Öncelikle herkese selamlar.
Konuyu normalde 1-1.5 hafta öncesinden açmayı planlıyordum ama bu güne kadar gecikti kusuruma bakmayın.

Sistemi neredeyse 1 aydır kullanıyorum ve bütün parçalardan, oyun testlerinden ve genel memnuniyetinden bahsedeceğim.

Sistem bileşenleri;
  • Intel i5 6400
  • MSI B150 Gaming M3
  • MSI GTX 1060 Gaming X 6G
  • Corsair Vengeance LPX 8 GB DDR4 2400 MHz (8x1, yükseltilecek)
  • Aerocool KCAS 600W 80+ Bronze
  • Corsair Carbide Spec-3
  • Samsung 750 Evo 120 GB
  • WD 1TB 7200 RPM Blue
Ayrıca;
  • BenQ GW 2270H FullHD Monitör
  • Logitech G105 Klavye
  • Frisby GX-7 FM-G3260K :D
  • Logitech 2+1 Ses Sistemi

İlk önce sistemi 4 farklı yerden alarak 3150 TL gibi bir fiyata topladım, evet işlemci RAM gibi bileşenler beklenildiği gibi yüksek değil ama bütçem ve ihtiyaçlarım doğrultusunda hem çok güzel çalışan hemde darboğaz oluşturmayan bir sistem oldu. İleride upgradeleri düşünüyorum zaten.

Kurulum aşaması;

5.jpg

6.jpg

Kurulum devam edecek..

4.jpg

Tasarımına hasta olduğum kart..
1.jpg

2.jpg

3.jpg

Kurulum devam ediyor.

7 n.jpg

IMG-20160912-WA0011.jpg

Biraz hızlı ilerledik :) , Sırada ekran kartı.

14.jpg

Ve sistem tam olarak birleştirildi.

PicsArt_09-13-02.09.11.jpg

Canavar ilk defa çalışıyor;

PicsArt_09-25-10.16.31.jpg

Ekran kartının ve anakartın içinden çıkan stickerlar kasaya baya hoş bir hava kattı.

İç kısım;

PicsArt_09-13-02.05.36.jpg

PicsArt_09-13-02.07.49.jpg

Arkada ve önde bulunan 2 tane 12 cm'lik fan kasadan sıcak havayı atmak için yeterli.

8 n.jpg

Kasa içi kablolamaya ayrı bir dikkat ettim ve çok temiz bir görüntü meydana geldi;

PicsArt_10-07-07.22.31.jpg

Bu sayede hem hava sirkülasyonu hemde görünüş çok güzel oldu.

Resimlere bir müddet ara verip sizlere merak ettiğiniz benchmark ve oyun testleriyle baş başa bırakacağım.

İlk önce Heaven Benchmark;

Stock GTX 1060 Gaming X new driver.png

Bura da kart O.C. modunda çalıştırılmış ve gayet iyi bir sonuç vermiştir, ayrıca ben manuel O.C. yaparak daha yüksek sonuçlar elde etmeyi başardım.

O.C. GTX 1060 Gaming X new driver.png

Isı ve ses değerlerini en son değerlendireceğim.

Firestrike testi;

firestrike.png

O.C. ile ;

firestrike O.C..png

Bura da unutulmaması gereken husus benim firestrike scorumun düşük olmasının sebebi işlemcimin "physics score"da düşük performans vermesi, ama "graphics score"a baktığımızda da scorun normal olduğunu görebilirsiniz.
Örnek vermek gerekirse GTX 970 ile güçlü bir işlemci kullanılırsa score yine yakın olacak fakat graphics score ve benchmark içi FPS düşük olacak haliyle.

Örnektir..
örnek.png

Devam edelim ve Time Spy testi;

13 time spy.jpg

O.C. ile ;

12 time spy oc.jpg

O.C. profili de şu şekilde;

O.C. profile.png

Kartın normal O.C. modunda gördüğü değerler;

normal.png

Manuel O.C. ;

O.C..png

SSD ve HDD benchmarkları ile devam edelim ;

SSD (Samsung 750 Evo 120 GB) ;

ssd test bench.png

HDD (WD 1TB 7200RPM) ;

HDD test bench.png

Ve kasanın odamda kurulmuş halleri;

sistemim.jpg

PicsArt_10-07-06.29.08.jpg

9.jpg

Klavye yakım çekim, arkadan 1060 poz vermiş.

PicsArt_10-07-06.30.30.jpg

PicsArt_10-07-06.32.34.jpg

Anakarttan çıkan oda kartıda gayet kullanışlı. :D

10 n.jpg

Mutluluğun resmi ;

11.jpg

Evin meraklısı sistemi incelerken :D ;

PicsArt_10-07-08.14.19.jpg
PicsArt_10-07-08.15.21.jpg

Resimler bu kadardı, sistemden bahsetmek gerekirse günümüzün her oyununu 1080P'de Ultra'da çatır çatır oynatıyor, oyun testlerini teker teker yazmayacağım internette gereğinden fazla test var ve benimki bunlardan pek farklı değil.

Şikayetlerim konusuna gelirsek,
1- PSU oyunlarda veya benchmarklarda yani sisteme yük bindiği zaman ara sıra cızırtı yapıyor ve PSU'ya bastırınca ses kesiliyor, fark ettimki ses fanından geliyormuş PSU'yu çıkartıp daha sıkı taktım, ses azaldı fakat hala bir cızırtı yapıyor, bu sıkıtı kasayla tam oturamasından kaynaklı gibi dursada PSU gayet sağlam biçimde yerine oturuyor.

2- Bu konuyu geçelim ve MSI GTX 1060 konusuna gelelim, kart ısınmıyor arkadaşlar maksimum O.C. ile 66-67 derecelerde geziyor ve hatta fanı fulleyip oyuna girdiğim zaman 52-53 dereceden yukarı asla çıkmıyor, zaten karttaki devasa ısı boruları ve ağır alüminyum blok iddalı bir soğutma olduğunu önceden fark ettirmişti.
Kartın bir diğer hususu ise CW, maalesef kartta var evet ama rahatsız edici değil, sadece var olduğunu belirtmek istiyorum çünkü MSI, ASUS ve diğer firmalar ne kadar da kaliteli bileşenler kullanıyoruz dese de CW kartlarda çıkıyor, he ama kartta "silent mod"u devreye sokarsanız hiçbir ses duyamıyorsunuz, zaten performans kaybı yok denilecek kadar eğer CW'den rahatsız olan arkadaşlar var ise sessiz mod onlar için denilebilir.

3- HDD'nin boştaki sesi baya fazla, bir şeyleri okumak için kafa ses yapmıyor bu güzel fakat boştayken diğer hiçbir sistemde alışık olmadığım "bass"lı bir uğultu oluşturdu, ses fazla değil ama sistem açık ve siz bir şeyle uğraşırken dikkatinizi çekiyor, bende ayarlardan boşta bekleyince 2 dakika içinde kapat ayarını yaptım ve ses ortadan kalktı bu da benim için çözümdür.

4-Kimileri kasanın içinden gelen fanları beğenmemiş, ses yapıyor demiş fakat bu kasadaki en sessiz parçalar onlar, BIOS'tan yaptığım ayarlarla boşta 600-700 devir, yükte ise 1000 devirlere çıkıyorlar ama hiç bir ses çıkarmıyorlar, yani kasadan çıkan fanlar için kötü değil gayet iyi bu şikayet değil.

5- Küçük bir şikayet ise Intel stok fanı, fan gayet sessiz Intel i5 6400'ü rahat rahat soğutuyor ama oyunlarda uğultu yapmakta az da olsa, benim için saçma gelen nokta kasa fanları 3 PIN'li ve 600-700 devirlere rahatlıkla düşerken, Intel fanı en düşük 1000 devir en yüksek ise 3200 devir yaparak kendini kanıtlıyor. :) Hem de 4 PIN fan bağlantısıyla.

Şikayetlerim küçük şeyler sistemden çok memnunum beğendiklerimi saymak gerekirse anakarttan başlamak gerek, ışıklandırması çok güzel ve kaliteli bir anakart olduğu belli, burda tek canımın sıkılmasına sebep olan şey, MSI Z170A Gaming M3 anakartı ile bu anakartın aynı bileşenlere sahip olup sadece çipset değişik olduğu için 200 TL bir fiyat farkı olması, bu kadar fiyat farkı olmasaydı ben Z170 bir nakart alıp I5 6400'ü O.C. edebilecek ve I5 6600K'yı bile geçebilecektim, neyse ki Intel i5 6400 GTA 5'de bile REDUX mod yüklü iken sıkıntısız ve dropsuz 40-50 FPS'de oynatabiliyor. (her ayar açık + MSAA x4, refl. MSAA x4 + adv. graph, on)

Memnun eden şeylerden bahsedersek zaten ekran kartı bir sanat eseri denilebilir, tasarımı performnansı, kalitesi, 2130 MHz gibi uçuk bir hızda stabil çalışması, bunlar beni etkiledi.
Ayrıca 8 GB RAM konusu ise aman aman bir şey değil, GTA 5'de evet 8GB kullanımı gördüm ama normalde 7 GB kullanım ile arasında FPS farkı olmaması darboğaz yok ama sınırlarda demeye yetiyor.
İlerde bir tane daha RAM alabilirsem dual channel olarak iş yapacaklar.

Söylenecek bir şey kalmadı herhalde uzun uzun yazdım aklınızda soru kalmasın diye :D Ben de bu yazı için cuma akşamımı harcadım siz de beğenmeyi çok görmeyin :) Sosyal'de de bu bilgiler, tecrübeler ve daha bir çok şey için herkesin çok emeği geçti, zaten forumdaki amaç da bu. İnşallah faydalı bir konu olmuştur, kendinize iyi bakın.

@Asım Demir
@CraZyNoMaD
@BERWAR
@Mustafa K.
@BilgisayarKurdu

Unuttuklarım varsa kusuruma bakmasınlar..

Son düzenleyen: Moderatör:
Canavar bana ordan göz kırpıyor. Hayırlı olsun darısı olmayanların başına.

Hayırlı olsun hocam.

Hayırlı olsun. Güzel bir inceleme olmuş.

Hayırlı olsun.

Çok saolun arkadaşlar.

Hayırlı olsun hocam. Kasanın yanındaki stickerleri nerden buldunuz?

Hocam kasanın penceresindekiler ekran kartından, intel logosunun yanındaki anakarttan çıktı.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı