Almanya'da informatik vs Türkiye'de Yazılım/Bilgisayar mühendisliği

Almanya varken Türkiye'de kalınmaz. ODTÜ, İTÜ, Boğaziçi gibi devlet okullarında zaten okunmaz. Akademik kadroları çok iyi değil ve eğitim kalitesi kötü. Bilkent, Sabancı, Koç gibi vakıf üniversitelerinde hem eğitim kalitesi daha yüksek hem de imkanlar daha fazla.

Ancak, Almanya'nın "kasabasına kurulmayan" herhangi bir üniversitesi bu bahsettiğimiz okullardan iyi fakat Almanya'da sistem daha çok bir baltaya sap olamayanları adam etmeye yönelik. 9-5 okuldasınız. Disiplin şart.

İnformatikk'e değinecek olursam, bilgisayar mühendisliğinden daha kapsamlı bir bölüm. İnformatikk, astronomiyi bile kapsayan bir bölüm olduğu için astronomik hesaplar için matematik lazım ve bu bizim öğrendiğimiz matematikten farklı formüllerle yürütülen bir matematik. Yani, kısacası ezbere dayalı matematik yerine daha esnek ve zekaya bağlı bir matematik var.
Bahsettiğim bu matematikten bir işlem örneği verecek olursam:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ayrıca, kendim de Norveç Teknik Üniversitesi'nde Computer Science (Almanca'daki adıyla İnformatikk) öğrencisiyim. Burada daha çok projeler peşinde koşuluyor. @AscendNTNU instagram hesabına bakarak yaptığımız projeleri görebilirsin. Bu okulumuzdaki kulüplerden sadece bir tanesi.
Merak ettiğin başka şeyler varsa sormaktan çekinme! 😁

Son düzenleme:
Almanya varken Türkiye'de kalınmaz. ODTÜ, İTÜ, Boğaziçi gibi devlet okullarında zaten okunmaz. Akademik kadroları çok iyi değil ve eğitim kalitesi kötü. Bilkent, sabancı, koç gibi vakıf üniversitelerinde hem eğitim kalitesi daha yüksek hem de imkanlar daha fazla.

Ancak, Almanya'nın "kasabasına kurulmayan" herhangi bir üniversitesi bu bahsettiğimiz okullardan iyi fakat Almanya'da sistem daha çok bir baltaya sap olamayanları adam etmeye yönelik. 9-5 okuldasınız. Disiplin şart.

İnformatikk'e değinecek olursam, bilgisayar mühendisliğinden daha kapsamlı bir bölüm. İnformatikk, astronomiyi bile kapsayan bir bölüm olduğu için astronomik hesaplar için matematik lazım ve bu bizim öğrendiğimiz matematikten farklı formüllerle yürütülen bir matematik. Yani, kısacası ezbere dayalı matematik yerine daha esnek ve zekaya bağlı bir matematik var.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Ayrıca, kendim de Norveç teknik üniversitesi'nde Computer science (Almanca'daki adıyla informatikk) öğrencisiyim. Burada daha çok projeler peşinde koşuluyor. @ascendntnu Instagram hesabına bakarak yaptığımız projeleri görebilirsin. Bu okulumuzdaki kulüplerden sadece bir tanesi.

Merhaba bende şu an 10.sınıfa geçtim ya yazılım okuyup kendimi TR'de geliştiricem ya da Almanca öğrenip Almanya'ya gideceğim birini seçmem gerek 6 ayım var ne yapmalıyım bilmiyorum biraz Almanca öğrendim ama devamını getirmeli miyim eğer TR olursa imkanlarım çok fazla ama bilemiyorum.

Merhaba bende şu an 10.sınıfa geçtim ya yazılım okuyup kendimi TR'de geliştiricem ya da Almanca öğrenip Almanya'ya gideceğim birini seçmem gerek 6 ayım var ne yapmalıyım bilmiyorum biraz Almanca öğrendim ama devamını getirmeli miyim eğer TR olursa imkanlarım çok fazla ama bilemiyorum.
Eğitimine değer veriyorsan Almanya'ya git derim. Ancak, senin için eğitimden daha önemli başka şeyler varsa Türkiye'de de kalabilirsin.
Maalesef ki, Türkiye'de hangi okulda okuduğun farketmezsizin Alman eğitim sistemi kalitesini göremezsin.

Herkese merhaba, şu an 12.sınıfım başından beri Almanya'da lisans eğitimi almak istiyorum ve bunun üzerine dil kursları alıyorum. Almanca dil seviyem 5 ay içinde bitiyor. Aklıma takılan sadece tek bir nokta var. Türkiye'de iyi bir üniversitede Bilgisayar/Yazılım mühendisliği okuma şansım var ancak Almanya'da bu informatik(Computer science) olarak geçiyor ve ağırlık matematik üzerinde oluyor üniversiteden üniversiteye göre. Benim hayalim mühendis olmak ancak Almanya'da eğitim büyük bir nimet ayrıca işsiz kalmayacağım çünkü çok iyi programlar var sizce mühendis olarak resmi bir ibare olmaksızın informatik okumalı mıyım?

Kesin gideceğimi varsayın.

Kesinlikle Almanya.

Merhaba. Ben de Türkiye'de B1 alıp sonra Almanya'ya gitmek istiyorum. YKS sınavına 2 gün kaldı ondan sonra Almanca başlayacağım şu an A1'im denebilir. Siz nerelerdesiniz mutlu musunuz?

Almanya varken Türkiye'de kalınmaz. ODTÜ, İTÜ, Boğaziçi gibi devlet okullarında zaten okunmaz. Akademik kadroları çok iyi değil ve eğitim kalitesi kötü. Bilkent, Sabancı, Koç gibi vakıf üniversitelerinde hem eğitim kalitesi daha yüksek hem de imkanlar daha fazla.

Ayrıca, kendim de Norveç Teknik Üniversitesi'nde Computer Science (Almanca'daki adıyla İnformatikk) öğrencisiyim. Burada daha çok projeler peşinde koşuluyor. @AscendNTNU Instagram hesabına bakarak yaptığımız projeleri görebilirsin. Bu okulumuzdaki kulüplerden sadece bir tanesi.

Merhaba. Hâlâ Norveç'te misiniz informatikten mezun olduktan sonra çalışma imkanları nasıl ortam nasıl yazılım sayesinde kendi uygulamanı yapma imkanın var mı çalışmak yerine

Yeni konular

Geri
Yukarı