AMD'mi ? Intel mi ?

Arkadaşım o işlemci çok fazla güç tüketiyor. Madem paran çok İntel al. Paran çoksa Amd'yi boşa almış olursun. İ74790K ve Asus Z97 Deluxe anakart al. Diğer almak istediğiniz sistem bileşenleri nelerdir ?

doomcry1000 çok güzel yazmışsınız size katılıyorum. İşlemcide olay tek kelimedir. "Bütçe" Bütçen yeterliyse intel alır keyfine bakarsın, bütçen azsa veya bazı durumlarda başka bileşenlere öncelik vermek zorunda kalırsan amd alırsın. Ama hala render için intel, oyun için amd diyenler var. Komik komik karşılaştırmalar yapıyorlar.
İnsanlar olaya düz mantıkla bakıyorlar, AMD işlemci almak varken niye fazla para ödeyim keriz miyim ben diyorlar. Dünyada o kadar insan para ödüyorsa bir sebebi vardır elbette.
AMD sadece buradakilerin sözüyle işlemci üretmeye kalksa zaten FX 6300 harici işlemci üretmemesi gerek. Herkes ucuza alır, overclock yapar 5 yıl idare eder. Oh mis :D
Şaka bir yana tekrar söylüyorum. Intel>AMD ancak seçim tamamen bütçeye bağlı.

Önemli Not: AMD iyiki var! (Sebepleri çeşitlidir)

Ben kendi acimdan 2500-3000 TL yi gözünden cikartmamis birine Intel sistem önermem AMD alsin, bu biraz da bütçe ve imkan meselesi kardeşim.:like:

@Beyaz Sakal hocam 3-4 online oyun dersen AMD ile çok sıkıntı yaşarsın i5 3. nesil yada bir 2500k işini rahatlıkla görür ama bir pc de en önemli şey ne en pahalı işlemci ne en pahalı ekran kartıdır en önemli şey uyumdur. uyumsuz olduğu zaman 20 bin liralık pc ile NFS2 dede sıkıntı yaşarsın önce uyumlu parçaları bulup düzgün kombine etmek gerekir

Bir şeyi seçerken de o firmanın tarihini bilmek gerekir ve AMD nin tarihini okuyan birisi AMD nin İNTELİN tazminat parasıyla (HARÇLIĞIYLA) kurulan bir şirkettir ve şu konuda ne olursa olsun bahse girerim amd nin inteli geçmesi tamamen hayaldir ve rüyadır.İstere 20 Çekirdek koysun isterse 7-8 ghzde çalışsın (TEK ÇEKİRDEK PERFORMANSINDA) inteli geçmesi imkansız ötesidir.İntelin ve Amd nin elinde şuan gelecek için çok ciddi kozlar var ama herkez birbirinin adımlarını bekliyor.İntelin adımları daha sağlam AMD FX i çıkarttı noldu ? Patladı. İntel G serisi olsun (150 Liralık bir G işlemci tek çekirdek performansıda AMD FX 9XXX seriyle kafa kafaya ) İ3 4. nesil haswell ler çıktı i5 haswell ler çıktı AMD ne yaptı ? FX buldozer mimarisini değiştirerek %5-10 arası değişen tek çekirdek performansını iyileştirmekten başka bir artısı yok ne güç tüketimi konusunda bir + sundular nede işlemci performansında gözle görülür bir artış. Sentetik testlerde biraz daha iyileştirmeden başka birşey sunamadılar.AMD nin İNTELİ yakalaması imkansızdır.Sırf F/P sistem diye AMD almanın bir mantığı yok arkadaşlar en ufak bir kasmada ( Bu fiyata bu kadar olur ) diyerek kendimizi avutmayada hiç gerek yok .Alacağınız ekstralardan kısarak SSD dir 8GB Ram dir bu tür fazlalıklardan kısarak İNTEL almak en doğru seçim.8GB ram yerine göre fazlalık olabiliyor önce kurduğunuz sistemi ne üzerine kuracağınızı belirlemek lazım. Bende yıllarca F/P diyerek kendimi avuttum ama sadece FİYAT diye AMD almanın hiçbir mantığı yok bu saatten sonra.
Not:BANA İNTEL FAN BOYU DİYENLERE AMD Yİ İSTEMEYEREK KENDİMİ AVUTARAK SAVUNDUĞUM 50 TANE FOTOĞRAF ATARIM VE İNTEL ANAKARTLAR ÇOK PAHALI YAAA DİYENLERE 100 LİRALIKTA ANAKART VAR İNTEL OLSUN AMD OLSUN 2000 LİRALIKTA ANAKARTLAR VAR

AMD'nin kendisi açıklama yapsa bile insanların aklındaki düşünceler gene değişmez doomcry1000 hocam. O yüzden hiç kendimizi yormaya değmez. "AMD mi Intel mi" polemiği her yerde sürmeye devam edecek.
Parasını verimli kullanmak isteyen insan zaten güzelce araştırır, 2 markanın artıları eksileri ne öğrenir.

Orası öyle düşünceler kurşun geçirmez :) Yapacak bir şey yok ama insanlar bir şeyide alırken sırf bütçe diyerek kötü olanı almaması lazım :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence amd ile intel arasinda pek bi fark en fazla tas catlasa 2-3 fps filan yani gidip o kadar intele para verecegine git amd nin en guclu islemcisi al ve butun oyunlarini calistir. Cunku fiyat farki cok fazla deqil neredeyse yari yariya fiyatlar bana gore benim dusumcem zenginim diyosam intel, ama yok ben o kadar bi islemciye para veremem diyosan amd al ve butun oyunlarini calistir. Ben bir AMD taraftari olarak her zaman AMD yi oneriyorum.

Özellikleri ince kararını ve ikiside harika işlemciler. İntel' in güzel işlemcileri var ama fiyatlar çok abartılı.
AMD 8350 Performansındaki bir işlemci intel' de 2 kat ve üstü TL değerinde.

Bakın burada Aralarında %8 'lik bir fark var. Fiyat farkınında %10 bilemedin %20 değerinde fiyat farkı beklersin ama %10 fark için senden iki katı ücret alıyor. Sorarsan kalite farkı var mı diye asla yok ikiside en kaliteli malzemeden yapılma işlemciler. Ben Tercihimi AMD' den yana kullandım FX 8350 var çok memnunum.

Bu sorunun aslında kesin bir cevabı yok. Bu kişinin keyfine, bütçesine, yapacağı işe göre şekillenir. Oyun için işlemciyi AMD alır, ekran kartını yüksek tutar. Render için INTEL alır, ekran kartı almaz bile. Bu liste böyle uzar gider. İlk başta kişinin kendi ihtiyaçlarını belirlemesi gerekiyor. Ondan sonra buna göre parçaları seçmesi gerekiyor.

Geri
Yukarı