[Alındı] AMD Ryzen 7 1700x GTX 1070 Sistem

Anakart : ASUS PRIME B350-PLUS AMD B350 AM4 Ryzen™ DDR4 3200+(O.C.) Hz USB 3.1 Anakart
İşlemci : AMD Ryzen 7 1700X Soket AM4 3.4GHz - 3.8GHz 20MB Önbellek 95W 14nm İşlemci
İşlemci Soğutucu : COOLER MASTER HYPER T4
Ekran Kartı : ASUS Geforce GTX1070 ROG STRIX 8GB GDDR5 256Bit DX12 NVIDIA Ekran Kartı
Bellek : CORSAIR 16GB (2x8GB) VENGEANCE LED Kırmızı DDR4 3000Mhz CL15 Dual Kit Ram
Harddisk : WD 3.5" 1TB Caviar Blue SATA 3.0 7200Rpm 64MB Cache Harddisk
Güç Kaynağı : THERMALTAKE TR2 S 80PLUS 600W GÜÇ KAYNAĞI
Kasa : XIGMATEK FRONTLINER EN8774 3x12CM MAVİ LED USB 3.0 MidT ATX SİYAH KASA
Monitör : AOC 21.5" G2260VWQ6 75Hz 1 ms Full HD HDMI FreeSync GAMING MONITOR

Yaklaşık 2 hafta önce Vatan Bilgisayar'dan topladığım sistem ile alakalı bir konu açıp sizlerle paylaşmak istedim. AMD'nin yeni çıkarmış olduğu Ryzen serisinin Intel karşısındaki uygun fiyatına rağmen Intel ile rekabete girecek seviyede render ve oyun performansı sunması sonucu Ryzen serisinden bir üye ile çalışmaya karar verdim. Bütçe oynamaları yaparak sonuç olarak 1700x tercihinde bulundum. Anakart tercihimi hesaplı olması nedeniyle Asus Prime B350 Plus'tan yana kullandım. Ekran kartı olarak baştan beri 1070 almayı istiyordum.

İlk aklımdaki ekran kartı MSİ 1070 Gaming X modeliydi fakat Vatan Bilgisayar'a gittiğimde bu modelin tükendiğini gördüm ve Asus Rog Strix 1070 almaya karar verdim. Bellek olarak, render tarzı işlerle alakam olmamasına rağmen ileri dönük olması yönünden alabiliyorken yüksek frekanslı olanları ve kasa içi renk uyumu olan kırmızı ledli bu bellekleri tercih ettim. Bellekler şu an 2133 MHz frekansta çalışıyor. Anakart için Bios güncellemesi bekliyorum. Sistemde SSD bulunmuyor, ilk fırsatta onu da ekleyeceğim. Kasa konusunda çok kararsız kaldım.

Hem uygun fiyatlı, hem içi parça sığdırma konusunda ferah hemde estetik bir kasa arıyordum. Vatan Bilgisayar'da bana yardımcı olan elemanın önerdiği bu kasayı tercih ettim ve memnunum. Kasa içerisinde güç kaynağı olmayan modelini tercih ettim ve Thermaltake 80 Plus 600w güç kaynağını ekledim. Kasanın içi yeterli seviyede ferah. Üzerinde 2 adet önde, 1 adet arkada olmak üzere 3 adet fan ile birlikte geliyor. Yan tarafı tamamen pencere şeklinde ve gerektiği zaman arkasındaki 2 vida tornavidaya gerek kalmadan kolayca sökülerek pencere kısmı çıkarılabiliyor.

Monitör konusunda öncelikle düşündüğüm model Asus marka 1 ms tepkime süresine sahip 60 Hz oyuncu monitörüydü fakat AOC'nin bu modelini gördükten sonra Asus'u almaktan vazgeçtim. Monitörün FreeSync özelliği işime yaramasa da Asus'taki gibi 1 ms tepki süresi olmasının yanı sıra 75 Hz olması beni ikna etti. Genel olarak söyleyebileceklerim bunlar. Henüz benchmark testleri yapmış değilim. İlk fırsatta elimdeki oyunlarla benchmark testlerini de yaparak konuya ekleyeceğim.

Not: Konuya fotoğraf eklemeye çalıştım fakat hata verdi ve gerekli fotoğrafları ekleyemedim. Yardımcı olursanız fotoğrafları da eklemeyi isterim.

Dosya Ekleri

• 1-min-min.jpg
    1-min-min.jpg
    916,6 KB · Görüntüleme: 583
Son düzenleyen: Moderatör:
TECNOPAT'ın videoları var. 5 dakikalık iş kendiniz yapabilirsiniz. :)

Herşeyi yapıyorum resim boyutlandırma vs. fakat konuya eklerken sıkıntı çekiyorum. İlk fırsatta zaman ayırıp halletmeye çalışacağım :)

Hayırlı olsun. Testleri bekliyorum.

Teşekkür ederim. Takipte kalın.

Güle güle kullanın.

Umarım bir gün bize de nasip olur böyle bir sistem. :melek:

Teşekkür ederim. İnşallah daha iyisine sahip olursun :)

Ben BİOS güncellemesini demiştim :)

Özür diliyorum dalgınlığımın kurbanı oldum :) Evet zor bir şey değilmiş Vatan Bilgisayar'daki eleman yaparken anlattı bana da sağolsun öğrendim.

Bu arada bios demişken konuya güncellemeyi de yapayım, Vatan Bilgisayar'da anakart bios ayarlarını son sürüme güncelledik fakat ramler hala 3000 MHz olarak çalışmıyor maalesef. Yeni bios güncellemesi bekliyoruz. Takip edenlerin bilgisine.

Özür diliyorum dalgınlığımın kurbanı oldum :) Evet zor bir şey değilmiş Vatan Bilgisayar'daki eleman yaparken anlattı bana da sağolsun öğrendim.

Bu arada bios demişken konuya güncellemeyi de yapayım, Vatan Bilgisayar'da anakart bios ayarlarını son sürüme güncelledik fakat ramler hala 3000 MHz olarak çalışmıyor maalesef. Yeni bios güncellemesi bekliyoruz. Takip edenlerin bilgisine.

RAM olayını takipteyim. 3000MHZ ile çalıştığında bu başlık altında bildirirsen sevinirim(y)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı