Alaylı yazılımcı kime denir?

kavırçak

Hectopat
Bilgisayar mühendisliği bölümünde okuyanlar assembly dili, C gibi düşük ve orta seviyeli dilleri öğreniyor. Onların da PHP vb. öğrenip web sitesi hazırlaması mümkün ama bunu yapmak için bilgisayar mühendisliği seviyesinde bir eğitim almaya gerek yok. Bir de bilgisayar programcılığı mezunu olup "bana programlama deme" diyen insanlara bile rastlanabiliyor. Yani mezun olmak için geçer not alıp programlamayı öğrenmeden mezun olanlar var.

Kendi kendine çalışarak öğrenene neden "alaylı" denilsin?
Buradan konuyu mektepli / alaylı ayrımına getirirsek günümüzde 2 yıllık AUZEF ve AÖF gibi videolar üzerinden takip edilebilen bilgisayar programcılığı bölümleri bulunuyor. Bu eğitimleri alan ve sınavları geçen kişiler bölümden bilgisayar programcısı olarak mezun oluyor. Bir diğer ifadeyle AÖF ve AUZEF ile bilgisayar programcılığını bitirenler de self-taught yazılımcıdır. Şayet bu insanlar mektepli ise devletin kurduğu BTK akademi, ODTÜ onaylı sertifika veren Bilgeİş ve çeşitli Amerikan üniversitelerinin kurslar açtığı Coursera gibi sitelerden videolarla bu işi öğrenen kişiler de gayet mekteplidir. İstanbul Üniversitesindeki bilgisayar programcılığı bölümünde 3 kredilik web programlama dersi 14 hafta sürse muhtemelen 42 ders saati yapar. Öğrettikleri de PHP 5.4 sanıyorum zira kaynaklar kısmında PHP 5.4 / (Oku,İzle,Dinle,Öğren) Sercan Çakır yazıyor. Ders içeriği ise şu şekilde: Temel PHP geliştirme; PHP syntax, PHP değişkenleri, Veri Türleri, Operatörler, Fonksiyonlar, Sınıflar ve Objeler, Cookies, Session. Yani çok başlangıç seviyesinde geçiştiriliyor. BTK Akademideki PHP kursu 209 sa 28 dk olarak görünüyor ve müfredatında 41 başlık bulunuyor. Bunun gibi İÜ'deki diğer derslerde anlatılan ve anlatılmayan birçok konudaki dersleri çevrimiçi olarak takip edip sertifikalarla belgeleyebilen kişiler de mektepli olarak addedilebilir. Harvard Üniversitesi'ndeki CS50x dersleri de internet ortamında herkesin katılıp sertifika alabileceği kurs şeklinde bulunmaktadır; kendi kendine videolu kursları takip ederek yazılımcı olan kişiler bilgisayar bilimindeki bilgi eksikliklerini böyle kurslarla giderebilir.

Alaylı yazılımcı diye hiçbir teorik eğitim almayan ve internette bulduğu kodları değiştire değiştire program hazırlayan kişilere denebilir. Hatta hacker ve lamer ayrımında da buna benzer bir şeyden bahsediliyor. Bence kurslarla eğitim alarak yazılım öğrenen kişiler kendilerine alaylı demesin ve bunu söyleyenlere de şiddetle karşı çıksın.​

Yeni konular

Geri
Yukarı