Almanya'dan alinan diploma Türkiye'de gecerliligi

Arkadaşlar,

her şey ekonomi değil. Tamam, ben burada iyi para kazanıyorum ama, günde 12-16 saat çalışıyorum, hafta sonu dahil ve kenarda yine bir kuruş birikim yok. Bankalar sağ olsun, her şey borç ile yürüyor. Almanya’da nerede hayat var, gelip gördünüz mü? Burada saat 5’den sonra sokaklar boşalır. Herkes perdesini örtüp, kapısını kitler. Öbür yanda yabancılık düşmanlığı aldı gidiyor.

Türkiye’de sokağa çıktığımda her yer hayat dolu. İnsanlar genelde abi-kardeş gibi konuşuyorlar. Almanlar soğuk insanlar, dillerinden bile belli. Almanca dili konuştuğun kişiyle otomatikman bir bariyer kurar, samimiyetlik yok. Demek istediğim, hayat her zaman para değil. Siz belki zor geçiniyorsunuz, kabul ediyorum, ama burada ayni zorluklar var. Yani burasıda 30 sene evvelki gibi değil artık. Para sokaklarda toplanmıyor, para kazanmak isteyen ya alman olacak, veya dolandırıcılık yapacak.

Bari kendi memleketimizde, kendi insanlarımızla yaşayalım dedik, fakat siz ciddiye almıyorsunuz gibi. Hayır, burası cennet değil, bize göre Türkiye cennet, ve yalnız değilim bu fikirle

Arkadaşlar,

her şey ekonomi değil. Tamam, ben burada iyi para kazanıyorum ama, günde 12-16 saat çalışıyorum, hafta sonu dahil ve kenarda yine bir kuruş birikim yok. Bankalar sağ olsun, her şey borç ile yürüyor. Almanya’da nerede hayat var, gelip gördünüz mü? Burada saat 5’den sonra sokaklar boşalır. Herkes perdesini örtüp, kapısını kitler. Öbür yanda yabancılık düşmanlığı aldı gidiyor.

Türkiye’de sokağa çıktığımda her yer hayat dolu. İnsanlar genelde abi-kardeş gibi konuşuyorlar. Almanlar soğuk insanlar, dillerinden bile belli. Almanca dili konuştuğun kişiyle otomatikman bir bariyer kurar, samimiyetlik yok. Demek istediğim, hayat her zaman para değil. Siz belki zor geçiniyorsunuz, kabul ediyorum, ama burada ayni zorluklar var. Yani burasıda 30 sene evvelki gibi değil artık. Para sokaklarda toplanmıyor, para kazanmak isteyen ya alman olacak, veya dolandırıcılık yapacak.

Bari kendi memleketimizde, kendi insanlarımızla yaşayalım dedik, fakat siz ciddiye almıyorsunuz gibi. Hayır, burası cennet değil, bize göre Türkiye cennet, ve yalnız değilim bu fikirle
Sen Almanya'da yaşaya yaşaya unutmuşsun Türkiye'yi. Eskisi gibi değil Türkiye artık.

Anlamıyorum sizi. Ben bu sabah "karnımı doyurmak" için saat 5de kalktım. 50km yol yaptım ofise gitmek için, ve 50km yol geri dönmek için. Saat sekiz-otuzu geçiyor, 10 dakika önce girdim eve. Bu mu "karın doyurmak"?
Yapmayın beyler..

Anlamıyorum sizi. Ben bu sabah "karnımı doyurmak" için saat 5de kalktım. 50km yol yaptım ofise gitmek için, ve 50km yol geri dönmek için. Saat sekiz-otuzu geçiyor, 10 dakika önce girdim eve. Bu mu "karın doyurmak"?
Yapmayın beyler..
Türkiye'de işe sabah 9'da gideriz, gider gitmez şaaaak 15 dakika çay molası! Öğlen 1.5 saat yemek molamız var. İşten çıkış saatimiz ise 15:30. İşe giderken her sabah kapımızda Uber bitiyor (biz çağırmıyoruz, patron Uber ile toplu anlaşma yapmış.) Orada sürüneceğine gel buraya. İmkanlar yüksek, Allah reisten razı olsun inşaaalllaaahh.

Arkadaşlar,

Her şey ekonomi değil. Tamam, ben burada iyi para kazanıyorum ama, günde 12-16 saat çalışıyorum, hafta sonu dahil ve kenarda yine bir kuruş birikim yok. Bankalar sağ olsun, her şey borç ile yürüyor. Almanya’da nerede hayat var, gelip gördünüz mü? Burada saat 5’den sonra sokaklar boşalır. Herkes perdesini örtüp, kapısını kitler. Öbür yanda yabancılık düşmanlığı aldı gidiyor.

Bari kendi memleketimizde, kendi insanlarımızla yaşayalım dedik, fakat siz ciddiye almıyorsunuz gibi. Hayır, burası cennet değil, bize göre Türkiye cennet, ve yalnız değilim bu fikirle.

Hocam Almanya'ya gitmiş ve orada kalmış biri olarak bunları bilen biri yemez hocam. İşe giderken sabah 6'da servise biniyorum. Yani sabah 5'de kalmak zorundayım. Yani güllük gülistanlık bir yer değil. Konunuza gelirsek;
1- Almanya'dan alınan diplomalar Türkiye'de geçerlidir, ancak alınan diplomanın “denklik işlemi” diye adlandırılan tanıtma işlemine tabii tutulması gerekmektedir.
2-Hocam o tamamen sizin yaşam tarzınıza bağlıdır. Fakat işlek bir yerdeki bilgisayar tamircisiyseniz ve işiniz güzel yaparsanız. En azından geçinebilirsiniz. Fakat Türkiye'de bilgisayar tamirciliği yapan insanlara çok güvenilmez. Çünkü işlerini güzel yapmazlar.

Arkadaşlar,

Hayatlarında bir kere bile Almanya'ya gitmemiş insanlar, kalın orada, Türkiye'ye gelmek ölüm falan diyor. Almanya'da Türklere mülteci gözü ile bakılıyor. Aynı bizim Suriyelilere baktığımız gibi...

Yeni konular

Geri
Yukarı