Belarus nasıl bir ülke?

Neden ki? Oranın halkı sosyal yapısı nasıldır? Doğu Avrupa gibi muhafazakar, sert, mi yoksa Rusya gibi rahat modern mıdır acaba?
Hollanda daha iyidir, kafa; manyak adamları vardır. Danimarka Norveç gibi ülkelerde diğer ülkelere kıyasla Türk bulma ihtimalin daha düşüktür, o yüzden de tercih edilebilir.

Hollanda daha iyidir, kafa; manyak adamları vardır. Danimarka Norveç gibi ülkelerde diğer ülkelere kıyasla Türk bulma ihtimalin daha düşüktür, o yüzden de tercih edilebilir.
Hocam valla huzurlu bir gelecek istiyorum ekonomi şu bu derdi olmasın 20 li yaşlarımı mutlu geçirmek istiyorum inşallah bu ülkelere gidebiliriz.
Bildigim kadarıyla sert degil.

Sel baskınları ve ülkenin sel altında kalma ihtimali var diye önermedim.
Eyvallah hocam sevindim. Sel baskınına çare bulurlar bence zaten yakın gelecekte değil diye biliyorum.

Dışarıdan bakınca pek de yaşanabilir bir ülke gibi gözükmüyor. Ülkeyi 1994 yılından beri sahtekar bir diktatör yönetiyor. Ayrıca idam cezasını hâlâ uygulayan tek Avrupa ülkesi.

Ekonomik ve askeri açıdan Rusya´ya bağımlı bir uydu devlet. Bu da ülkenin geleceğini belirsizleştiriyor. Ukrayna´da olanlar belli zaten.

Bütün bunların dışında eski Sovyet ülkelerindeki soğuk ve monoton atmosferi her şekilde yansıtıyor. Gitmek ve gezmek kabul edilebilir ancak böyle bir ülkeye yerleşmezdim sanırım.

Ortalama maaşı 5000 TL kabul edersek ortalama GDPP 3500$ civarıdır.

Konu ekonomiden açılmış konuşalım zaman. Belarus da diğer orta alt gelir gurubunda ki avrupa ülkeleri gibi kur farkından dolayı bizi geçmiş. Bizim ekonomi olarak daha iyi olduğumu avrupa ülkeleri zaten çok azaldı. Bunlar Arnavutluk, Kosova, Ukranya ve Moldovya < ~4k $ GDPP Bosna Hersek, Bulgaristan, Makedonya, ve Belarus ise ~6k$ GDPP Karadağ, Romanya, Sırbistan ve Bulgaristan ise zaten bizden daha iyiydi. Bunun dışında yıllardır ekonomik krizde olan Arjentin de bizden daha iyiydi ama her ülkede sadece Dolar bazında satın alma gücüne bakılmaz enflasyonda çok önemlidir. Günümüz kurlarına geldiğimiz zaman bu IMF 2020 verileri tamamiyle geçersiz durumda. 6k $ güncel GDPP ye sahip yada yakın tüm ülkeler TL nin inanılmaz değer kaybının yanında bizi geçmiştir. İdda ediyorum gerçekte bu oran 4k $ GDPP altı içinde geçerlidir. Yani İran, Türkmenistan, Azerbaycan, Güney Afrika, Peru, Tayland, Brezilya, Ekvador, Kolombiya ve Paraguay.... gibi say say bitmeyecek 6-4.5k $ GDPP arası ülkeler gibi. Elbette enflasyonu kattığımız çoğu ülke hala geride olsa bile kurun 20 TL ve üstü olması senaryosunda bizim GDPP 4-3.5k $ aradın da olacaktır belki de olmuştur bile. Kısaca o beğenmediğimiz, burun kıvırdığımız ve küçümsediğimiz ülkelerden daha da fakir bir duruma düşe biliriz. Irak, Gürcistan, Ürdün ve üstte bulunan orta-alt gelire sahip çoğu avrupa ülkesinden daha kötü durumda olabiliriz. Geçmişte Romanya, Polonya ve Macaristan gibi ülkeler olabilecekken maalesef ekonomi politikalarının kurbanı olduk. Umarım en kısa sürede gelirimiz şişirme olmayan rakamlar ile 10-12k $ GDPP üstüne çıkar. Tabiki düşük kur ve düşük enflasyon oranları ile birlikte.

Hatırlatma: 2004 Yılındaki 260$ ile 2021 yılındaki 260$ aynı değerde değildir. O zaman Dolar çok daha fazla değerliydi. Fed günümüzdeki gibi bol keseden dolar dağıtmıyordu.
Gerçek enflasyonu %100ün üzerinde olan

-Arjentin bizden daha iyi değildir ama hızla onlar kadar kötü olma yolunda gidiyoruz.

-Azerbaycan da ise hala gıda fiyatları pahalı durumda. Bence o fiyatlar için ortalama alım gücü hala düşük ama bizden bir tık iyiler gibi.

-AB ve ABD den tonla ambargo yiyen İran ın durumu maalesef ki bizden daha iyidir.

İleride yerleşebilirim de.
Gerçek anlamda Putin'in kuklası, batı düşmanı bir diktatör tarafından yönetilen bir ülke. Ülkesine mültecileri alıp eksi bilmem kaç santigrat derecelik havada Polonya sınırına yığan, mültecilerin batıya gitmesi için zorlayan kendisi değilmiş gibi Polonya'yı insan hakları suçlusu gibi göstermeye çalışan, soğuktan ölen mültecileri sanki onlar oraya getirmemiş gibi geri dönmesin diye dipçikle döven bir ülke.

Diktatöre muhalif olan birisinin bindiği ticari uçağı, sanırım Yunanistan'dan Litvanya'ya giderken kendi hava sahasında askeri uçak zoruyla yere indirip göz altına alan ve muhtemelen çoktan idam etmiş olan bir ülke.

Geri
Yukarı