AMD Ryzen 5 3600X ısınma sorunu

Eraygg

Hectopat
Arkadaşlar 2 hafta önce yeni PC topladım ve gayet memnunum. Ancak işlemci sıcaklığı kafamı biraz karıştırıyor, işlemci boşta 65 derecelerde geziyor yük altında ise 70 derecelerde geziyor. Stok fanla kullanıyorum, ekstra sıvı soğutucu almam gerekli mi? Gerekliyse hangisini alayım?

İşlemcinizin boş değerleri ile yük altında ki değerleri arasında 5 derece olamaz. Eğer yük altında 70 derece ise gayet normal. Yanlış hatırlamıyorsam kutunun içinde Wraith Prism çıkıyordu, O.C yapmazsanız oyunlarda gayet yeterli bir soğutucu ama 80 ve üstüne çıkarca BIOS'tan Core performance Boost'u kapatabilirsiniz.

CPB kapatıp boltaj düşürebilirsiniz. Normal stok soğutucu bu işlemciye yetemiyor

Boşta yüksek ama yük altında o sıcaklık gayet iyi. Normalde stok soğutucusu yetemiyor. 120m'lik bir sıvı soğutucu alırsanız işinizi oldukça görür.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar 2 hafta önce yeni PC topladım ve gayet memnunum. Ancak işlemci sıcaklığı kafamı biraz karıştırıyor, işlemci boşta 65 derecelerde geziyor yük altında ise 70 derecelerde geziyor. Stok fanla kullanıyorum, ekstra sıvı soğutucu almam gerekli mi? Gerekliyse hangisini alayım?

Boşta 65 yükte 70 olması garip Prime95le test etmeni öneririm. Bende Ryzen5 3600'ü stok soğutucuyla kullanıyorum. Normalde çok fazla ısınıyordu Core performance Boost'u kapatıp voltaj ayarıyla 4.0 GHz'ye sabitledim Prime95 testinde 85dereceyi geçmedi boşta 40-45 oyunlarda yük altında Max 68-71 gördüm. Core performance Boost'u kapatıp düşük voltajda 3.8GHz'ye sabitlersen sıkıntın ortadan kalkar diye düşünüyorum.
Arctic Freezer 34e-Sports Duo CPU

Olmadı soğutucu alabilirsin giriş seviye sıvı soğutucularla kafa kafaya bir soğutucu F/P olarak alınabilecek bir soğutucu işini görecektir.
Arctic Freezer 34e-Sports Duo CPU

Yapıcağın tek şeyi söylüyorum voltaj düşürmek bazen işlemci gereğinden fazla voltaj çekiyor BIOS'dan düzelt hem verimlilik sağlarsın hem ısınma çözülür stok soğutucu kullanıp 50 dereceyi geçmeyenler var sonuçta voltaj ile alakalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı