Elektronik Amazon Prime'da Akko 3068B Plus 1.723,40 TL

Yukarıda açıkladım. Bilmediğiniz konularda şu agresifliği bir bırakın. Bu siteler başka ülkelere de yolluyor ve onlarda da vergi ödeniyor. Muhtemelen burası Avrupa ülkesi diyerek en başta buraya uygun vergili fiyat gösteriyordur.
Fantastiktürk sen bilmediğin konularda yorum yapma. Vergiyi kim ödüyorsa ödüyor şirket ödüyor, kargo firması ödüyor neyse ne sonuç olarak alan kişinin cebinden vergi parası çıkmıyor, çıkmayınca da vergi ödememiş oluyorsun. Kaç kere alışveriş yaptın dediğim sitelerden? Ben oldukça fazla yaptım hiç birisinde vergi ödemedim. Burada saçma sapan fikir sahibi olmadan bilmişlik yapıyorsun bir şeyi bildiğin yok.

Fantastiktürk sen bilmediğin konularda yorum yapma. Vergiyi kim ödüyorsa ödüyor şirket ödüyor, kargo firması ödüyor neyse ne sonuç olarak alan kişinin cebinden vergi parası çıkmıyor, çıkmayınca da vergi ödememiş oluyorsun. Kaç kere alışveriş yaptın dediğim sitelerden? Ben oldukça fazla yaptım hiç birisinde vergi ödemedim. Burada saçma sapan fikir sahibi olmadan bilmişlik yapıyorsun bir şeyi bildiğin yok.
Vergi ödemiyorsun diye bir şey mümkün değil. Vergiyi fiyatın içine dahil ediyorlardır. Eğer söylediğin 'kapıda vergi ödemiyorsun, ekstra vergi ödemiyorsun' tarzı bir şeyse; site senden başta vergiyi alıyorsa tabi ki ekstra vermiyorsun ama site senden başta vergiyi almıyorsa kapıda veya gümrükte senden vergiyi alırlar. 150€ üstünde de gümrük işlemi yapılması gerekir. Amazon gibi firmalar işlemleri kendisi çözüyor çoğu zaman ama çözmediği haller de olabiliyor. O zaman da sana zaten bilgi veriyorlar, bunda gümrükte ekstra ücret çıkabilir diye uyarı oluyor.

Boşver arkadaşım anlamayan anlamıyor. Uğraşmaya değmez

Vergi ödemiyorsun diye bir şey mümkün değil. Vergiyi fiyatın içine dahil ediyorlardır. Eğer söylediğin 'kapıda vergi ödemiyorsun, ekstra vergi ödemiyorsun' tarzı bir şeyse; site senden başta vergiyi alıyorsa tabii ki ekstra vermiyorsun ama site senden başta vergiyi almıyorsa kapıda veya gümrükte senden vergiyi alırlar. 150€ üstünde de gümrük işlemi yapılması gerekir. Amazon gibi firmalar işlemleri kendisi çözüyor çoğu zaman ama çözmediği haller de olabiliyor. O zaman da sana zaten bilgi veriyorlar, bunda gümrükte ekstra ücret çıkabilir diye uyarı oluyor.

Laf anlatmak zor burada kendimi paralasam da yine vergi ödüyorsun diyeceksiniz. Hiçbir ekstra para ödemiyorsun ürünün içine dahil falan değil vergisi neden anlamak bu kadar zor? Bu tarz sitelerden hiç alışveriş yapmayıp burada biliyor gibi konuşuyorsunuz. Al atayım bak bakalım vergi adı altında bir ödeme alınmış mı benden. Hala daha inatla ödersin diyorlar delirmemek elde değil.

1695718400829.png

Boş ver arkadaşım anlamayan anlamıyor. Uğraşmaya değmez.

Son yaptığım yorumdu bu konu hakkında gerçekten ne kadar düşük IQ'lu insan varsa toplanmış. Arkadaş ben aldım, 50 tane alan gördüm ekstra vergi yok diyorum hala, bir şekilde ödersin bir şeyin içine dahildir falan diyorlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanwen Express ile gelen gönderilerde bu tarz deneyimler yaşayan insanlar mevcut. Gümrükte belirli bir tutar altındaki ürünler için muafiyet sağlıyor olabilirler ya da ön ödemeli sanıyor da olabilirler, burası tartışılır.

Ancak yönetmelik şu şekildedir:

Adınıza posta ya da hızlı kargo taşımacılığı ile gelen hangi eşya için gümrük vergisi ödersiniz?​

1. Adınıza yurt dışından gelen, ağırlığı brüt olarak 30 kilogramı ve bedeli 150 Avro'yu aşmayan, kişisel kullanımınıza mahsus olan eşyadan, geldiği ülkeye göre değişen oranda tek ve maktu vergi alınır.
Söz konusu vergi, eşyanın;
- AB ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18
- Diğer ülkelerden gelmesi durumunda %30;
- Kişisel kullanıma mahsus kitap olması halinde ise ülke ayrımı olmaksızın %0 olarak uygulanmaktadır.
Eşyanın ÖTV Kanununa ekli olan IV sayılı liste kapsamında olması durumunda, ilave olarak %20 oranında tek ve maktu vergi uygulanmaktadır.
2. Bedeli 150-1500 Avro arasında olan kişisel kullanıma mahsus olan eşyaya yürürlükte olan ithalat vergilerine ilişkin oranlar uygulanır.

Yanwen Express ile gelen gönderilerde bu tarz deneyimler yaşayan insanlar mevcut. Gümrükte belirli bir tutar altındaki ürünler için muafiyet sağlıyor olabilirler ya da ön ödemeli sanıyor da olabilirler, burası tartışılır.

Adınıza posta ya da hızlı kargo taşımacılığı ile gelen hangi eşya için gümrük vergisi ödersiniz?​

1. Adınıza yurt dışından gelen, ağırlığı brüt olarak 30 kilogramı ve bedeli 150 Avro'yu aşmayan, kişisel kullanımınıza mahsus olan eşyadan, geldiği ülkeye göre değişen oranda tek ve maktu vergi alınır.
- Kişisel kullanıma mahsus kitap olması halinde ise ülke ayrımı olmaksızın %0 olarak uygulanmaktadır.
Eşyanın ÖTV Kanununa ekli olan IV sayılı liste kapsamında olması durumunda, ilave olarak %20 oranında tek ve maktu vergi uygulanmaktadır.
2. Bedeli 150-1500 Avro arasında olan kişisel kullanıma mahsus olan eşyaya yürürlükte olan ithalat vergilerine ilişkin oranlar uygulanır.

Vergi her durumda alınıyor. Ona bir şey söylenmiyor zaten. Aliexpress den yüzlerce ürün aldım. Yanwen ile gelen ürünlere vergi alınmıyor. Belli ki şirket ön ödemeyi yapmış vergi dahil gönderilmiş. Üstte arkadaş da aldığı ürüne vergi ödemediğini özellikle belirtmiş. Şirket kendi insiyatifi ile vergiyi karşılamış görünüyor. Yok sen vergiyi vermişsin miş. Vermemiş işte. Karşılamış ise Akko karşılamış. Bitti!

Laf anlatmak zor burada kendimi paralasam da yine vergi ödüyorsun diyeceksiniz. Hiçbir ekstra para ödemiyorsun ürünün içine dahil falan değil vergisi neden anlamak bu kadar zor? Bu tarz sitelerden hiç alışveriş yapmayıp burada biliyor gibi konuşuyorsunuz. Al atayım bak bakalım vergi adı altında bir ödeme alınmış mı benden. Hala daha inatla ödersin diyorlar delirmemek elde değil.

Eki Görüntüle 1957402

Son yaptığım yorumdu bu konu hakkında gerçekten ne kadar düşük IQ'lu insan varsa toplanmış. Arkadaş ben aldım, 50 tane alan gördüm ekstra vergi yok diyorum hala, bir şekilde ödersin bir şeyin içine dahildir falan diyorlar.
Nota İd number diye belirtmek mi gerekiyor yoksa ne olur ne olmaz diye mi belirtmiştiniz siz? Birde o sırada indirim mi vardı, 13,5 dolar discountu şimdi bulamadım da. Zaten her şekilde black friday beklerim muhtemelen de yinede şimdi %15 varsa şimdi de alınabilir.

Nota İd number diye belirtmek mi gerekiyor yoksa ne olur ne olmaz diye mi belirtmiştiniz siz? Birde o sırada indirim mi vardı, 13,5 dolar discountu şimdi bulamadım da. Zaten her şekilde black friday beklerim muhtemelen de yinede şimdi %15 varsa şimdi de alınabilir.
Akko kendisi istiyor alım sırasında. Shenzhenaudio ise alım sırasında istemiyor ama sonrasında mail atıyor kargo firması için gerekli o yüzden ID numaranızı verir misiniz diye.

Yahu bunlar sanıyor ki firmaya özel vergi kanunu çıkıyor her halde.

Gümruk memuru bakıp "Hmm bu üründen vergi almayayim bu şirkettenmiş" diyor sanıyorlar herhalde. Komedi şovu.
Bana kaç kere alışveriş yaptı diye sormuş. Ben Çin'den gelen ürünlerden vergi alınmayan dönemden beri yurt dışından alışveriş yapıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yahu bunlar sanıyor ki firmaya özel vergi kanunu çıkıyor her halde.

Gümruk memuru bakıp "Hmm bu üründen vergi almayayim bu şirkettenmiş" diyor sanıyorlar herhalde. Komedi şovu.
Bana kaç kere alışveriş yaptı diye sormuş. Ben Çin'den gelen ürünlerden vergi alınmayan dönemden beri yurt dışından alışveriş yapıyorum.
3 sene gümrük müşavirliğinde çalıştım. 1 senedir de ihracat yapıyorum. Dediğiniz doğru ama anlamak için gerekli donanıma sahip değiller sanırım. Bir de biz anlamıyormuşuz gibi davranıyorlar :D Ne teslim şekli bilirler ne de gümrük mevzuatı... 3 tane ekipman almış Çin'den, kendisini gümrük müşaviri sanıyor adam.

Geri
Yukarı