AMD, NVIDIA ve Intel karşı savaşı kaybediyor

AMD sıkıntılı günler yaşıyor. NVIDIA tarafıdan RTX 3000 serisi duyurdu, Intel ise 10. nesil işlemcileriyle AMD ile kafa kafaya gitmeye başladı. AMD bu sürede bayağı kan kaybetti. Yüksek edit kartların satamıyor, Intel ise 10. nesil işlemciler ile Mobile ve masaüstü için fetih etmeyi düşünüyor. Peki AMD ne yapıyor? AMD'den daha bir hamle gelmedi.

Son düzenleyen: Moderatör:
CPU'yu bilmem ama GPU tarafında Nvidia tarafından yeniliyor. Nvidia, 500 dolar fiyatına RTX 2080 TI satmaya başlayacak (RTX 3070'den bahsediyorum). Ki aynısını Intel'de yaparsa high-end PC toplamak daha ucuz olacak. Artı indirimler, daha da ucuz olur.

AMD işlemci tarafında Intele karşı güzel şeyler yapıyor fakat ekran kartı tarafını Nvidia daha da domine etmeye başlayacak gibi.

GPU konusunda AMD'nin NVIDIA'yı yakalaması zor. NVIDIA, AMD'yi Intel gibi küçümsemedi. 1200 dolarlık RTX 2080 Ti'dan sonra 500 dolara RTX 2080 Ti'dan daha güçlü RTX 3070 çıkarmaları AMD'nin işini zora sokacak gibi görünüyor.

Yahu bu kartlar Türkiye ekonomisine göre çıkmıyor ki?

Biz 1000$'a çok deriz ama onlara göre normal arkadaşlar. AMD kartlarının Türkiye de tutmasının nedeni ucuz olması. Ayrıca 2080 Ti ve 3070 arasında FPS farkı yok hatta 1080 Ti ile 3070 arasında bile neredeyse fark yok FPS açısından.

Grafiklerde bile gösterdi NVIDIA, 1080 Ti kartının 3070 kartıyla DLSS + RT teknolojisi olmadan neredeyse eşit olduğunu.

Yani sen RT + DLSS desteklemeyen bir oyunda 1080 Ti ile 3070 performansına eşit performansı alıyorsun.

Alttaki resimde 1070 kartı Borderlands 3 oyununda ortalama 35 FPS alırken 3070 ortalama 80 alıyor.

Dosya Ekleri

• Ek Açıklama 2020-09-05 012911.png
    Ek Açıklama 2020-09-05 012911.png
    26,8 KB · Görüntüleme: 79
AMD'nin GPU tarafında özellikle orta segmente yöneldiğini zannetmiyorum. Muhtemelen üst seviye kartlarda başarısız olunduğu için çıkarmıyorlar. Yoksa R9 200 ve eski serilerde çok güzel üst seviye kartlar vardı. Ben şahsen AMD'nin üst seviye ekran kartı çıkartmasını çok istiyorum. O zaman fiyatlandırmalar baya düzelir. Tamam, sürücü sorunu felan diye patlak veriyor ama ben yine de AMD tercih ederdim.

AMD'nin Big Navi kartları için büyük söylemleri var -geçmişteki kartlarda da olmuştu ama olsun- fakat Nvidia da boş çıkmadı sahaya. AMD'nin 3070'e rakip kart çıkartabileceğini düşünüyorum 2000 serisinde olduğu gibi ama 3080 ve üstü için pek bilmiyorum inşAllah 3080 ve 3080 Ti'a rakip kart çıkartır.

İşlemci tarafındaysa AMD şu an disiplinli ve planlı gidiyor. Giriş ve orta seviye sistemlerde işlemci ve anakart cephesini ele geçirmiş durumda. Üst cephedeyse yine iyi durumda ama oyun için düşünenler Intel tarafına yönelebiliyor. Eksiklikleri var AMD'nin tabii ki ama bunlar halledilebilinecek şeyler.

Yahu bu kartlar Türkiye ekonomisine göre çıkmıyor ki?

Biz 1000$'a çok deriz ama onlara göre normal arkadaşlar. AMD kartlarının Türkiye de tutmasının nedeni ucuz olması. Ayrıca 2080 Ti ve 3070 arasında FPS farkı yok hatta 1080 Ti ile 3070 arasında bile neredeyse fark yok FPS açısından.

Grafiklerde bile gösterdi NVIDIA, 1080 Ti kartının 3070 kartıyla DLSS + RT teknolojisi olmadan neredeyse eşit olduğunu.

Yani sen RT + DLSS desteklemeyen bir oyunda 1080 Ti ile 3070 performansına eşit performansı alıyorsun.

Alttaki resimde 1070 kartı Borderlands 3 oyununda ortalama 35 FPS alırken 3070 ortalama 80 alıyor.
Burada FPS per Dollar'a bakacaksınız, RTX 2080 Ti, Borderlands 3'te 1440p'de bir dolara 0,09 FPS sunuyor. RTX 3070'i iyimser olarak 2080 Ti ile aynı hesaplarsak bir dolara 0,22 FPS sunuyor.

Amd kartların fiyat dışında al benisi yok. Eğer yaklaşık aynı teknolojilere ve %10 gibi daha performansa
(tabii stabil sürücü ile) sahip kartları piyasa sürerse belki nvidia'ya rakip olabilir.

AMD orta segmentte halen iyi durumdadır ayrıca RDNA 2 ile en azından RTX 3070'e rakip bir kart çıkaracaktır.
Bu bile benim için yeterli daha üst kartlar Nvidia'nın olsun sorun yok.

Ben çıkmadan önce AMD tarafının beklenmesi gerektiğini söylemiştim. Intel kan kaybediyor, Eğer bunlar doğruysa sıra NVIDIA'da.

Yeni konular

Geri
Yukarı