Amazon mağduriyeti

Arocyn

Hectopat
Yer
Burdur Krallığı
20 Mayıs tarihinde Amazon üzerinden HDD siparişi vermeye çalıştım ilk katımdan sürekli ödeme yönteminin güncellenmesi gerekiyor diye uyarı verdi para falan da çekmedi. Bende paramı diğer kartıma aktarıp tekrar sipariş verdim bu sefer parayı çekti ancak yine aynı hatayı verdi. Amazon destek ile iletişime geçtim onlar da paranın çekilmediğini bana beklemem gerektiğini söylediler. Ertesi gün siparişim iptal oldu ve param bana geri gelmedi tekrar müşteri hizmetleri ile iletişime geçtiğimde ise bana paranın hiç çekilmediğini söylediler. İnternet bankacılığı üzerinden paranın çekildiğine dair her şeyi de attım. Bankam ile görüşmem gerektiğini söylediler. Sonra bankam ile görüştüm onlar da kendilerinde sorun olmadığını paranın çekildiğini söylediler. Herhangi bir geri ödeme de bulunmuyormuş. Aynı sorunla tekrar Amazon müşteri hizmetleri ile iletişime geçtiğimde ise teknik ekibe zaten gerekli bilginin verildiğini tekrar beklemem gerektiğini söylediler. Ama benim mağduriyetimi kimse de anlamıyor. Piyasadan 50TL pahalıya satıyorlar Amazon diye güvenip aldım ama bana çok fazla zaman kaybı yarattılar. Zaman kaybını boş verin yarın bir gün depolama madenciliği yüzünden stok kalmayıp fiyatlar artarsa ne olacak. En az 2 hafta kaybım var. Yeni bir HDD alacak kadar param da yok şu an sözde almadıkları ödemenin geri ödemesini yapmaları lazım. Ne yapmam lazım benim haftaya Cuma'ya kadar bekleyip THH'ye başvurmam gerekir mi? Fiyatlar zamlanırsa hakkımı arayabilir miyim? Bana kalsa hemen şimdi başvuru yapacağım THH'ye.
( Aşağı yukarı 7-8 tane müşteri hizmetlisi ile görüştüm bir de Twitter'dan görüştüm bana en son verdikleri cevap:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

)
Ürün: WD Blue Dahili Disk, 1TB, 7200RPM, 3.5 inç - WD10EZEX: Amazon.com.tr

Son düzenleyen: Moderatör:
🤣?
1621704107467.png

Başka bir çare bırakmıyor gibiler...

2 gün önce bu olay başıma geldi. İnternetten bir ürün satın aldım satıcısı amazon. İlk başta aldıgım ürünü direk sipariş tamamlandı dedi. Sonra telefona gelen şifreyi girmeniz gerekiyor dedi neyse gelen 4 haneli kodu girdim. Sonra ödemeniz reddedildi dedi. Bende reddedildi diyince siparişi iptal ettim. Sipariş iptal edildikten sonra bir baktım karttan para çekilmiş. Amazonu aradım havuzda falan kalmıştır para diye bir cevap aldım. Sonra bir daha aradım. 1-2 hafta sabredin en kötü 1 hafta içinde gelir, 1-2 hafta sabrettikten sonra gelmezse muhasebe kayıtlarından bakarız gibsinden konuştular.

Yapmış oldugum 2 telefon görüşmesinde kart hareketlerine bakmamıştım. Telefon görüşmelerinden sonra kart hareketlerine baktım, paranın amazon tarafından çekildigini tamamen anladım. Başta paranın kimin tarafından çekildigini net olarak bilmiyordum. Ya Amazon çekmişti yada kart havuzunda kalmıştı. Yapmış oldugum ilk 2 telefon görüşmesinde sadece bakiyeme bakmıştım para eksikti ama kart hareketlerine bakmamıştım. Kart hareketlerine bakınca amazon tarafından çekildigini anladım. Sonra tekrar amazonu aradım. Çekilen parayı kuruşu kuruşuna söyledim ve provizyon kodu verdim. Provizyon kodu verdiysen kanıtınız vardır zaten her türlü siz haklısınızdır. Bu parayı mutlaka alırız diye düşünüyorum. Ama son zamanlarda amazonda bu tarz sorunlar artmaya başladı sanırım, çok konu görmeye başladım.

Ve ben ilk başta siparişi iptal etmeseymişim 24 saat içinde para çekildigi için siparişi bana sorunlarıyla halledip, göndereceklerini söylediler. Aslında ben de bir an panik yapıp kendimi böyle bir sürece sokmuş oldum. Ama kesinlikle bana, para bizde yok diyeceklerini sanmıyorum. Provizyon kodum ve kart hareketlerimde kanıtım mevcut. Umarım kazasız belasız ve geç ve zor olmadan bu süreci atlatırız diyorum.

Son düzenleme:
Amazon'un ödeme yöntemleri biraz sıkıntılı web sitesi de çok iyi değil açıkçası alternatif Türk E-ticaret siteli çok daha kaliteli. Bu tarz ödemeler uzun zamanlar alıyor beklediğinizde sorun giderilecektir diye düşünüyorum.

Konu sahibine tavsiyem telefonla görüşme yapmadıysanız, telefonla görüşün. Merak ettigim bir şey cevaplarsanız sevinirim. Telefon ile görüşüp aşagıda yazdıgım, benim yaptıgım yöntemleri yaptınız mı?

Çekilen paranın en büyük kanıtı provizyon kodu ve paranın kuruşu kuruşuna söylenmesidir. Örnek: 1.100,65 TL böyle söyleyin. Kayıtlardan bulmaları çok daha kolaylaşacaktır ve süreç hızlanacaktır. Para eksik söylenirse kayıtlarda bulunamaz ve paranız geri ödenmez. Bu bilgileri verdiniz mi?

Daha kötü senaryo bankanıza gidip harcama itirazı yapabilirsiniz. Banka söke söke alır bu parayı. 7-15 gün içinde para iade olmazsa.

Son düzenleme:
Morhipo nun siparişi onaylayıp ürünleri yollamamasından iyidir. Amazon paranızın üzerine yatmaz diye düşünüyorum. Sıkıntı muhtemelen Amazon ile banka arasındaki problemden kaynaklanıyor. İki taraf da bizim tarafımızda sorun yok diyor. Arada kalan biz oluyoruz.

Bir kaç gün bekleyin iade gelmez ise Amazon ile tekrar iletişime geçersiniz. THH süreci daha da uzatabilir. Benim dikkatimi çeken Amazonun iadeyi onayladığına dair bir teminatın olmaması. "Para iadeniz yapılır" ne demek müşteri temsilcisi yapılan işlemleri göremiyor mu? İlginç.

Kullandığın kartlar banka kartı mıydı? Kredi kartı mı?

Morhipo nun siparişi onaylayıp ürünleri yollamamasından iyidir. Amazon paranızın üzerine yatmaz diye düşünüyorum. Sıkıntı muhtemelen Amazon ile banka arasındaki problemden kaynaklanıyor. İki taraf da bizim tarafımızda sorun yok diyor. Arada kalan biz oluyoruz.

Bir kaç gün bekleyin iade gelmez ise Amazon ile tekrar iletişime geçersiniz. THH süreci daha da uzatabilir. Benim dikkatimi çeken Amazonun iadeyi onayladığına dair bir teminatın olmaması. "Para iadeniz yapılır" ne demek müşteri temsilcisi yapılan işlemleri göremiyor mu? İlginç.

Benim banka kartıydı. Ödeme reddedildi dedi. O sebeple siparişimi iptal ettim. Sonra bir baktım para çekilmiş. Başta söylediler havuzdadır falan hani bizlik bir şey yoktur gibisinden ama emin degillerdi onlarda. Havuzda kalmıştır paranız size geri gelir dediler iyimser olarak.

Kart hareketlerinden bakıp Amazon'un parayı çektiginden emin olduktan sonra, provizyon kodu verdim dün. Provizyon kodundan sonra bana çekilen parayı kuruşu kuruşuna sordular. İşte onuda söyledim örnek: 1.100,56 gibisinden tek tek rakamları ve noktasına virgülüne kadar verdim. Biz bakacagız dediler. Büyük ihtimalle param hesaba geri yatar Amazon'a çok güveniyorum bir çok ürün aldım begenmedigim ürünleride iade ettim hiç sorun çıkarmadılar.

Son düzenleme:
@aragornxx o dediğiniz provizyon numarasının da bulunduğu kodla beraber verdim paranın çekildiği makbuzu zaten.
Benim banka kartıydı.
Sıkıntı muhtemelen Amazon ile banka arasındaki problemden kaynaklanıyor. İki taraf da bizim tarafımızda sorun yok diyor. Arada kalan biz oluyoruz.
Valla bankada hiç bir sıkıntı yok aradığımda da çok iyi yardımcı oluyorlar. Ziraat Bankası kullanıyorum. Aradığım da müşteri hizmetleri tane tane anlattı yardımcı oldu.

Yeni konular

Geri
Yukarı