Alaylı mühendislik için üniversite bitirilmeli m?

İlk işe giriş eşiği diye bir şey var, bu eşiği bir şekilde aşabilirseniz, şirkette tanıdık veya okuldan ziyade yetenekleriniz ölçmek isteyen bir yönetici gibi, okulun önemi kalmayacaktır. Ancak bu eşiği aşmak sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Dünyada üniversite eğitimine verilen önem azaldı ancak ülkemizde böyle bir güçlü önyargı hala mevcut. Fırsatınız varsa üniversite okurken de para kazanabilirsiniz, şahsi tavsiyem üniversite arkadaşlık ortamları falan geri gelmeyeceğinden mutlaka okumanız. Bir şekilde işe başlayınca hep öyle gidecek çünkü, üniversitede çok güzel zamanlar geçirebilir güzel arkadaşlar edinebilirsiniz.
Öneriniz için teşekkür ederim ama okul okuyacak durumum yok malesef ben anestezi teknikeriyim ama sevmiyorum işimi sektör değiştirmek istiyorum ama çalıştığım yerden dolayı ne örgün okuyabiliyorum ne ikinci öğretim ancak alaylı bir şekilde mühendislikte geliştirebilirim kendimi

Doğru aynen ben bilgisayar için düşündüm sadece haklısınız
Daha çok makine elektronik veya mekatronik için sormuştum

Alaylı mühendislik ne?
Okul okumadan kendi çabanla mühendislikte gelişmek

Daha çok makine elektronik veya mekatronik için sormuştum
YTU Makine Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi olarak sana şunları söyleyebilirim.

Lisans düzeyindeki makine mühendisliği derslerinden sadece temel olanları internette bulmak mümkün, bazıları yine ücretli udemy kurslarıyla erişilebilinir durumda ancak seni alanda ileriye götürecek içeriklerin hemen hiçbiri internette kolay bulunur işler değil.

Ders konusunu kenara bırakırsak kimse mühendis olarak görmez kolay kolay seni sektörde. Konstürksiyon alanında teknik resim okuyup çizen, 3 boyutlu mühendislik çizim uygulamalarından birini iyi düzeyde kullanıp üstüne sonlu elemanlar yazılımı öğrenirsen bu dalda bir şansın olabilir ancak imalat, ısı, malzeme, arge gibi alanlarda dikkate alınmak için bambaşka şeyler göstermen gerek.

Alayli muhendislik diye bir sey yok.

Muhendislik formal egitimle alabilecegin bir derece, alayli olmak da bir meslegi formal egitimini tamamlamadan icra etmek demek. Yani oksimoron bu kavram.

Kendini gelistirir, guzel projelerde yer alirsan okul okumamis oldugun gercegini umursayan firma sayisi ciddi derecede azalir.

Ipini koparanin CS okumaya calistigi gunumuz piyasasinda ben yeni alaylilarin sanslarinin cok cok az olacagini dusunuyorum.

Ipini koparanin CS okumaya calistigi gunumuz piyasasinda ben yeni alaylilarin sanslarinin cok cok az olacagini dusunuyorum.
Hocam ters etki olma şansı nedir sizce? İpini koparan diploma sahibi olup diplomanın değerini düşürür mü? Şirketler "Önemli olan diploma değil onu herkes alıyor, ne yaptığı ne bildiği önemli" der mi?

Hocam ters etki olma şansı nedir sizce? İpini koparan diploma sahibi olup diplomanın değerini düşürür mü? Şirketler "Önemli olan diploma değil onu herkes alıyor, ne yaptığı ne bildiği önemli" der mi?

Onu zaten diyorlar. Kalifiye insan sayisi degismiyor aslinda, yeni acilan programlar ve okullar orta/alt kalifiye miktarini arttiriyor.

Mesela benim sirketim ufak, top universite mezunlari basvurmuyor bile. Birini ise alacaksam eger diger her konuda esit ise yetenek olarak en azindan universite mezunu olsun diye dusunurum.

Bu kotu bir sey degil zaten, cok fazla is imkani var; bazilari icin muhendis olmaya gerek yok. Ama basvuru coksa "En azindan muhendis" diye dusunecektir isveren, diger her sey esitse.

Geri
Yukarı