Altılı masa eğitim politikaları yayınlandı

Şu sınav işini becersinler başka bir şey istemiyorum. Biolojiyle yakından uzaktan alakası olmayan bölüme girmek için sınavda bioloji çözdüm.

Şimdi atıyorum 6. sınıfta biri, bunlar uygulamaya geçerse 3 yıl mı lise okuyacak?
Bence yeni gelenlere yaparlar onu. Detaylarını seçilirlerse öğreniriz.

Sınavın kalkacağı yalanına inanmayın. Keza kalkmaması da gerek. Size nedenini dilim döndüğünce anlatayım.

Aslında "Ne işimize yarayacak bu bilgiler?" sorusunun cevabı gayet açık, hiçbir işe. Yeni konular öğrenmek, üstüne kafa yormak gibi aktiviteler beyninizdeki nöronların sinaps sayısını artırır. Bu da dolayısıyla düşünsel yeteneğinizi ve hafızanızı güçlendirir. Öğrendiğiniz bilgiler evet uçup gidecek. Ancak yapılan sinapslar baki kalacak. Yani ufkunuzu açmış olacak ve eski bilgiler yerine yeni lisans bilgileriniz için gereken analitik düşünce becerin kapasitesine ulaşmış olacaksınız. Siz sanıyor musunuz diğer ülkelerde bu şekilde olaylar yok ? Tabi ki de var. Zaten eğitimin asıl amacı budur.

Gelelim reformlara. İnsanlara lise eğitimini zorunlu tutmak bana göre mantıklı bir şey. Ancak bunu doğru şekilde kullanmak gerek. Meslek liseli adamın 11 fiziği, veya 10. Sınıf mol konusuyla işi olmamalı. Ya da bir lisans programına yerleşme gibi bir dertleri de olmamalı. O insanlar bir meslek kolunda alabileceği en iyi eğitimi alıp işe başlamalıdır. Birkaç istisna hariç ortalama bir düz lise öğrencisini meslek liselilerin geçme ihtimali zaten yok. Bu kadar düşük ihtimal varken bir elektrik bölümü mezununu işini daha mı iyi öğretmelidir ? Yoksa saçma sapan, kıytırık, bir hocası bile olmayan ve işine yaramayacak bir kağıdı elde etmek için deneyimden vaz mı geçmeli ? Yorumu size bırakıyorum.

Açıkçası yıldan farklı ders saatlerinin değişmesi lazım bence. Zaten saat 12'den sonra öğrencilerin dersle ilgisi neredeyse kesiliyor.

Ortaokul 6
Lise 7 saat olabilir bence.

Ama ilk defa bir vaat olarak eğitimin verildiğini gördüm oda iyidir.

Yeni konular

Geri
Yukarı