Alım gücümüz yakın zamanda yükselir mi?

Ekonomi hakkında bilgi edinip gelin öyle konuşalım. Tanımadığınız insanlara kitap okuyun demeyin rezil olursunuz.

Okuduğunu anlamama gibi bir durumunuz var tekrar okuyun. Şu anki durumu geçmişle bağdaştırdım. Neden - sonuç hani? Tarih hani? 2005 falan dedin ya tarih neden sonuçtur mesela. Bugün kötüysek o gün başarılıydık diyemeyiz diyorum. Anlamışsındır umarım. Neyse dediğim gibi ekonomi kitaplarına yönel. Korkut Boratav oku mesela biraz. Birgül Ayman Güler oku. Mülkiyeli yazarlarımız iyidir.

Hala tarih neden sonuç diyor bir de bildiği bütün yazarları saymaya çalışmış 😂.
Bak güzel kardeşim başlıkta ne yazıyor aaaa ne yazıyormuş alım gücü tekrar yükselebilir mi veya ne kadar sürede yükselir kısa cevap evet uzun cevap 1-2 yılda güzel yerlere gelinebilir o yıllarda gelinen durumun şu anda devam etmemesinin sebebi kötü yönetim tekrar olmayacak demedim ama şu an bu halde olmayabilirdik yani kısa sürede duzelmek çok çok mümkün bunu devam ettirmek de mümkün pek sanmıyorum ama bilmem anlayabildiniz mi?

Son düzenleme:
Bu ülkede bir şey değişmez, insanlar o kadar cahil ki ödedikleri verginin geri dönüşünü asla görmedi yıllardan beri. Alım gücü falan iyice düdüklenmeden yükselmez.

Tek çaren adam akıllı okuyup yurt dışına kaçmak.

20 yaşındaki Honda, 40 yaşındaki Kartal tenekeleri sıfır fiyatına satılıyor. Bu ülkede bir cacık düzelmez.

Bu ülkede bir şey değişmez, insanlar o kadar cahil ki ödedikleri verginin geri dönüşünü asla görmedi yıllardan beri. Alım gücü falan iyice düdüklenmeden yükselmez.

Tek çaren adamakıllı okuyup yurt dışına kaçmak.

20 yaşındaki Honda, 40 yaşındaki kartal tenekeleri sıfır fiyatına satılıyor. Bu ülkede bir cacık düzelmez.

Laf ettiğimiz suriyeliler bombadan ve savaştan kaçtı ülkesinden. Sen ülkeni son 3-4 senedir ekonomik sıkıntı çektiğin için bırakıp kaçıp gideceksen bu ülke zamanında boşuna kurtarılmış. Ülkesinde kalıp bir şeyleri düzeltmeye çalışan gençler olmadan evet bu ülkeden bir cacık olmaz. Ayrıca adamakıllı okuyan bir genç burada ülkesine yararlı bir mühendis, doktor olmalı bence Amerika'da mcdonals da garson kasiyer değil.

Laf ettiğimiz suriyeliler bombadan ve savaştan kaçtı ülkesinden. Sen ülkeni son 3-4 senedir ekonomik sıkıntı çektiğin için bırakıp kaçıp gideceksen bu ülke zamanında boşuna kurtarılmış. Ülkesinde kalıp bir şeyleri düzeltmeye çalışan gençler olmadan evet bu ülkeden bir cacık olmaz.
Siyasilerin bıraktığı enkazı niye sırtlanalım?
Adamların bir eli yağda, öbür eli balda krallar gibi yaşasınlar ama bunların enkazını toplaması gençlere kalsın.
Ne güzel dünya.

En iyi şartlarda düşünür isek, kendimiz üretip, her konuda kendimize yeten bir ülke olursak, araç ve savunma sanayi konusunda ilerleyip ihracat yaparsak ve dediğim gibi en iyi şartlarda asgari ücretimizin 800+ dolar olması için en az 7 - 8 yıl var diyorum, eğer dediğim gibi devam da eder isek 15 - 20 yıl içerisinde eğitim ve adalet gibi önemli konularda iyi ilerlemeler yakalarsak bir Almanya olmasak'da Portekiz, Polonya, İspanya gibi AB ülkelerinin refaha kavuşabiliriz, dediğim gibi bu dediklerim en iyi şartlar altında 15 - 20 yıl.

Siyasilerin bıraktığı enkazı niye sırtlanalım?
Adamların bir eli yağda, öbür eli balda krallar gibi yaşasınlar ama bunların enkazını toplaması gençlere kalsın.
Ne güzel dünya.

Yani herkesin kendi görüşü ama insanların ülkemizden gitsinler dediği göçmenlerin konumuna siz başka bir ülkede düşeceksizin. Askerler savaşlarda cephelerde savaştı öldü ülkeyi kurtarmak için. Kimse sana kurşun ye öl demiyor. Ama ülkenin geleceği için uğraşmak sana saçma geliyorsa zaten yerin burası değil. Uğurlar olsun.

Merhaba forum üyeleri, bildiğiniz gibi alım gücümüz oldukça düşük. Bugün bir şey almaya kalksan bile ateş pahası olmuş durumda. Örneğin, telefonumu yenilemek istiyorum. 4,5 yıldır 6S kullanıyorum ve artık gerçekten yetersiz gelmeye başladı. Ekranı patladı falan filan. Bakıyorum fiyatlara, S23 Ultra 40 bin falan. iPhone telefonlara bakıyorum onlar da aynı civarda. Yani bir telefon nasıl 40 bin TL olur aklım almıyor. Alım gücümüzün yakın zamanda yükseleceğini düşünüyor musunuz? Özellikle seçimden sonra. Teşekkürler.
1-2 yıla alım gücü yükselmez ama 10 yıla ufak tefek gelişmeler olur

Arkadaşlar yapmayın gözünüzü seveyim tukroye coğrafi olarak kalkınmaya çok müsait iyi bir yönetim ile 2 yılda ülke çok çok güzel yerlere gelir 5-10 yılda bile zor diyenler var yapmayın bana verseniz 10 yılda adam ederim ülkeyi zaten daha kalifiye insanlar varken merak etmeyin alım gücü tekrar eskisine anca 7-8 yılda döner belki ama 2 yılda bile cari açık kapanıp üstüne ihracar fazlası verebilriiz kalanlar ile yurt dışı yatırımları vs derken zaten ülke belli bir yere gelmiş olur dolar dizginlenmiş olur.

Arkadaşlar yapmayın gözünüzü seveyim tukroye coğrafi olarak kalkınmaya çok müsait iyi bir yönetim ile 2 yılda ülke çok çok güzel yerlere gelir 5-10 yılda bile zor diyenler var yapmayın bana verseniz 10 yılda adam ederim ülkeyi zaten daha kalifiye insanlar varken merak etmeyin alım gücü tekrar eskisine anca 7-8 yılda döner belki ama 2 yılda bile cari açık kapanıp üstüne ihracar fazlası verebilriiz kalanlar ile yurt dışı yatırımları vs derken zaten ülke belli bir yere gelmiş olur dolar dizginlenmiş olur.
Dostum devlet yönetmeyi ev yönetmek sanıyorsun herhalde? ülke karışık zaten mülteci desen var cahili desen var, var da var yani şimdi İskandinav halkını bizim duruma getirsek dediğin mümkün ancak bizim millette zor (aşağılamak amacıyla demiyorum eğitim konusunda olsun sahtekarlık konusunda olsun cahillik konusunda olsun bizim ülke gerçekten geride) o yüzden zor o dediğin tarihler.

Dostum devlet yönetmeyi ev yönetmek sanıyorsun herhalde? Ülke karışık zaten mülteci desen var cahili desen var, var da var yani şimdi İskandinav halkını bizim duruma getirsek dediğin mümkün ancak bizim millette zor (aşağılamak amacıyla demiyorum eğitim konusunda olsun sahtekarlık konusunda olsun cahillik konusunda olsun bizim ülke gerçekten geride) o yüzden zor o dediğin tarihler.

Hepsinde haklısınız ben sadece ekonomi alanında konuşuyorum o alanda daha yetkinim ama gerçekten zor değil tarıma yapılabilecek yatırımlar turizme yapılabilecek yatırımlar Türkiye gibi bir coğrafyayı bu ahle getirmek çok zordu başardılar sağ olsunlar ama geri düzeltmek de bir o kadar kolay yanlış anlaşılma olmasın dolar 2 yılda 1-2 lira olacak demiyorum ama çok rahat 10 liranın altını görebiliriz 2 yılda güven artarsa yabanci yerli yatırımlar DS artar bunlar domino etkisi gibi büyür de büyür.

Geri
Yukarı