Altay Tankı 2023'te TSK envanterine girecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerli ve milli tank projesi Altay'la ilgili "Altay Tankı'nı 2023'ün başında orduya teslim edeceğiz." dedi.

Altay Tankı'nın yıllardır ertelenmesinin sebebi motor sıkıntısıydı. Geçtiğimiz aylarda BMC Power'ın BATU isimli 1500 beygirlik motoru üretmesi ve ilk kez çalıştırmasıyla beraber Altay'ın motor sıkıntısı da çözülmüş oldu.

1625230490181.png

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şahsi düşüncemi paylaşacak olursam, Altay Tankı 2022'nin ilk ya da ikinci çeyreğine kadar seri üretime sokulup orduya teslim edilebilecek seviyede. Teslim tarihinin 2023 olarak açıklaması bence tamamen 2023 yılında yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili. Siz ne düşünüyorsunuz?

Bayraktar üzerinden veya ordudaki gelişmeler ya da gelişememeler üzerinden partizanlık yapanlar çok belli ediyorsunuz akitçiliğinizi. Seçim yatırımı denmiş daha ilk mesajda konu ilk açıldığında, öyle de olmuş. Sırf partizanlık yapıcam diye şekilden şekile giriyorsunuz. Gerçi şekilden şekile girmek sizin işiniz zaten. Genlerinizde var herhalde. :)
Özel olan bir şirketi, devlet yapıyor demek zaten saçma. Lockheed Martin Falcon üretti hadi Trump'a oy verelim demek gibi.

Kılıçdaroğlu'nun 5 tane oğlu olsun. Hepsi top, tank, tüfek falan yapsın. O tayfa onu konuşmaz ama.

Prototip için zaten Ukrayna'dan motor alınmıştı ama sonrasında savaş çıktı, fabrika bombalandı. Seri üretime geçildiği zaten motor sorunu nasıl çözülecek? Batıdan motor alma imkanımız yok şu an.

Önemli olan 1-2 prototipin uçması ya da üretilmesi değil seri üretim aşamasına geçilmesidir. Altay tankının da yılardır prototipleri var ama seri üretime bir türlü geçilemiyor. Bunu da zaman gösterecek.

Maalesef S400 garabeti nedeniyle F-35 gibi bir uçaktan olduk. Ancak Bu ABD'nin ya da müttefiklerinin bize koşulsuz şartsız motor ve ekipman vereceğini garanti etmiyordu. F-35, günün sonunda ABD'nin size ithal ettiği yüksek teknoloji bir araç. Buna paralel olarak bana motor ver, ben MMU üreteceğim dediğimizde yine bu noktaya gelecektik. O zaman, MMU'dan mı vaz geçmemiz gerekecekti? Dediğim gibi S400 büyük bir garabet oldu ancak bundan yola çıkıp her şey bitti kafasına girmeniz, savunma sanayinin mevcut durumu ile örtüşmüyor.

S400 ve F-35 derken, MMU'yu da düşünmek gerekir. F-35'i ne olursa olsun MMU'ya tercih edemeyiz. Türkiye'nin böyle bir lüksü yok.

Motor Sich'e ne olup olmadığı belli değil, sizin attığınız kaynaklar Rus tarafının. Biliyorsunuz, Ukrayna savaşında çok büyük dezenformasyonlar dönüyor. Ancak ben Motor Sich'in ne TUSAŞ ne de Baykar'ın üretim faaliyetlerini etkileyecek bir zayiat aldığını düşünmüyorum.

Tank konusunda önceden de demiştim, S400'e gelene kadar neden adam akıllı insan yetiştirilmedi, bunu tartışmak gerek. TUSAŞ MMU için binlerce aday mühendis yetiştirdi, deli paralar döktü insan kaynağına. S400 bir kırılma noktası ancak Altay olayı bundan daha derin. Büyük ihmaller var ne yazık ki.

Bu projelerin gerçekleşmesini herkes ister anca mantıklı düşündüğümüz zaman seri üretime geçme şansları S-400'den önceki döneme göre çok daha zor. Elimizde bir tek Ukrayna seçeneği kaldı orada da savaştan dolayı belirsizlik var. Altay tankı için de MTU haricinde hiçbir alternatif yok.

Tank tarafı hava savunma tarafı gibi değil. Ne yazık ki oraya yatırım yapılmadı ya da atıl bırakıldı. Bugün TUSAŞ'ın TEI motor endüstrisi var. Anka platformları yerli PD motorlarla uçuyor ki zamanında Rotax motor kullanılırdı. Yine Gökbey helikopteri de yabancı motorla başlayıp, TEI-TS1400'e geçti. ATAK-2 için de benzer planların olduğuna eminim. Üreticilerin prototip seviyesinde kendini kanıtlamış motorlar kullanmak istemesi anlaşılabilir bir durum.

Ki T929'un alt kardeşi olacak TUSAŞ T-629 için de Gökbey'de kullanılan TEI-TS1400 düşünülüyor. Yani TEI'nin turboşaft motorları gelecek için güçlü bir alternatif.

TUSAŞ'ın ürünlerini ele alırken TEI ve motorlarını görmezden gelmek doğru değil. Ne yazık ki benzer bir çalışma tank tarafı için olmadı, olamadı. Bu büyük bir mesele ve kimse inkar edemez.

Bu arada söylemeyi unuttum Motor Sich Türkiye'de şube açtı ve motorların burada üretilmesi planlanıyor eğer bu şekilde olursa Atak projesinde aksama gerçekleşmez. Umarım bir aksilik olmaz bu konuda.

Bu oldukça mümkün. Mantıklı da bir seçim olur. Gerek TUSAş gerekse Baykar, Ukrayna'lı motorlar ile yakından ilgileniyor. Ben bu alandaki planlamaların yapıldığını düşünüyorum zira TUSAŞ, ATAK-1'in motoru üzerinden acı bir ders çıkardı. Ukrayna motoru sadece verildiği için tercih edilmedi, muhtemelen S400 olayı olmasaydı bile verielcek motor ancak hazır motor olacaktı, üretim lisansıyla burada üretilmeyecekti.

Akıncı örneğinde de verdiğim gibi, firmalar uzun vadeli planlarla çalışıyor. Şu an TUSAŞ 2023 için 4 farklı platformla çalışıyor ve bunlar ne olursa olsun, seçim ya da siyasi eksen ne olursa olsun çıkacak.

Bayraktar üzerinden veya ordudaki gelişmeler ya da gelişememeler üzerinden partizanlık yapanlar çok belli ediyorsunuz akitçiliğinizi. Seçim yatırımı denmiş daha ilk mesajda konu ilk açıldığında, öyle de olmuş. Sırf partizanlık yapıcam diye şekilden şekile giriyorsunuz. Gerçi şekilden şekile girmek sizin işiniz zaten. Genlerinizde var herhalde. :)

Sizin gibiler yukarıdaki mesajımda da dediğim gibi Ukrayna Motor Sich fabrikasının bombalandığını duyunca sevinç çığlıkları atıyordu, Türk SİHA'ları motorsuz kalacak diye. Siz ve sizin gibilerin gerçek yüzü bu.

Neyse ki bu şirketler aklı selim ve çalışkan Türk mühendislerinin elinde. Sizin gibilerin eline kalsa ABD'de gelse kurtaramazdı bizi.

Maalesef S400 garabeti nedeniyle F-35 gibi bir uçaktan olduk. Ancak Bu ABD'nin ya da müttefiklerinin bize koşulsuz şartsız motor ve ekipman vereceğini garanti etmiyordu. F-35, günün sonunda ABD'nin size ithal ettiği yüksek teknoloji bir araç. Buna paralel olarak bana motor ver, ben MMU üreteceğim dediğimizde yine bu noktaya gelecektik. O zaman, MMU'dan mı vaz geçmemiz gerekecekti? Dediğim gibi S400 büyük bir garabet oldu ancak bundan yola çıkıp her şey bitti kafasına girmeniz, savunma sanayinin mevcut durumu ile örtüşmüyor.

S400 ve F-35 derken, MMU'yu da düşünmek gerekir. F-35'i ne olursa olsun MMU'ya tercih edemeyiz. Türkiye'nin böyle bir lüksü yok.

Motor Sich'e ne olup olmadığı belli değil, sizin attığınız kaynaklar Rus tarafının. Biliyorsunuz, Ukrayna savaşında çok büyük dezenformasyonlar dönüyor. Ancak ben Motor Sich'in ne TUSAŞ ne de Baykar'ın üretim faaliyetlerini etkileyecek bir zayiat aldığını düşünmüyorum.

Tank konusunda önceden de demiştim, S400'e gelene kadar neden adam akıllı insan yetiştirilmedi, bunu tartışmak gerek. TUSAŞ MMU için binlerce aday mühendis yetiştirdi, deli paralar döktü insan kaynağına. S400 bir kırılma noktası ancak Altay olayı bundan daha derin. Büyük ihmaller var ne yazık ki.

Tank tarafı hava savunma tarafı gibi değil. Ne yazık ki oraya yatırım yapılmadı ya da atıl bırakıldı. Bugün TUSAŞ'ın TEI motor endüstrisi var. Anka platformları yerli PD motorlarla uçuyor ki zamanında Rotax motor kullanılırdı. Yine Gökbey helikopteri de yabancı motorla başlayıp, TEI-TS1400'e geçti. ATAK-2 için de benzer planların olduğuna eminim. Üreticilerin prototip seviyesinde kendini kanıtlamış motorlar kullanmak istemesi anlaşılabilir bir durum.

Ki T929'un alt kardeşi olacak TUSAŞ T-629 için de Gökbey'de kullanılan TEI-TS1400 düşünülüyor. Yani TEI'nin turboşaft motorları gelecek için güçlü bir alternatif.

TUSAŞ'ın ürünlerini ele alırken TEI ve motorlarını görmezden gelmek doğru değil. Ne yazık ki benzer bir çalışma tank tarafı için olmadı, olamadı. Bu büyük bir mesele ve kimse inkar edemez.

Bu oldukça mümkün. Mantıklı da bir seçim olur. Gerek TUSAş gerekse Baykar, Ukrayna'lı motorlar ile yakından ilgileniyor. Ben bu alandaki planlamaların yapıldığını düşünüyorum zira TUSAŞ, ATAK-1'in motoru üzerinden acı bir ders çıkardı. Ukrayna motoru sadece verildiği için tercih edilmedi, muhtemelen S400 olayı olmasaydı bile verielcek motor ancak hazır motor olacaktı, üretim lisansıyla burada üretilmeyecekti.

Akıncı örneğinde de verdiğim gibi, firmalar uzun vadeli planlarla çalışıyor. Şu an TUSAŞ 2023 için 4 farklı platformla çalışıyor ve bunlar ne olursa olsun, seçim ya da siyasi eksen ne olursa olsun çıkacak.

Sizin gibiler yukarıdaki mesajımda da dediğim gibi Ukrayna Motor Sich fabrikasının bombalandığını duyunca sevinç çığlıkları atıyordu, Türk SİHA'ları motorsuz kalacak diye. Siz ve sizin gibilerin gerçek yüzü bu.

Neyse ki bu şirketler aklı selim ve çalışkan Türk mühendislerinin elinde. Sizin gibilerin eline kalsa ABD'de gelse kurtaramazdı bizi.

Heh böyle "sizin gibiler" dedikçe iyice belli ediyorsun kendini zaten. Önceki mesajında da diğer arkadaşa hemen yapıştırmışsın "sizin gibiler" diye. Neyse az kaldı vaktiniz bakalım. AKP gidince trollerinden de, eski fetoculardan da hepsinden de topyekün kurtulucaz.

@Nvidia Rat Racing Adam ne demiş de troll ilan edebilme seviyesine ulaşabiliyorsun? Maden sen çok iyi biliyorsun anlat da biz öğrenelim neymiş, ne değilmiş.

TUSAŞ'ın ana yükleniciliğini yaptığı çoğu proje yolunda ilerliyor demiş. Önce dışarıdan sağlanan kritik parçalar ile hayata geçirilen projelerin sonrasında yerine yerli üretimlerinin konduğundan bahsetmiş, yerli projelere verilen önemden ve kat edilen adımlardan bahsetmiş.

Bize S-400 aldık diye F-35 vermeyen ülke de ABD, MMU'nun 4.5 Nesil olarak uçması için F-110 motoru veren de ABD. Sizin mantığınıza göre S-400 aldık diye direkt tüm alışverişi kapatmaları gerekiyordu ama işler öyle yürümüyor.

ABD'de Türklere karşı kan emici politika güden bir kongre var. Oradaki kongre gücü ABD hükümetinden daha güçlü savunma işlerinde. Bu Ermeni - Yunan lobisi önce Ege'de hiçbir zaman üstünlük alamayan Yunanistan'ın ağlamaları ile sonra da Ermenistan'ın uğradığı büyük bozgun ile iyice üstümüze çullanmaya başladı. Bunun en büyük sebebi bizi orada temsil edecek lobimizin olmamasıdır. Bu konuda mevcut hükümete bizi bu hale getirdiği için istediğini say.

Her konuda diyorum, TUSAŞ/ASELSAN gibi şirketler devletindir, hükümetlerin değil. Bu şirketler Türkiye'nin ihtiyaçları ve çıkarları doğrultusunda çalışır. Bu şirketler burada Baykar gibi şirketlerden ayrılıyor çünkü Baykar yarın kapıyı kapatıp gitse kimse sorgulayamaz fakat devletin şirketleri Türkiye için her daim çalışacaktır.

Nasıl Lockheed Martin, Northrop Grumman, Boeing vs. gibi şirketler dış politikada ABD hükümeti ve kongresi güdümünde hareket ediyorsa bu şirketler de böyle hareket ediyor. Dış politikadaki en ufak anlaşmazlık bazı projelerin %90 oranında değişime uğramasını sağlıyor ki bu da kaybolan yıllar ve uzayan süreçler demek oluyor. Siyasi başarısızlığı şirketlere yıkmayın, önce neden her konuda engel yediğimize bakın.

Son düzenleme:
@Nvidia Rat Racing Adam ne demiş de troll ilan edebilme seviyesine ulaşabiliyorsun? Maden sen çok iyi biliyorsun anlat da biz öğrenelim neymiş, ne değilmiş.

TUSAŞ'ın ana yükleniciliğini yaptığı çoğu proje yolunda ilerliyor demiş. Önce dışarıdan sağlanan kritik parçalar ile hayata geçirilen projelerin sonrasında yerine yerli üretimlerinin konduğundan bahsetmiş, yerli projelere verilen önemden ve kat edilen adımlardan bahsetmiş.

Bize S-400 aldık diye F-35 vermeyen ülke de ABD, MMU'nun 4.5 Nesil olarak uçması için F-110 motoru veren de ABD. Sizin mantığınıza göre S-400 aldık diye direkt tüm alışverişi kapatmaları gerekiyordu ama işler öyle yürümüyor.

ABD'de Türklere karşı kan emici politika güden bir kongre var. Oradaki kongre gücü ABD hükümetinden daha güçlü savunma işlerinde. Bu Ermeni - Yunan lobisi önce Ege'de hiçbir zaman üstünlük alamayan Yunanistan'ın ağlamaları ile sonra da Ermenistan'ın uğradığı büyük bozgun ile iyice üstümüze çullanmaya başladı. Bunun en büyük sebebi bizi orada temsil edecek lobimizin olmasıdır. Bu konuda mevcut hükümete bizi bu hale getirdiği için istediğini say.

Her konuda diyorum, TUSAŞ/ASELSAN gibi şirketler devletindir, hükümetlerin değil. Bu şirketler Türkiye'nin ihtiyaçları ve çıkarları doğrultusunda çalışır. Bu şirketler burada Baykar gibi şirketlerden ayrılıyor çünkü Baykar yarın kapıyı kapatıp gitse kimse sorgulayamaz bu bizim devletimizin şirketleri var olmalıdır.

Nasıl Lockheed Martin, Northrop Grumman, Boeing vs. gibi şirketler dış politikada ABD hükümeti ve kongresi güdümünde hareket ediyorsa bu şirketler de böyle hareket ediyor. Dış politikadaki en ufak anlaşmazlık bazı projelerin %90 oranında değişime uğramasını sağlıyor ki bu da kaybolan yıllar ve uzayan süreçler demek oluyor.

Sadece bu konuda bile iki ayrı kişiye hemen "sizin gibiler" diye klasik trol laflarını yapıştırmış. Daha önceki başka konularda da çok sevdiği Selçuk abisine "siyasal islamcı" diyince kudurmuştu :) Bunlar bence yeterince yeterli.

İstediğiniz imayı çıkartıp, istediğiniz etiket yapıştırabilirsiniz. Benim tek derdim bu ülkenin milli kaynaklarıyla geliştirdiği savunma sanayi ürünlerine sahip olması. Hiçbir zaman firma insan fark etmeden bunu savundum ve savunmaya da devam ediyorum. Benim için Türk mühendislerinin emeği ve alın teri her şeyden kıymetlidir.

Buradan istediğimiz kadar yazıp çizebiliriz. Gerçekte göreceğin tek şey Türk mühendislerinin başarıyla ürettiği ürünler olacak.

Hyundai 1500 hp dizel motor ve Kore şanzımanı ile planlanıyor şu an. Kore güç grubu ile Alman MTU + RENK arasında güvenilirlik ve sağlamlık farkları olduğunu herkes tahmin edebilir ama hem onlar, hem biz, hem de kara kuvvetleri aktif bir şekilde test edecekmiş tankı.

Millet bir sonraki nesil tank yapımlarına başladı biz hala 20 yıl önceki nesil için çalışıyoruz ama yapacak bir şey yok. ALTAY'ın güç grubu halledilirse bizim coğrafyaya uygun tasarlandığı için uzun yıllar işimizi görür. Hala M48 kullanan bir kara kuvvetlerine de ilaç gibi gelir...

Maalesef S400 garabeti nedeniyle F-35 gibi bir uçaktan olduk. Ancak Bu ABD'nin ya da müttefiklerinin bize koşulsuz şartsız motor ve ekipman vereceğini garanti etmiyordu.
Haklısın ama S-400 krizinden önce bu kadar motor sıkıntımız yoktu olumlu gelişmeler yaşanıyordu. Almanya ile de ortada hiçbir sebep yok iken sırf seçimlerde rant sağlamak için arayı bozdular.
Buna paralel olarak bana motor ver, ben MMU üreteceğim dediğimizde yine bu noktaya gelecektik. O zaman, MMU'dan mı vaz geçmemiz gerekecekti?
Hayır ne laka bu motor meselesi 2 yıllık bir konu değil, uçak motorunu bulmak daha kolay, ABD vermezse AB ülkelerinden birisi verir hatta verecekti ama şu an gelinen noktada mümkün görünmüyor. Atak motoru da bu şekilde alındı.

Evet bu mümkün zaten Atak 2 projesi için de başka alternatif yok gibi görünüyor. TUSAŞ ambargolara rağmen o motoru seri üretimle çok sayıda üretebilecekse neden olmasın.

Hala durumun farkında değilsin. S-400 gelmeden önce de kaç defa tartıştık ve ambargoları dile getirdim ve anlattığım şeyleri birebir yaşıyoruz. ABD motor falan vermez, eski anlaşmalar rafa kaldırıldı. Adamlar F-16 bile satmıyor. Bu saatten sonra şartsız hiçbir şey vermezler bize.

Misilleme olarak Yunanistan'a F-35 satacaklar, adamlarda zaten Leopard 2 A6 tankları da var. Ege'de üstünlüğü bu şekilde kaybedebiliriz.

Hala durumun farkında değilsin. S-400 gelmeden önce de kaç defa tartıştık ve ambargoları dile getirdim ve anlattığım şeyleri birebir yaşıyoruz. ABD motor falan vermez, eski anlaşmalar rafa kaldırıldı. Adamlar F-16 bile satmıyor. Bu saatten sonra şartsız hiçbir şey vermezler bize.
Aynen kardeşim vermiyor. Tarih 2 Haziran 2022. F-35 ve S-400 meselesi kaç yıl önceydi?

Bizim MMU'yu F110 motorla ilk serilerinde 4.5 Nesil kullanacağımızı biliyorlar ve verdiler. F-16 satmak istemeyen de ABD'deki Yunan - Ermeni lobisi. ABD hükümetinin F-16 vermeme gibi bir arzusu yok, farkındaysan bunu da mesajımda demiştim ama okumamışsın.

Hükümet değişirse F-35'in dahi FMS ile alınabilme ihtimali var hala. İsrail gibi 1-2 filo alınabilir, bu saatten sonra 100 tane alacak durumda değiliz zaten. S-400 aldık, yandık bittik kül olduk deyip duruyorsunuz ama son 3-4 yıldır yapılanlar belli.

Geri
Yukarı