Amd mi Intel mi?

emre55

Hectopat
Merhaba arkadaşlar.
Amd ve Intel arasında ne gibi farklar var (performans, fiyat) ?
Amd işlemciler mi daha performanslı yoksa Intel mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yok arkadaşım. Onlar kaç yıllık söylenti. Yok AMD oyunda iyi, yok İntel programda iyi. Bunların hepsi hikaye. Bir işlemciyi her yerden incelemek önemli.

1. Hız: GHz büyüklüğüne bakmalısın. Hangisi daha yüksek fakat günümüzde oc olduğu için bu pek fark etmez. (AMD önde ama overclock ile yapılabilir dediğim gibi.)
2. Önbellek: Sistemin ram'den önce kullandığı bellek. Bu bellek ne kadar yüksekse işlem yapabilme hızı o kadar fazladır. (Şu anda en yüksek AMD 16mb)
3. Çekirdek sayısı: Çekirdeğin yüksek olması daha çok işlem yapma şansı verir. (AMD. Çünkü: İntel sanal çekirdek kullanıyor. AMD'de hepsi fiziki.)
4. Nm teknolojisi: Nm teknolojisi ne kadar düşük olursa devre arasındaki etkileşim kısa olur ve böylece işlemci hızlanır, az elektrik harcar ve yavaş ısınır. (İntel. Çünkü: Şu anda en iyi 22nm teknolojisi var.)
5. Fps değeri: Bu değer ne kadar yüksek olursa o kadar işlem kapasitesi olduğunu ve performansını gösterir. (En son kayıtlara göre AMD)
6. Önbellek leveli: Eğer önbellek level 1 ise en iyisidir. Level 2 ise orta. Level 3 ise iş görür demektir. (Şu anda AMD level 2, İntel level 3'ü kullanıyor.)

Bu sonuçlara göre AMD sadece nm teknolojiside geride kalıyor. Çok önemli bir konu ama çoğunlukla AMD önde. Sonuçlar belli.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu aralar forumda boş boş konuşanların sayısı arttı.

İyi bilgisayar, iyi ekran kartı yada iyi işlemci yoktur: bileşenler, kullanıcının amaçlarına hizmet ederler.

Render, video kodlama vs. = Intel i7 serisi, üst seviye AMD FX modelleri

Oyun = Orta seviye AMD FX, Intel i3, i5

Bilgisayar çalışsın yeter = Intel Pentium, AMD APU

Arkadaşlar ben ne yazsam editörümüz Haluk Sekendiz'in yazısını alıntı yapıyorsunuz. Biraz kendi düşüncelerinizi katın. Bana göre AMD.

Haluk Hocam çok haklı.

Bu soruya çok da net bir cevap verilemez. Eğer kalite, teknoloji ve mimari derseniz Intel derim ancak bu işlemci size hitap etmiyorsa ne anlamı kalır? Ayrıca şunu da belirtmek isterim;

Siz sadece oyun oynayacak birine i7-4960X önerir misiniz?

Yok arkadaşım. Onlar kaç yıllık söylenti. Yok AMD oyunda iyi, yok İntel programda iyi. Bunların hepsi hikaye. Bir işlemciyi her yerden incelemek önemli.

1. Hız: GHz büyüklüğüne bakmalısın. Hangisi daha yüksek fakat günümüzde oc olduğu için bu pek fark etmez. (AMD önde ama overclock ile yapılabilir dediğim gibi.)
2. Önbellek: Sistemin ram'den önce kullandığı bellek. Bu bellek ne kadar yüksekse işlem yapabilme hızı o kadar fazladır. (Şu anda en yüksek AMD 16mb)
3. Çekirdek sayısı: Çekirdeğin yüksek olması daha çok işlem yapma şansı verir. (AMD. Çünkü: İntel sanal çekirdek kullanıyor. AMD'de hepsi fiziki.)
4. Nm teknolojisi: Nm teknolojisi ne kadar düşük olursa devre arasındaki etkileşim kısa olur ve böylece işlemci hızlanır, az elektrik harcar ve yavaş ısınır. (İntel. Çünkü: Şu anda en iyi 22nm teknolojisi var.)
5. Fps değeri: Bu değer ne kadar yüksek olursa o kadar işlem kapasitesi olduğunu ve performansını gösterir. (En son kayıtlara göre AMD)
6. Önbellek leveli: Eğer önbellek level 1 ise en iyisidir. Level 2 ise orta. Level 3 ise iş görür demektir. (Şu anda AMD level 2, İntel level 3'ü kullanıyor.)

Bu sonuçlara göre AMD sadece nm teknolojiside geride kalıyor. Çok önemli bir konu ama çoğunlukla AMD önde. Sonuçlar belli.

Güzel bilgilendirdin bizi teşekkür ederim öncelikle. Peki birşey sormak istiyorum. Neden amd bu denli özelliklerle üstünlük sağlarken testlerde intelin gerisinde kalıyor ? Fiziki olarak güzel hoş ama iş rendera geldiğinde amd intele yaklaşamıyor. :)

Burada bencesi sencesi yok. :) İşlemcileri kıyaslıyor arkadaş. Haluk Sekendiz söylediğin gibi donanım editörümüz. Hayatını buna vermiş ve senin benim yapmadığım kadar test yaparak bunları karşılaştırmış ve sonuçlamıştır. Render sistemlerde amd kullanmadığın için bilmiyorsun bu şekilde konuşuyorsun. Fırsat bulursan test yaparak kontrol etmeni de isterim. :)

Render sistem kullandım. Daha önce kullandığım için amd tercih etmemeleri gerektiğini düşünerek söylüyorum. Senin gibi lisede okurken daha donanımlarla haşır neşir olmadan, incelemeden veyahut karşılaştırmadan insanların kafasını karıştırmıyorum.

Amd bile bu gerçeği kabullenip bari oyun sistemlerinde lider olmaya çalışıyor. Sen hala amd diyorsun ya. :)

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı