Core performance Boost'un ısıya etkisi var mıdır?

Rediph

Hectopat
Yer
İstanbul
AMD FX 8120 işlemcim için SilverStone KR02 soğutucu almıştım. Eski stok soğutucuya oranla gayet iyi iş yapıyor. Core performance Boost'u kapalı kullanıyordum, açayım dedim işlemci sıcaklığı oyunlarda eski stok soğutucu gibi yine 70 - 80 civarına ulaşıyor. Ve ayarı kapatmakta performansa etki ediyor. Sizce açık mı tutmalıyım kapalı mı? Kapalı iken oyunlarda 60'ı geçmiyor. 55 - 60 civarı, değerler normal mi peki?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıcaklığa doğrudan etkisi var. O ayarı açtığınızda işlemci turbo frekanslarda çalışıyor, aynı oranda ısı olarak yansıyor işlemciye. Bariz bir performans düşüşü yaşamıyorsanız kapalı tutun. Ama 70-75 dereceler işlemci için tehlikeli sıcaklıklar değil, kendi görüşüm.

AMD'nin sitesinde yazan Max Sıcaklık: 61 derece gözüküyor. 70 derecelere çok çıkmamak lazım diye düşünüyorum.

Soğutucu arkası ve üstüne birer egzoz fan 5-10 dereceye kadar oynama yaptırabilir. Kasanın böyle bir imkanı varsa tabii.

Soğutucu arkası ve üstüne birer egzoz fan 5-10 dereceye kadar oynama yaptırabilir. Kasanın böyle bir imkanı varsa tabii.
Egzoz fan takabilirim üstüne takamam, kasam eski. Doğrusu sistemin tamamı eski.
O İşlemcinin çekirdeği fazla olsa da bildiğin turlu çekirdek Ryzen işlemciler de bulunan çekirdek gücü yok. 70-75 oluyorsa sorun yok. Isıya etkisi var. Ama sorun olmaz.
Sıcaklık dalgalanmaları çok oluyor boştayken bir de 40 ise bir anda 55 felan oluyor.

Egzoz fan takabilirim üstüne takamam, kasam eski. Doğrusu sistemin tamamı eski.

Sıcaklık dalgalanmaları çok oluyor boştayken bir de 40 ise bir anda 55 felan oluyor.
Sıcaklık dalgalanmaları standart CPB'den kaynaklı. Bir egzoz fan takarsanız bir tık rahatlar diye düşünüyorum. Soğutucu fanı ile egzoz fanı aynı yöne baksın mümkünse.

Bir tavsiyemde normal saat hızı 3.1 GHz turbo frekans 4.0 GHz. Hız aşırtma yaparak 3.5-3.6 GHz stabil bir değer yakalarsanız hem sıcaklık artışını hem performans kaybını dengelemiş olursunuz.

Sıcaklık dalgalanmaları standart CPB'den kaynaklı. Bir egzoz fan takarsanız bir tık rahatlar diye düşünüyorum. Soğutucu fanı ile egzoz fanı aynı yöne baksın mümkünse.

Bir tavsiyemde normal saat hızı 3.1 GHz turbo frekans 4.0 GHz. Hız aşırtma yaparak 3.5-3.6 GHz stabil bir değer yakalarsanız hem sıcaklık artışını hem performans kaybını dengelemiş olursunuz.
Teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı