AMD mi Intel mi?

Valla eee A8-4500M benim işlemci.

Senin işlemci berbat ondan kötü performans alıyorsun.
Bak bakayım geçmiş mi geçememiş mi? Tüm testlerde tek çekirdekte önde. Gidip oyun testi atıp tek çekirdek daha iyi demekle olmuyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Oyunun verdiği FPS göre yorum attım neyse. Benim hatam.

Peki sizce 1000 TL ye İntel İ5 9400F satılırken Ryzen 5 1600 900 lira olması F/P'yi biraz engellemiyor mu. İntel'i nereden bulduğumu da söylerim merak eden varsa. Ve şu nesilde AMD de soket değiştiriyor ve ben işlemci almak üzereyim hangisini alacağımı şaşırdım. İntel fanboyu değilim onu da belirtiyim de.
i5 9400F carpan kilidi kapali bir islemciyken Ryzen 5 1600 AF olan, olmayan modellerinin carpan kilidi acik. 1600'e overclock yapinca 9400F'den daha fazla performans veriyor. Ayrica yapacaginiz ise gore degisir hangi islemciyi alacaginiz. Bir editor gidip 9400F'i alirsa buyuk ihtimalle kafayi siyirmistir.

Bütçen düşükse AMD, yüksekse zaten 3950X > 9900K.
Arada devasa bir çekirdek farkı var, bazı uygulamalarda 2 katı performans farkı oluyor, tekli çekirdektede ise 3950X çok hafif daha önde, Technopat.net'in videosunda 9900K'nın 3950X'i geride bıraktığı bir tane test var.

Peki sizce 1000 TL ye İntel İ5 9400F satılırken Ryzen 5 1600 900 lira olması F/P yi biraz engellemiyor mu. İnteli nereden bulduğumu da söylerim merak eden varsa. Ve şu nesilde AMD de soket değiştiriyor ve ben işlemci almak üzereyim hangsini alacağımı şaşırdım. İntel fanboyu değilim onu da belirtiyim de.

1600 zaten alınmaz artık. O fiyata 1600 AF var 2600 gücünde. Zaten İ5 9400F'in rakibi 2600 ve bazı konularda İntel, bazı konularda AMD önde. Birbirlerini kapatıyorlar. Eğer sistemini alacak ve dokunmayacaksan sürekli oyun oynayacaksan İntel, ama Render yapıp sistemini sürekli güncelleyeceksen AMD derim.

AMD soket değiştiriyor diye bir haber yok ayrıca. Sadece B450 ve X470 anakartların 4000 serisi işlemci desteğini kesiyorlar ki bir çok üretici BIOS güncellemesi ile yüksek ihtimalle 4000 serisine destek verecektir. Mesela A320 anakartlar 3000 serisini AMD'ye göre desteklemiyor ama anakart üreticileri BIOS güncellemesi ile A320 anakartlarda 3000 serisine destek sunuyorlar. Soketi yüksek ihtimalle 5000 serisinde yani seneye değiştirecekler.

Intel 10. Nesille çekirdek sayısını arttırdı ama fiyatları da arttırır 🙃. AMD ise F/P işlemciler üretiyor. Şöyle bir benzetme yapabiliriz Intel günümüz iPhone gibi, özellikleri birçok cihazdan düşük olduğu halde en pahalı telefon. Ama AMD öyle değil uygun ve özellikleri çok iyi. Genelde zengin insanlar iPhone kullanır fakat akıllı insan daha uygun ve daha iyi donanımı olan telefonu alır. Kısaca konuya gelirsek Intel'i zengin insan alır. Ama zeki insan AMD alır. Intel 10. Nesil islemcilerde bu fiyat politikasını geride bırakırsa Intel alınır, ama bu fiyat politikasına devam ederse AMD'yi kimse durduramaz.

Tek çekirdekte geçemedi yanaşabildi diyelim. Oyun performansı baktığımda i9 9900K önde.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Moruk bak eğer oyunlarda fps daha çok veriyorsa tekli çekirdekte daha üstündür tamam mı ????????

AMD soket değiştirmiyor, 1 yıl sonra R5 3600 takıp çatır çatır B450 anakartımda kullanacağım, Intel alsaydım o anakart çoktaaaannn çöp olmuştu arkadaşlar, tecrübeyle sabit, çok yaşadım bunu.

Yeni konular

Geri
Yukarı