AMD FX8120 OC Değerleri

Sunfrancisco

Centipat
Bir arkadaş tavsiyesi üzerine kartımı besleyebilmesi için, internetten video izleyerek OC yaptım. Normalde 3.1GHz hızında çalışan sistemimi 4.5 GHz hızına çıkarttım. Anlamadığım nokta değerler sizce normal mi, eski haline çevirmeli miyim?

Dosya Ekleri

• 45AE3EFE-8FE3-4516-AF45-419F93C28262.jpeg
    45AE3EFE-8FE3-4516-AF45-419F93C28262.jpeg
    631,9 KB · Görüntüleme: 106
Bu rehberden yararlanabilirsin; oldukça detaylı bir konu. Ek olarak stabilite yalnızca işlem biriminin boştaki sıcaklığı ile değil, rehberde de bahsedilen birçok farklı test ile anlaşılır.

Bu rehberden yararlanabilirsin; oldukça detaylı bir konu. Ek olarak stabilite yalnızca işlem biriminin boştaki sıcaklığı ile değil, rehberde de bahsedilen birçok farklı test ile anlaşılır.

Voltaj değerleri çok yüksek 1.25 ten felan başlatıp teker teker voltaj değerlerini denemenizi öneririm. her 2 si içinde orantılı bir şekilde hangi düşük voltajda stabil çalışıyor ise onu uygulayın bu videoda sıkıntı olmasın diye voltaj değerleri çok yüksek verilmiş. Her sistem için illa videodaki voltaj değeri olcak diye bir şey yok.

@Vemonder 4,5GHz hızdan bahsediliyor 1,25'den başlayıp ufak ufak ilerlemesini söylüyorsun. FX serisi işlemcilerin standart olarak hangi çekirdek voltajında çalıştığından haberdar mısın?
Rehberde bir yanlışlık yok 4,5GHz için ideal voltaj değeri 1,42V civarında olacaktır; verdiğin voltaj değeri ile zaten stabil kalamaz sistem. Yerine göre 1,44V bile vermek gerekebiliyor; bazı sistemler stabiliteyi anca yakalıyor. Frekans yüksek haliyle voltaj değerleri de yükseliyor, bilmiyorum kaç tane FX sisteme OC yaptın. Bahsettiğin aralıkta stabil kalabilen bir sistem varsa paylaş bizimle.

@Vemonder 4,5GHz hızdan bahsediliyor 1,25'den başlayıp ufak ufak ilerlemesini söylüyorsun. FX serisi işlemcilerin standart olarak hangi çekirdek voltajında çalıştığından haberdar mısın?
Rehberde bir yanlışlık yok 4,5GHz için ideal voltaj değeri 1,42V civarında olacaktır; verdiğin voltaj değeri ile zaten stabil kalamaz sistem. Yerine göre 1,44V bile vermek gerekebiliyor; bazı sistemler stabiliteyi anca yakalıyor. Frekans yüksek haliyle voltaj değerleri de yükseliyor, bilmiyorum kaç tane FX sisteme OC yaptın. Bahsettiğin aralıkta stabil kalabilen bir sistem varsa paylaş bizimle.
Fx 6100 de 1.3750 1.2750 de 4.5ghz çıktım ısı değerleri de gayet normal çıktı. Eski sistemimde de kullanıyordum. Çok değil daha 4 ay önce falan yaptım bu işlemi. O.C işlemi deneme yanılma işlemidir. Size karşı bu kadar net konuşuyorsam. Çok bilmişlik yapmamdan değil. denediğim için ve bu konu hakkında çok araştırma yaptığım içindir. Anakartın chipseti de önemli tabi benim asus 970 gaming anakartım vardı. Çok kolay bir şekilde oveclock işlemi yapılabiliyordu. Ayrıyeten bu voltaj değerlerini kullandığımda 8 ısı borulu hava soğutucum bile ile fx 6100 işlemcim ile 67 derecelere kadar çıkıyordu.
ve Bahsi geçen işlemci fx8120 zaten normal bir işlemciye göre daha fazla ısınan bir işlemci bir de bu voltaj değerleriyle çok ısınacağını düşünüyorum. Konu sahibi denediğinde bir iletişime geçsin. Yıllardır AMD Phenom olsun fx işlemcilerim olsun overclock yapıyorum. Ve 1.45 gibi bir değer aşırı yüksek. Zaten azaltılarak denendiğinde maksimum mavi ekran verir sonra yeniden voltaj değerlerini teker teker denersiniz. Sanki benim dediğimle bilgisayar yanacak çöp olucak. Nedensizce sizin gibi sosyal de yer edinen insanların. İnsanlara karşı genel bir ön yargısı oluyor. Recep Abide de başıma gelmişti yanlış bir çözüm yolu önermişti sizde insansınız tabi ama bu kadar emin konuşmayın.
Arkadaşlar dediğiniz testten Prime95 testini açtığımda cpu %100 kullanılıyor ve bilgisayar kendini kitliyor. Yorumlarınızı bekliyorum.
Isı değerlerini yazar mısınız ? Dediğim gibi voltaj değerleri çok fazla. Voltaj değerlerini düşürüp iletişime geçiniz.

Son düzenleme:
Voltajı 1.45 yapmadım. Soğutucu olarak Deep Mealstorm 240T sıvı soğutma var ama değerleri bilmediğim için sizinle paylaşıyorum.

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 54
  • image.jpg
    image.jpg
    1,2 MB · Görüntüleme: 40
  • image.jpg
    image.jpg
    1,1 MB · Görüntüleme: 40
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı