Almanya'dan alinan diploma Türkiye'de gecerliligi

AlmanTek

Femtopat
Merhaba arkadaşlar,

Kusura bakmayın, Almanya’dan yazıyorum. Türkçem pek iyi olmayabilir ve Türkçe kelimelerde hatam olabilir, çünkü Türkçe klavye mevcut değil.

Bir sorum olacak.
Ben Trabzon doğumluyum, fakat Almanya’da ikamet ediyorum. Çocukluğum, okul ve iş hayatim hepsi burada geçti.
Buradan bilgi işlem ve elektronik dalında diplomalarım var. Ayriyeten 20 yıldan fazla tecrübem var. Şu an bir endüstri firmasında bilgi işlem müdürü olarak çalışmaktayım.

Önümüzdeki 5-10 yıl içinde Türkiye’ye dönmek ve küçük bir işyeri açmak düşüncesindeyim (bilgisayar servisi gibi bir şey).

1. Bilen varmi, Almanya diplomasi Türkiye’de geçerliliği var mı acaba
2. Türkiyede bilgisayar ve elektronik dalında küçük işyeri bir aile için geçim sağlar mı? Piyasa nasıl? Şu an çalıştığım gibi "her gün plan ve proje, her gün meetingler, her gün ağız kavgası, her gün is randevusu, her gün danışmanlık" yapmak istemiyorum artık, çünkü sağlık sorunum var.

Eski televizyon tamircilerini bilirmisiniz? Adam küçük dükkânında TV tamiri yapardı. Tam ona benzer bir şey üzerinde çalışmak istiyorum, tabii ki bilgisayar üzerine.

Fikir veren olabilir mi acaba? Belki aynı yollardan giden birisi vardır aranızda.
Çok teşekkürler.

Geri
Yukarı