Alındı: Ryzen 3600XT Sistem

Sizce benim kasamda işlemci kablosu sorunu olur mu benim kasamın boyutu 200(W) X 454(h) X 468(D) mm sizin kasanızın boyutu 200(W) X 400(H) X 455(D)

Sizce benim kasamda işlemci kablosu sorunu olur mu benim kasamın boyutu 200(W) X 454(h) X 468(D) mm sizin kasanızın boyutu 200(W) X 400(h) X 455(D)

Kasanızda CPU kablosunun üzerine veya yakınlarına denk gelen kablolama boşluğu var mı?

@FakeLiFeTR gördüğünüz gibi kablo. Muhtemelen sorun olmaz fakat kasanızı bilmediğim için kesin konuşmak istemem.

Son düzenleme:
Hem incelemen hem de sistemin kaliteli, sorunsuz bir şekilde iyi günlerde kullanmanı dilerim. Düz P300`de yan ışık ve açma düğmesi RGB idi, bunda da öyle mi?

Hem incelemen hem de sistemin kaliteli, sorunsuz bir şekilde iyi günlerde kullanmanı dilerim. Düz P300'de yan ışık ve açma düğmesi RGB idi, bunda da öyle mi?

Teşekkür ederim. İlk AMD sistemim olduğu için endişelerim vardı fakat her şey gayet kararlı çalışıyor.

P300A modelinde yan ışık ve açma düğmesi RGB değil sabit beyaz renk, değiştiremiyorsunuz. RGB kontrol tuşu ise reset tuşu olacak şekilde programlanmış.

Abi güç kaynağı konusunda çok yardımcı oldun teşekkür ederim sanırım 5-6 santimden sorun olmayacaktır. Benim bir sorunum daha var benim işlemcim Ryzen 2600 RAM'lerim G.Skill Sniper X 3200 MHz 8x2 ve anakartım MSI B450M PRO M.2 Max sıvı soğutmam var ben 3 yıldır bu bilgisayarı kullanıyorum BIOS'um driverlarım her şeyim güncel fakat RAM hızını bir türlü 3200 MHz yapamadım yaptığım zaman bilgisayar açılıyor YouTube'a girdiğim zaman mavi ekran veriyor fakat 2933 MHz'de sorunsuz çalışıyor bunada bir çözümün varsa 3800 MHz RAM kullanan birisin sonuçta.

Son düzenleme:

2000 serisi işlemciler çok farklılar o yüzden ben kesin konuşamam ve overclock yapıyorsunuz, sorumluluk size ait bunu en baştan belirteyim. Güvenlik önemlerinizi alın araştırmanızı yapın. Bunları aklınızda tutarak aşağıda yazdıklarımı bir kenara not edin:

DRAM 1.35v ile stabil değilse maksimum 1.40 volta kadar deneyebilirsiniz. Bazı RAM kitleri 1.5 volta kadar sıkıntısız çalışırken bazı kitler 1.35v'den fazlasını sevmez. Deneme yanılma yapacaksınız.

SoC voltajını maksimum 1.1v değerine kadar yükseltebilirsiniz. SoC 1.1v ayarladıysanız VDDP ve VDDG değerleri SoC değerinin bir miktar aşağısında olmalı örneğin 1.1v SoC için 0.95 VDDP/VDDG gibi. Fazla voltaj burada iyi değil.

Size verdiğim bu voltaj önerileri zaten gayet yüksek, daha yukarısını denemeyin. Yine olmuyorsa ayrı bir konu açın.

MSI Command Center'dan bakıyorum DRAM voltajı 1.36 yazıyor BIOS'ta Auto modda ve 2933 MHz'den fazla olmuyor. 1.4 verip 3200 ayarlıyayım mı?
Reis aradan bayağı zaman geçmiş ama yazayım ben güç kaynağını aldım RAM'i 3200 MHz'de kullanıyorum 1.38 DRAM ile önerin için teşekkür ederim bayağı sessiz High Power 750 Gold.

Son düzenleme:
Merhaba, işlemcinizi 5600X ile güncellemişsiniz.

Hangi ayarlar ile kullanıyorsunuz ve soğutucunuz nedir?

Merhaba, yeni işlemcimi Cooler Master ML240 Lite ile kullanıyorum. Bu soğutucuyu almamda özel bir sebep yoktu, fakat fiyat olarak 600 TL'nin altına düştüğü için aldım. Radyatör kalitesi iyi, pompa gerçekten sessiz fakat fanlar çok kalitesiz. Soğutma performansı olarak ise gayet başarılı fiyatına göre.

Ayarlara gelirsem PBO +200 ile 4.85 GHz'e kadar çıkarabildim fakat undervolt taraftarı olduğum ve 1.35-1.4v gibi voltaj sıçramaları hoşuma gitmediği için Curve Optimizer üzerinden -10 all core ayarı ile 4.75 GHz kullanmaktayım. Bu ayarlarda işlemci 1.2v-1.3v arası çalışıyor. Tam değerleri incelemedim voltaj değişken olduğu için net cevap vermek zor.

PBO güç limitlerim ise şu şekilde:
PPT: 100W
TDC: 80A
EDC: 95A

Bu ayarlar ile daha önce yapmış olduğum Cinebench R20 testi:

Görülebildiği gibi güç limitlerine ulaşıp işlemci kendisini frenliyor, sıcaklık ve skorun tırmanmasına engel oluyorum bu sayede fakat aldığım değerler zaten çok tatmin edici olduğu için bu şekilde bırakmaya karar verdim. Cooler Master fanlarını sessiz çalışmaları için 1200 RPM'e sabitlediğimden bir miktar sıcaklık artışı söz konusu olmalı, ama 2000 RPM'de çıkardığı sesi duysanız neden 1200'e sabitlediğimi iyi anlarsınız.

Son düzenleme:
Hocam R3 1300X vardı galiba sizde, kaça sattınız acaba? Ben de sizin gibi yeni sistem işine giriştiğim için R5 1400'ü satmaktayım.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…