AMD, NVIDIA ve Intel karşı savaşı kaybediyor

AMD sıkıntılı günler yaşıyor. NVIDIA tarafıdan RTX 3000 serisi duyurdu, Intel ise 10. nesil işlemcileriyle AMD ile kafa kafaya gitmeye başladı. AMD bu sürede bayağı kan kaybetti. Yüksek edit kartların satamıyor, Intel ise 10. nesil işlemciler ile Mobile ve masaüstü için fetih etmeyi düşünüyor. Peki AMD ne yapıyor? AMD'den daha bir hamle gelmedi.

Son düzenleyen: Moderatör:
AMD'nin en son çıkardığı en üst düzey kartı GTX1080ti'a yani yıllar önce çıkardığı 2 nesil öncesi karta eşit. Parası olan kullanıcılar için AMD zaten bir tercih hiç değil. Son gelen kartlarla da orta sınıfa çok iyi bir güçlendirme geldi. Bunun daha RTX3060-3060Super-3050-3050SUPER ya da ti'ı var. AMD konsollar sayesinde varlığını sürdürebilir ancak şu saatten sonra.

Sen biraz sorunlusun sanırım? AMD üst seviye kart üretmiyor. Beceremediğinden de olabilir, olamayadabilir. Fakat bu AMD'nin 399 Dolarlık bir fiyata 2070S performansı sattığı gerçeğini değiştirmez. Senin dediğin şey tamamen saçmalık, 399 Dolarlık kartla 2080 Ti karşılaştırayım diyorsun 2080 Ti 1500 Dolar. Arada 1100 Dolar var farkındaysan? Fiyata bakarak karşılaştırırsak RX 5700 XT'ye karşı 2060 veya 2060S yapmamız lazım?
Ya arkadaş bela mısın var git işine.
Biz burada marka kalitesinden bahsediyoruz, teknoloji diyoruz sen tutturmuşsun şu şu dolar bu bu dolar diye. Adamlar ekstradan çekirdek koymuşlar ses, görüntü işleyebiliyorsun farklı görevler atayabiliyorsun RayTracing açabiliyorsun. Yazılımsal güçlendirmeyi de yapmışlar DLSS 2.0 var. Kalkmışsın hala burada RTX2070Super ile 5700XT'yi karşılaştırıyorsun. Teknolojiden ciddi ciddi anlayan hiçbir adam şu karşılaştırmayı yapmayı bırak o kartı kaile bile almaz.
Seni ve marka aşkını başbaşa bırakıyorum. Git ömür boyu AMD al bizi de rahat bırak hadi abisi.

AMD sıkıntılı günler yaşıyor. NVIDIA tarafıdan RTX 3000 serisi duyurdu, Intel ise 10. nesil işlemcileriyle AMD ile kafa kafaya gitmeye başladı. AMD bu sürede bayağı kan kaybetti. Yüksek edit kartların satamıyor, Intel ise 10. nesil işlemciler ile Mobile ve masaüstü için fetih etmeyi düşünüyor. Peki AMD ne yapıyor? AMD'den daha bir hamle gelmedi.

NVIDIA işlemci üretiyor mu?
-Hayır.
Intel ekran kartı üretiyor mu?
- Hayır.
AMD işlemci üretiyor ve eşzamanlı olarak ekran kartı da üretiyor.
Kimin kazandığı belli.

Güncel AMD ekran kartları NVIDIA'nın 2 nesil önceki kartlarıyla ancak boy ölçüşüyor. AMD şimdi kart çıkaracakta RTX2080 Ti'ı yakalayacak, geçecek RTX3080'i geçecek RTX3090 ile kapışacak... 😄 Hikaye... AMD ekran kartı işinde iyi değil. Ekran kartını sormadın var sayıp işlemci konusuna değinelim. İşlemci konusunda alıcı kitleyi 3'e ayırıyorum ben. İş için sistem toplayanlar, oyun için sistem toplayanlar ve kara cahiller. Oyun konusunda AMD 7nm işlemci üretiyor, Intel hala 14 nm işlemci üretiyor. Bunu AMD'nin faydasına olarak görebilir bazıları fakat Intel 14nm üretiyor olmasına rağmen oyunlarda AMD'den gözle görülür bir şekilde önde. Tek çekirdek performansı... Çoklu çekirdek işlemlerinde ise AMD önde, ekstra olarak anakart politikası ve fiyatlandırma açısından kullanıcıların kalbini kazanmış vaziyette bu yüzden bir de amacı ne olursa olsun AMD alanlar var kara cahiller dediğim bunlar işte.
Intel üretim olarak nanometreyi düşürdüğü zaman AMD'yi farklı şeyler bekliyor. Fakat AMD şu anda işlemci konusunda iyi durumda bunu da görmek gerek.

Sen sanırım NVIDIA fanboyusun. 🤣 Bekle biraz bakalım, hele bir yeni nesil konsollar çıksın, o konsollarda kullanılacak RDNA2 yani Big Navi bir piyasaya çıksın. Çok erken düşünüyorsun bence, ben şahsen umutluyum bu sefer AMD'den. Hatta öyle ki, ekran kartını AMD'nin çıkaracağı Big Navi kartlara göre değiştirmeyi düşünüyorum. Bence bekleyen derviş, muradına ermiş olacak bu sefer.

NVIDIA işlemci üretiyor mu?
-Hayır.
Intel ekran kartı üretiyor mu?
- Hayır.
AMD işlemci üretiyor ve eşzamanlı olarak ekran kartı da üretiyor.
Kimin kazandığı belli.
Sadece üretmekle öne geçilseydi çok şey değişirdi piyasada. Şu an kimsenin kazandığı yok, AMD ve Intel kafa kafaya gidiyor. AMD bir nebze önde. NVIDIA ve AMD'nin tatlı rekabet içinde olduklarını düşünüyorum çünkü daha Big Navi var.

AMD işlemcide önü gayet açık. Pazarını genişletiyor ve özellikle bizim gibi ülkelerde alanı çok olacak. Çünkü fiyatlandırmayı güzel yapıyorlar. Ekran kartına gelirsek NVIDIA öyle bir fiyatlandırma yaptı ki 2080 Ti'ya AMD tarafında zaten rakip yoktu, şimdi bunlarında fiyatları düşecek ve AMD bir atak yapmazsa o zaman kötü olacak.

Bizzat kendim son tüketici olarak rekabeti sonuna kadar destekliyorum. Intel grafik kartı ve AMD işlemci kullanıyorum. Bu ileride AMD grafik Intel işlemci de olabilir. Fanboy'luk yapmanın bir alemi yok sonuçta verdiğimiz paranın karşılığını almaya çalışıyoruz. Şu dönemde işlemci konusunda AMD grafik konusunda Intel önde. Gelecek ne gösterir bilemem fiyatları çok yükseltmesinler yeterli benim için.

Geri
Yukarı