Almanya'da informatik vs Türkiye'de Yazılım/Bilgisayar mühendisliği

Huxly

Decapat
Herkese merhaba şu an 12.sınıfım başından beri Almanya'da lisans eğitimi almak istiyorum ve bunun üzerine dil kursları alıyorum. Almanca dil seviyem 5 ay içinde bitiyor. Aklıma takılan sadece tek bir nokta var. Türkiye'de iyi bir üniversitede Bilgisayar/Yazılım mühendisliği okuma şansım var ancak Almanya'da bu informatik(Computer science) olarak geçiyor ve ağırlık matematik üzerinde oluyor üniversiteden üniversiteye göre. Benim hayalim mühendis olmak ancak Almanya'da eğitim büyük bir nimet ayrıca işsiz kalmayacağım çünkü çok iyi programlar var sizce mühendis olarak resmi bir ibare olmaksızın informatik okumalı mıyım?

Kesin gideceğimi varsayın.

Arkadaşım Türkiye'nin vaziyeti belli. Twitter vb. kullanıyorsan eminim ki görmüşsündür. Almanya'da şoför, kasiyer olmak > Türkiye'de herhangi bir yüksek işte çalışmak. Benim naçizane tavsiyem Almanya'dır. Hem verilen eğitimin kalitesi, hem çalışacağın özel sektörde ki sana verilen değer hem hayat standardı (abnin getirdiği diğer +lar)olarak Almanya önde.

Almanya'ya gidin. Harika bir fırsat var elinizde.
Fikrinizi belirttiğiniz için teşekkür ederim.
Eğer maddi durumunuz ve diliniz varsa koşun Almanya'ya.
Maddi kısmı halledildi hocam şu an için düşünme kısmındayım.
Arkadaşım Türkiye'nin vaziyeti belli. Twitter vb. kullanıyorsan eminim ki görmüşsündür. Almanya'da şoför, kasiyer olmak > Türkiye'de herhangi bir yüksek işte çalışmak. Benim naçizane tavsiyem Almanya'dır. Hem verilen eğitimin kalitesi, hem çalışacağın özel sektörde ki sana verilen değer hem hayat standardı (abnin getirdiği diğer +lar)olarak Almanya önde.
Haklısınız hocam.

Eğer gerçekten iyi bir üniversite tutturabilecekseniz ve maddi iyi ise Türkiye'de kalın. Master için Almanya'ya gidin. Masterdan sonra 18 ay izniniz var zaten.

Computer Science zaten eğer ki "Science" olarak yapılırsa matematik kısmının yoğun olması doğal, eğer derseniz ki ben site tasarlarım, halihazırda binlerce kez yapılmış projeleri sadece müşteriye özelleştiririm, o zaman Computer Science size uymaz, fakat sıfırdan büyük problemleri oluşturmak ve çözmek Computer Science olur, problemi çözerken ve bir çözümü bulduktan sonra o çözümü optimize edip mükemelleştirirken de epey bir matematik lazım olacak.

Dediğim gibi eğer büyük işler peşindeyseniz şu durumda Almanyadaki matematik ağırlıklı olan daha uygun fakat eğer öyle bir derdiniz yoksa burada da okuyabilirsiniz.

İyi bir üniversite demişsiniz, eğer ki ODTÜ, İTÜ, Bilkent, Boğaziçi tarzı bir yerde okursanız da yine problem çözmeye yönelik, Science olarak eğitim göreceksiniz muhtemelen fakat "iyi" anlayışınız bunlardan daha genişse Almanyadan biraz uzak durmak lazım olabilir.

Herkese merhaba şu an 12.sınıfım başından beri Almanya'da lisans eğitimi almak istiyorum ve bunun üzerine dil kursları alıyorum. Almanca dil seviyem 5 ay içinde bitiyor. Aklıma takılan sadece tek bir nokta var. Türkiye'de iyi bir üniversitede Bilgisayar/Yazılım mühendisliği okuma şansım var ancak Almanya'da bu informatik(Computer science) olarak geçiyor ve ağırlık matematik üzerinde oluyor üniversiteden üniversiteye göre. Benim hayalim mühendis olmak ancak Almanya'da eğitim büyük bir nimet ayrıca işsiz kalmayacağım çünkü çok iyi programlar var sizce mühendis olarak resmi bir ibare olmaksızın informatik okumalı mıyım?

Kesin gideceğimi varsayın.

Şu an ben 10. sınıfım ve seninle aynı şeyleri düşünüyorum. Annemin teyzesi almancı ve bana senin burada okumanı istiyorum demişti maddi kısmı ben hallederim sen dilini geliştirmeye bak dedi. Şu an ne yapıyorsun merak ettim açıkçası.

Şu an ben 10. sınıfım ve seninle aynı şeyleri düşünüyorum. Annemin teyzesi almancı ve bana senin burada okumanı istiyorum demişti maddi kısmı ben hallederim sen dilini geliştirmeye bak dedi. Şu an ne yapıyorsun merak ettim açıkçası.

Dil kısmını hallettim ancak başvuru tarihleri kaçıyor. Bu sebeple 1 yıl beklemek zorundayım sonra umuyorum yolculuk Almanya'ya.

Dil kısmını hallettim ancak başvuru tarihleri kaçıyor. Bu sebeple 1 yıl beklemek zorundayım sonra umuyorum yolculuk Almanya'ya.

Başvuru tarihlerini yabancı öğrenciler için uzatan üniversiteler oluyor. Ben de Almanya'ya gitmeyi düşünüyorum Informatik için. Üniversitelerin tanıtımları oluyor (fakat Almanca) onlara katılırsan baya yararlı olur bence. Ve eğer dil diplomasıyla gitmeyi düşünüyorsan da sıralamayla başvurup sonra kazandığın üniversiteyi göndereceğini de söyleyebilirsin. En azından böyle dönem kaybın olmamış olur

Yeni konular

Geri
Yukarı