Alt+Tab yaparken siyah ekranda bekletiyor

Eren71

Centipat
Dün NVIDIA GeForce'da ekran kartı sürücüsünü yeniden kurmak için temiz kurulum yap seçeneğini seçtim ve tüm profilleri kaldırarak temiz bir kurulum yaptım. Bundan sonra oyun içinde çözünürlük değiştirip oynadığım Rocket League ve kena adlı oyunda Alt+Tab yapınca siyah ekranda 2-3 saniye bekleyip masaüstüne dönüyor. Fakat CS:GO'da denediğimde böyle bir sorunla karşılaşmıyorum. Ayrıyeten oyunlarda çözünürlüğü 1920*1080 (masaüstü) çözünürlüğüne ayarladığım zaman Alt+Tab'da bir sıkıntı olmuyor. Sizce neden böyle bir sorunla karşılaştım ve nasıl çözebilirim? Şu anlık 2 oyunda da kendi ayarımı yaptım ve o şekilde oynuyorum.

Normalde olması gereken zaten bu. Oyun çözünürlüğü ile masaüstü çözünürlüğü farklı olduğundan dolayı oyundan masaüstüne dönerken çözünürlüğün tekrar ayarlanması gerekir.

Normalde olması gereken zaten bu. Oyun çözünürlüğü ile masaüstü çözünürlüğü farklı olduğundan dolayı oyundan masaüstüne dönerken çözünürlüğün tekrar ayarlanması gerekir.
Ama ekran kartını sıfırlamadan önce o bekleme olayı yoktu düzgünce çalışıyordu.
Ama ekran kartını sıfırlamadan önce o bekleme olayı yoktu düzgünce çalışıyordu.
Ayrıyeten siyah ekran biraz uzun sürüyor, oyunun sesleri geliyor oyun devam ediyor fakat ekran 4-5 saniyeyi geçkin olarak siyah ekranda kalıyor.

Temiz kurulumdan önce oyundaki çözünürlüğün, monitör çözünürlüğünden düşük olduğuna emin misiniz?

Zaten olması gereken bu. Ekran kartını sıfırladıktan sonra neden bu oldu bilmiyorum ama illa 1 saniye bile beklemek istemiyorum derseniz oyun içi ekran ayarını çerçevesiz tam ekran yapabilirsiniz.

Bu olayı ben de yaşadım. Çözümünü şu şekilde kendim buldum ve yaptım:

1- Masaüstüne sağ tıklayıp NVIDIA Denetim Masası'na tıklayın.
2- NVIDIA Denetim Masası'na geldiğinizde "Ekran" kategorisini göreceksiniz. O kategorinin altındaki "Masaüstü boyutunu ve konumunu ayarla"ya tıklayın.
3- Burada "ölçeklendirme" bölümünü göreceksiniz. Ölçeklendirme modunu tam ekran, ölçeklendirme nasıl yapılacağı GPU olarak ayarladıktan sonra GPU'nun altındaki "Oyunlar ve programlar tarafından belirlenen ölçeklendirme modunu geçersiz kıl" tikini işaretleyin.

Ben sorunumu bu şekilde çözmüştüm, umarım yararlı olur.

Bu olayı ben de yaşadım. Çözümünü şu şekilde kendim buldum ve yaptım:

1- Masaüstüne sağ tıklayıp NVIDIA Denetim Masası'na tıklayın.
2- NVIDIA Denetim Masası'na geldiğinizde "Ekran" kategorisini göreceksiniz. O kategorinin altındaki "Masaüstü boyutunu ve konumunu ayarla"ya tıklayın.
3- Burada "ölçeklendirme" bölümünü göreceksiniz. Ölçeklendirme modunu tam ekran, ölçeklendirme nasıl yapılacağı GPU olarak ayarladıktan sonra GPU'nun altındaki "Oyunlar ve programlar tarafından belirlenen ölçeklendirme modunu geçersiz kıl" tikini işaretleyin.

Ben sorunumu bu şekilde çözmüştüm, umarım yararlı olur.
Malesef olmadı önerin için teşekkürler.

Geri
Yukarı