AMD Ryzen 3600X ısınma sorunu

Enes Kurtuluş

Decapat
Selamlar herkese. Geçtiğimiz Perşembe günü ASUS-TUF-B450-PRO-Gaming anakart ve Ryzen 3600X işlemci aldım. Bilgisayar montajını yaptıktan sonra oyunları indirdim. Call of Duty Modern Warfare oynarken işlemci sabit olmasa da 85 derecelere kadar çıkıyor ama genellikle 60 75 arası. Bu sıcaklık değerleri normal midir? Stok fan kullanıyorum korkmama gerek var mı? İşlemci fan hızınıda Turbo Boost'a çektim 5-6 derece daha düştü. Kasanın fanlarını da Turbo Boost'a çektim ama standarta kullanmak istiyorum, kullansam sıkıntı olur mu?

Hocam Ryzen 5 3600 işlemci kullanıyorum. Stok fan bu işlemcilere yetmiyor ve bir şekilde performans sıkıntısı yaşıyorum.

CoD'u aşırı derecede oynuyorum. Sıkıntı etmeye başlayınca soğutucu aldım. Yarın gelecek. Yararı olursa yazarım.

Bir de bir soru soracağım. Ben 3600 ve 5700XT kullanıyorum. Alacağım FPS değerlerini alamıyorum Warzone'da, sizin değerleriniz nelerdir?

Selamlar herkese. Geçtiğimiz perşembe günü ASUS-TUF-B450-PRO-Gaming anakart ve Ryzen 3600X işlemci aldım. Bilgisayar montajını yaptıktan sonra oyunları indirdim. Call of Duty Modern Warfare oynarken işlemci sabit olmasa da 85 derecelere kadar çıkıyor ama genellikle 60 75 arası. Bu sıcaklık değerleri normal midir? Stok fan kullanıyorum korkmama gerek var mı? İşlemci fan hızınıda Turbo Boost'a çektim 5-6 derece daha düştü. Kasanın fanlarını da Turbo Boost'a çektim ama standarta kullanmak istiyorum, kullansam sıkıntı olur mu?

Hocam bende 3600X kullaniyorum 2 ay oldu. Aynı problemleri yaşiyorum. Stok fanla bu dereceler normal. Daha sabit olması için BIOS'tan CBP kapatabilirsiniz.

Peki bu 2 sıvı soğutma işimi görür mü hangisini almamı tavsiye edersiniz?
Hocam bende 3600X kullaniyorum 2 ay oldu. Aynı problemleri yaşiyorum. Stok fanla bu dereceler normal. Daha sabit olması için BIOS'tan CBP kapatabilirsiniz.

Peki CBP yi kapatsam herhangi bir FPS performans düşüklüğü yaşar mıyım?

Son düzenleme:

Peki bu 2 sıvı soğutma işimi görür mü hangisini almamı tavsiye edersiniz?

Peki CBP yi kapatsam herhangi bir FPS performans düşüklüğü yaşar mıyım?

Çok az performans kaybı olr birkaç FPS ki gözüne bile gelmez. Bu arada sıvı soğutma gereksiz bence. Kule tipi hava soğutma fazlasıyla işini görür. Üstelik sessiz. Belirtiğin sıvı soğutmları tavsiye etmem pompaları da sesli çalışıyorum. Arctic Freezer Duo34 alabilirsin hem fiyatı daha uygun performas olarak ise piyasadaki birçok sıvı soğutmadan daha performaslı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı