[ALINDI] R5 2600 ve RX 5700 XT Sistem

Merhabalar, daha önce burada da konu açmıştım. Sistemi 23'ünün akşamı elime geçirdim. Sistem V3.5 Killer'a RX 5700 XT ve LG-MK400H eklemem ile tam olarak 5100 liraya bana gelmiş oldu. Aşağıda fotoğrafları ve sistemin geri kalan özelliklerini yolluyorum.

AMD Ryzen R5 2600, Wraith soğutucu ile birlikte.
Asrock B450M HDV4.0
Adata DDR4 8GB GAMMIX
Sapphire RX 5700 XT Referans Versiyon
Dark N10 Pro
High Power 600W 80+ Bronze PSU

Test olarak da video çekmeyi düşünüyorum daha çekmedim ama elimdeki 8GB RAM yetersiz kalıyor ne yazık ki bir an önce onu yükseltmeye çalışıyorum.
PUBG, Apex Legends gibi oyunlarda 1080P'de RAM'den dolayı drop yiyorum sanırım.
Referans versiyon almamın sebebi hemen alacak olmam ve ucuz olmasıydı.
Ek bir sorun monitörde ölü piksel çıktı ne yazık ki. Onu geri yollayacağım büyük ihtimal.

Elimde şu anda yüklü olarak PUBG, Apex Legends, Fortnite, Dying Light, CS:GO, GTA V bulunuyor. 8GB RAM elime alıp elime ulaştığında testlerini yollayacağım. Birkaç oyun ile daha birlikte tabii ki.

Isı en çok GTA V oyununda 2K Ultra'da 86'yı gördü. Fakat yine sanırım RAM'den dolayı GPU'yu tam olarak kullanamadım.(GPU ve CPU kullanımı asla 100 olmadı, FPS maksimum 50'ye düştü ortalama 60-80 arası geldi. Oyunun Advanced ayarlarını da fullemiştim yanlış hatırlamıyorsam. )

Bu GPU ve CPU kullanımının 100 olmaması ve frame-dropumsu(tam olarak ne olduğundan emin değilim.) FPS düşüşlerini ben RAM'e bağladım, onun için fikriniz var ise belirtirseniz sevinirim. PUBG'de oyun başlarında oluyor sonra daha azalıyor bilginiz olsun.

Darboğaz konusunda da, hiç CPU'nun 100 olduğunu görmedim. Aynı şekilde GPU'nun da. Ama RAM az gibi kalıyor hep RAM'e bağlıyorum gibi.

Tost kalitesi için özür diliyorum, gece çekiminde ve kamerası kötü bir telefonla bu kadar oldu :)
Duruma göre yarın sabah eklerim yeni fotoğraf.
JPEG_20190823_210054.jpg
JPEG_20190823_213846.jpg

Son düzenleme:
Sen minnoshek değil misin batunun dc de
Doğrudur.

Hocam R5 2600 ısı değerleri nasıl? GTA V'de? Bende 65 C gördüyü oluyor işlemcinin.
65 iyi bir rakam genel olarak 60'ı geçmiyor gibi bende.
Güncelleme: Kartın yüksek performans modunu açmayı unutmuşum, ondan dolayı yüksek kullanım olmuyormuş, onu açtım şu an 0 sıkıntı gibi, yine de 8GB RAM lazım :)

Burada senin aldığın sisteme tırt/çöp diyenlerin yarısından fazlası çöp sistem kullanıyor. Kimseyi tınlama. Güle güle kullan ve de hayırlı olsun. Adamakıllı ekran kartlarının 4.500-6.000 TL olduğu piyasada, 5.000 TL para değil. Sen milletin lafına bakarsan, 15.000 TL'den aşağı sistem toplayamazsın.

Bence analart ve PSU dışında sistem iyi onlarıda yülseltme yalacağın zaman değişirsin bir şey olmaz. Tek sıkıntı referans tasarım onunda 2 yılda bir termal macun değişimini yaptır bir şey olmaz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Teşekkür ediyorum arkadaşlar, GPU'dan şüphelenmeye başladığım zamanlarda kendisine bir adet Arctic Extreme IV takmayı düşünüyorum, herkese iyi forumlar.

PSU'sunda bir şey yok. Kaliteli ve güvenilir marka.
Bu konuda size katılmıyorum.
Sirtec elbette kötü bir üretici değil kendim kullandığım modelin de üreticisi Sirtec.
Ama modele göre konuşmak çok daha doğru olur.
High Power 600W 80+ Bronze ECO
Bu model ise High Power'ın giriş segmentine hitap etmekte. OPP, OVP, UVP, SCP koruması olduğundan bahsedilmiş ama teoride tabi incelemesi yok. OCP ve OTP zaten yok.
Bunların düzgün bir şekilde ayarlandığını, olması gerektiği gibi çalıştığını bilmiyoruz.
Bu modelde kullanılan yapı malzemelerini, voltaj regülasyonunu, Ripple değerleri, ne de Hold-up time değerlerini biliyoruz.
Amacım burda PSU'yu kötülemek değil, bu modelin giriş seviyesi sistemler için daha uygun olduğunu belirtmek. Böyle bir sistem için daha iyi bir model beklerdim şahsen.
Arkadaşa da hayırlı olsun dileklerimi iletirim.

Teşekkür ediyorum arkadaşlar, GPU'dan şüphelenmeye başladığım zamanlarda kendisine bir adet Arctic Extreme IV takmayı düşünüyorum, herkese iyi forumlar.
Hocam , bende seninle aynı sistemi aldım. R5 2600X Ve rx 5700 XT Taktım.
Performans konusunda çok iyi bir kart, fiyatıda uygun.
Sadece tek sorun yaşadığım şey kartın sıcaklığı. Default ayarlarda gündüz şehir sıcaklığı 41 dereceyken witcher 3 oyununda 1080p en yüksek ayarlarda 40 dkdan sonra 96 dereceyi gördüm. Benim kasada dark n5 , 3 mavi led fanı var.
Sonra wattman ayarlarını yapmayı öğrendim. fan ayarları yaptım , 79 dereceyi geçtiğini görmedim.
Unutmazsam , aynı hava sıcaklığında aynı testi yapıcam. Bu sefer kaç dereceye çıkıcak diye.
Şanlıurfada yaşıyorum , Ve yaklaşık 2 hafta sonra bursaya taşınıcam.
Orada bu sorun olmaz diye düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı