önce uyanıyorum

WukuWukong

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, ben çarşamba gibi hastaneye gitmek için 06:00'a alarm kurdum. Ve 06:00'da kalktım. Şu an hep 06:00'dan alarm kurulu olmadığı hâlde önce kalkıyorum. Ondan önce de 06:50 gibi kalkardım çünkü 07:00'a alarmım kuruluydu. Ve ben hep böyle olduğu için uykumu alamıyorum. Aşırı saçma değil mi? Çok uzun zamandır oluyor, neden olabilir?

Sanırım zihnimizde bir zaman mekanizması var. Ve gerekli durumlarda bizi uyandırıyor. Üzerine araştırma yapmadım ama hem bende olan hem de başka insanlardan duyduğum bir durum bu.

Bende saat 7:00 de falan alarm kuruluyken bi aralar 6:59 civarlarından falan kalkıyordum, uyanıyorum kafamı kaldırıyorum biraz sonra alarmı çalarken görüyordum falan.

Sanırım zihnimizde bir zaman mekanizması var. Ve gerekli durumlarda bizi uyandırıyor. Üzerine araştırma yapmadım ama hem bende olan hem de başka insanlardan duyduğum bir durum bu.
Ya ama mesela şuan 07:30'a kurulu ama niye 07:20'de kaldırmıyor hep 06:00'da? Benim şuan bile uykum var bu yüzden ama uyumuyorum.

Ben yıllardır alarm kullanmıyorum. Beynim daha sabah olmadan uyanıyor. 5, 6 veya 7 gibi uyanıp kalkıyorum. Yazın zaten o saatlerde aydınlık oluyor. Alarm kurmadığım halde hiçbir programımda gecikmedim. Bir kere gecikme yaşadığımı hatırlıyorum, o zamanlar okula giderdim. Geç kaldığım için sanırım gitmemiştim.

Uykusuzluk sorununu bir uyku hapıyla düzeltmeye çalışmak yerine uykusuzluğunun sebebine odaklanmak daha doğru olacaktır. Mesela uykusuzluk vitamin eksikliğinden de kaynaklanabilir. Uyku saatlerinizin çok farklı olmasından da kaynaklanabilir. Biraz araştırarak sebebe yönelmenizi tavsiye ederim.

Diyetinizden, gün içindeki hareketsizliğinizden, ışık açık uyumanızdan, kötü uyku koşullarından vs. kaynaklanıyordur. Bütün bunlarda bir sıkıntı olmamasına rağmen problem yaşıyorsanız doktora gidebilirsiniz ama uyku hapı vereceğini hiç sanmam. Belki melatonin takviyesi.

Uykusuzluk sorununu bir uyku hapıyla düzeltmeye çalışmak yerine uykusuzluğunun sebebine odaklanmak daha doğru olacaktır. Mesela uykusuzluk vitamin eksikliğinden de kaynaklanabilir. Uyku saatlerinizin çok farklı olmasından da kaynaklanabilir. Biraz araştırarak sebebe yönelmenizi tavsiye ederim.
Yok hocam düzelme yok. Zaten pek kaynak yok internette. D vitamini eksikliğim var onla ilgili hap alıyorum onun dışında da eklemlerde ağrı olmasına neden olan bir asit var o yüksek bende. Buda yakın zamanda oldu ama.

Diyetinizden, gün içindeki hareketsizliğinizden, ışık açık uyumanızdan, kötü uyku koşullarından vs. kaynaklanıyordur. Bütün bunlarda bir sıkıntı olmamasına rağmen problem yaşıyorsanız doktora gidebilirsiniz ama uyku hapı vereceğini hiç sanmam. Belki melatonin takviyesi.
Hocam bugün sabah 05:00 civarında uyandım (22:00 civarlarında yattım). Ve bir daha uyuyamadım. Ortam çok karanlık uyuyorum. Kanepede yatıyorum orası ayrı mesele ama yatakta yatınca da aynı.

Yeni konular

Geri
Yukarı