AMD Ryzen 5 2600 Sistem bilgisayar Donma Sorunu

mrpashatv

Centipat
Sistem özellikleri.
  • İşlemci: AMD Ryzen5 2600.
  • Anakart: Gigabyte B450M.
  • RAM: 2*8 GB t-Force vulcan Z 3200MHz.
  • PSU: FSP 600W Hydro 80+
  • Ekran kartı: Sapphire RX 580 4G.

Arkadaşlar öncelikle şunları belirteyim ki deneyin diye aklınızda kalmasın. RAM testi yaptım sorun çıkmadı, PSU testi yaptım sorun çıkmadı, anakart hakkında fikrim yok ekran kartı için stress testi yaptım tam 1 saat kapanmadı ve sıcaklık 77 derece üstüne çıkmadı, işlemci stress test yaptım sıcaklık yine stabil.
Sorunum: Masaüstünde olsun nadiren açılırken olsun ve oyunlarda olsun arada PC bir anda donuyor ve ekran gidiyor no signal hatası alıyorum DP kaplo ile bağlı monitörüm ve kablom sağlam. No signal hatası aldıktan sonra kasa cam kasa sistemde bütün fanlar dönüyor çalışıyor ancak ekranda görüntü gelmiyor. Reset atınca düzeliyor ama tek çözümüm reset atmak oluyor. Bir de güç kaynağının çalışırken rengi mavi ama bu şekilde ekran gidince turuncu oluyor. Sistemim daha 2 aylık bir sistem. İnternette WattMan hatası diyorlar ama sizlerede bir danışmak istedim. Garantiye göndermek istiyorum ama uzaktan eğitimim var ve ancak 1 ay sonra gönderebilirim bu şekilde kullanıyorum bunun sebebi ne olabilir?

Aynı sorunu ben açtım. Amd her ne kadar ucuza güzel performanslar veren ekran kartı satsa da bi daha elime fırsat geçse kesinlikle nvidia alırım. Bu kadar random hata veren başka bir ekran kartı markası yok. Rx 480 var bende de. Bios güncelledim şuanlık bende problem yok. Hata aynı hata. Siyah ekrana düşüp no signal hatası alıyorsun. Kasa çalışıyor. Ben bios güncelledim en son çıkana. Onun haricinde sıcaklıktan yapar dedim msi afterburner programı ile fan hızını manuele aldım. Artık 70 dereceyi geçmiyor oyunlarda ekran kartı. Sen de bir dene derim. Artık bilgisayar, donma kelimelerini görünce direk sistemde ekran kartına bakıyorum. Son 1 haftada okuduğum 3 veya 4.konudur. Hepsi de ne iş ki Rx serisi bilgisayarlar.

Aynı sorunu ben açtım. Amd her ne kadar ucuza güzel performanslar veren ekran kartı satsa da bi daha elime fırsat geçse kesinlikle nvidia alırım. Bu kadar random hata veren başka bir ekran kartı markası yok. Rx 480 var bende de. Bios güncelledim şuanlık bende problem yok. Hata aynı hata. Siyah ekrana düşüp no signal hatası alıyorsun. Kasa çalışıyor. Ben bios güncelledim en son çıkana. Onun haricinde sıcaklıktan yapar dedim msi afterburner programı ile fan hızını manuele aldım. Artık 70 dereceyi geçmiyor oyunlarda ekran kartı. Sen de bir dene derim. Artık bilgisayar, donma kelimelerini görünce direk sistemde ekran kartına bakıyorum. Son 1 haftada okuduğum 3 veya 4.konudur. Hepsi de ne iş ki Rx serisi bilgisayarlar.
doğru hocam ama almadan önce bu kadar da detaylı araştırmamıştım nerden bilebilirdim ki sapphire gibi bir markanın böyle dandik sorunlarının olabileceğini.. neyse işte... benim bios güncel ve sıcaklıklar hep stabil

doğru hocam ama almadan önce bu kadar da detaylı araştırmamıştım nerden bilebilirdim ki sapphire gibi bir markanın böyle dandik sorunlarının olabileceğini.. neyse işte... benim bios güncel ve sıcaklıklar hep stabil
Benimki de ASUS :D AMD'nin kartları hep arızalı. Marka işi değil yani.

Aynı sorunu arkadaşıma topladığımız aynı sistemde yaşıyoruz . Çözümü bulursanız bizde faydalanalım ben konu açmıştım cevap gelmemişti
Düzenleme : Arkadaşımla konuştum Sorun karşılaşıldığında bilgisayarı kapatma durumunu kapatmış ( ayar nasıl yapılıyo bilmiyorum) sorun çözülmüş dediğine göre

dediğim gibi garantiye göndereceğim zaten her halde ama uzaktan eğitim var başka pc'm yok... gönderince ne kadar sürede gelir böyle bir zamanda bilmediğim için sormak istedim.. çok üzücü 2 aylık bir sistemimin böyle yapması :(
Msi afterburner ile clock mhz düşürmeyi deneyin.
performansı düşer mi ve garanti dışı kalma ihtimali olur mu?

Geri
Yukarı