Almanya nasıl bir ülke?

Martini Henry

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Balıkesir
Selamlar, ben uzun zamandır yapacağım meslek ile alakalı yurt dışı iş imkanlarına bakıyorum. Almanya bana iyi bir seçenek gibi geldi. Mesela en basitinden yaşam kalitesi, saygı, özgürlük, Türk nüfusunun olması, alım gücü olması. Yani yaşanabilecek bir ülkede olması gereken çoğu şey var. Bunu bir de orada yaşayan ya da yaşamış kişilerin tecrübelerinden dinlemek isterim. Mesela ben aşçılık için Almanya'yı düşünmüştüm. Hem İngilizce hem Almanca konusunda iyiyim. Ayrıca da yemek konusunda vesaire de yetenekliyim yani boş beleş biri olarak gitmeyeceğim, birikimli ve kendini geliştirmiş biri olarak gitmeyi düşünüyorum. Sizce yetenekli biri ve iyi bir üniversiteden mezun olmuş bir bireysem Almanya'da nasıl süreçlerden geçerim? Lütfen şurada yaşamak böyle kolay, öyle toz pembe değil gibi cevaplar vermeyiniz. :)

İnsanlara karışmadığınız sürece çoğu insan sizinle uğraşmaz. Tabiki ırkçı olan bir kesim de var ancak sadece size değil diğer tüm yabancı milletlere böyle davranıyorlar. Almanlar bence en milliyetçi ırklardan biri. En basitinden yüzde 90 ı İngilizce bilmesine rağmen biriyle İngilizce konuşmaya çalışırsanız ağızlarından bir kelime dahi alamazsınız. Hepsi Almanca konuşmanızı ister ya da bekler. Öyle debelenirsiniz.

Geri
Yukarı