AMD'mi ? Intel mi ?

Burada amaç tabi ki fan boyluk değil ama şu gerçek ki AMD günümüzde İNTEL ' in gerisinde. Tamamen teknolojik ve teknik bir mesele. Zamanında da AMD almak kârlıydı o öneriliyordu. Az eneji tüketimi, uzun ömürlü kullanım, az ısınma, stabil performans, daha az hatalı veri işleme, daha çok hata kurtarabilme kabiliyeti, daha az anakart sorunu gibi çeşitli sebeplerden dolayı İNTEL daha üstün.

Şuna da açıklık getireyim ucuz ve kaliteli İNTEL anakart bulunabildiği için ''oyun sistemi'' veya ''budget sistem'' içinde İNTEL kullanılabilir, hatta kullanımalıdır da. Bunun yanında sanıldığının aksine i3, fx4 veya fx6 serisinin performans olarak gerisinde değildir. İNTEL' in genel özelliği olarak single threaded performansta üstünken aynı fiyatta fx e göre multi threaded de modele göre %3 ile %13 arasında AMD önde. Tabi üst segment işlemciler söz konusu olunca ibre açık ara farkla şüpheye yer bırakmayacak şekilde INTEL tarafına dönüyor. Ama bence en ucuz oyun sistemi için bile 150 lira farka kıyıp i5 alın kafanızı dinleyin.

Alacağın ekran kartına dar boğaz yapmadıkdan sonra işlemcinin o kadar fazla bir getirisi yoktur. FX serisinin çekirdeklerine ay çekirdeği diyorlar ama ben mutluyum ay çekirdeklerimle. :)
Intel sistem toplamış olsaydım ya işlemci soğutucusunu almıcaktım ya da ssd'yi.
İş amacı ile sistem topluyor olsaydım, Intel alırdım. Parasının her kuruşunu hak ediyor derdim. Sadece oyun oynamak için verilen paralara acıyorum. Ucuzu varken neden daha pahalısını alasın.

Oyun bilgisayarında işlemci tercihi şu şekilde olmalı:
1- Darboğaz yapmamalı.
2- F/p performans ürünü olmalı.
Render, çizim gibi üst seviye işlerle uğraşılıyorsa bence i7 tercih edilmeli. Olmuyorsa i5 veya AMD FX serisinin üst modelleri. Tercih ise şu şekilde olmalı:
1- Performansı yüksek olmalı.
2- Düşük enerji tüketimine sahip olmalı.

Aklımda olmayan bir şey varsa ekleyebilirsiniz.

Telefon olayına iyi değindiniz. İphone ile S4 kullanan birisi olarak söylüyorum iPhone 5S ile galaxy 7 çıksa zor kapışır.Adamlar pahalı satıyorsa vardır bir bildikleri. Oyun içinde AMD diyenler AMD ekran kartıyla yaşanan AMD işlemciyle yaşanan FPS düşüşlerini ne NVDİA ekran kartıyla yaşarsın ne İNTEL işlemciyle yaşarsın. 10 Yıldır AMD kullandım ama artık yeter İNTELE sonsuz geçiş yaptım kafam rahat

Paran yok AMD alırsın anlarım ama AMD alıp İNTELDEN daha iyi diyenleri anlayamıyorum.İntel G3220 ile FX 6300 ün tek çekirdek performansı arasında dağlar kadar fark var. G3220 de HT desteği olsa FX 8350 ile kapışır heralde :) 150 Liralık işlemci . Ama şuda var Online oyun oynayanlar %100 İntel işlemci seçmeli.Günümüzdeki online oyunlar MAX 2 çekirdek kullanıyor onun için iyi bir ekran kartı ile intel işlemci seçmek daha mantıklı ama BF4 içinde gidip g2020 alınmaz ha oynatırmı oynatır ama bir 8 çekirdek AMD performansı alamssın

Telefon olayına iyi değindiniz. İphone ile S4 kullanan birisi olarak söylüyorum iPhone 5S ile galaxy 7 çıksa zor kapışır.Adamlar pahalı satıyorsa vardır bir bildikleri. Oyun içinde AMD diyenler AMD ekran kartıyla yaşanan AMD işlemciyle yaşanan FPS düşüşlerini ne NVDİA ekran kartıyla yaşarsın ne İNTEL işlemciyle yaşarsın. 10 Yıldır AMD kullandım ama artık yeter İNTELE sonsuz geçiş yaptım kafam rahat

Paran yok AMD alırsın anlarım ama AMD alıp İNTELDEN daha iyi diyenleri anlayamıyorum.İntel G3220 ile FX 6300 ün tek çekirdek performansı arasında dağlar kadar fark var. G3220 de HT desteği olsa FX 8350 ile kapışır heralde :) 150 Liralık işlemci . Ama şuda var Online oyun oynayanlar %100 İntel işlemci seçmeli.Günümüzdeki online oyunlar MAX 2 çekirdek kullanıyor onun için iyi bir ekran kartı ile intel işlemci seçmek daha mantıklı ama BF4 içinde gidip g2020 alınmaz ha oynatırmı oynatır ama bir 8 çekirdek AMD performansı alamssın
İşlemci konusu tamam ama amd ekran kartları iyi kartlardır ki bu yıl nvdia tükürdüğünü yalamamak uğruna piyasaya çıkardı. Amd ekran kartı konusunda iyidir. unutma atı varken nvdia daha bebekti.

Merhabalar,

İlk mesajımda belirtmiş olduğum gibi ben AMD'li sistem düşünüyordum.
Güç tüketimlerine baktığımda;

İntel i7 46xx ve 47xx serisi 84w iken
Amd FX 8xxx serisi 125 w ve FX 9xxx serisi 220w olarak gördüm.

Yaklaşık aynı performansta olsalar bile Amd, İntelden %261 daha fazla enerji tüketmektedir. Bu fark 220-84=136w' dır.

Günde 5 saat PC kullandığımızı varsaydığımızda,
Vergiler dahil 1kw elektriğe 37 kuruş dersek,
Yılda: 0,136x5x30x12 =244.8 TL/Yıl yapıyor.

Bende bu yüzden Amd yerine İntel'i seçtim.

Yıllık olarak azımsanamayacak bir rakam benim için.

Kolay Gelsin...

İyi bilgisayar, iyi ekran kartı yada iyi işlemci yoktur: bileşenler, kullanıcının amaçlarına hizmet ederler.

Render, video kodlama vs. = Intel i7 serisi, üst seviye AMD FX modelleri

Oyun = Orta seviye AMD FX, Intel i3, i5

Bilgisayar çalışsın yeter = Intel Pentium, AMD APU
Ben online odaklı bilgisayar kullanıcısıyım aynı anda 3 4 online oyun ve 1-2 normal oyun açık oluyor nasıl bir işlemci almam gerekir saygılar.

Yeni konular

Geri
Yukarı