AMD Ryzen 5 3600 50 derece normal mi?

berkemng

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Motorlu Araçlar + Biraz olsun WebMaster
AMD R5 3600 işlemci ve ASUS B450M-Dragon anakarta sahibim. Soğutucu olarak Cooler Master ML240L kullanıyorum fakat işlemcim genelde 40C ile 50C arasında gidiyor. Bu normal midir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu durumun sebebi stock halde yüksek seviyede voltaj çekmesi eğer o voltaj seviyesini stabil bi değere düşürürsen sıcaklık azalır. Aynı işlemcide 4.1 ghz 1.27 voltta stabil olarak calistirabildim ve boşta 30-40 arası oyunlarda vs 60 çok nadir görüyorum 120mm sogutucuyla ancak bu kadar oluyor bende

Kasanız 240MM desteklemediği için o sıvı soğutmadan yeterli performansı alamıyorsunuz :) Sıvı soğutmanın performansı da kasaya bağlı oluyor. Uzay montaj deneyin bakalım işlemci sıcaklığınız yine aynı mı olacak? İyi forumlar. Foruma soru sorup her şeyi bildiğini sanan bir arkadaş ilk defa denk geliyor.
240mm destek derken sıvı soğutmadanmı bahsediyorsunuz ve uzay soğutma nedir.
Bu durumun sebebi stock halde yüksek seviyede voltaj çekmesi eğer o voltaj seviyesini stabil bi değere düşürürsen sıcaklık azalır. Aynı işlemcide 4.1 ghz 1.27 voltta stabil olarak calistirabildim ve boşta 30-40 arası oyunlarda vs 60 çok nadir görüyorum 120mm sogutucuyla ancak bu kadar oluyor bende
Şuan 4.2 GHz ve 1.3V hala 40 50 arası gidip geliyor yükte ise 71 derece gördüm

240mm destek derken sıvı soğutmadanmı bahsediyorsunuz ve uzay soğutma nedir.

Şuan 4.2 GHz ve 1.3V hala 40 50 arası gidip geliyor yükte ise 71 derece gördüm
Sıvı soğutma 240MM, kasanız ise onu desteklemediği için tam performans veremiyor sıvı soğutma. Uzay montaj ise kasa olmadan kullanmak demek. Dediğim gibi o kasaya göre değerleriniz normal. Hava sirkülasyonu güzel bir kasa alın sorununuz çözülür ayrıca sıvı soğutma radyatör fanlarını da daha kaliteli fanlarla değiştirebilirsiniz.

Sıvı soğutma 240MM, kasanız ise onu desteklemediği için tam performans veremiyor sıvı soğutma. Uzay montaj ise kasa olmadan kullanmak demek. Dediğim gibi o kasaya göre değerleriniz normal. Hava sirkülasyonu güzel bir kasa alın sorununuz çözülür ayrıca sıvı soğutma radyatör fanlarını da daha kaliteli fanlarla değiştirebilirsiniz.
Kasamda 280MM kadar sıvı soğutma desteği var ve Cooler Master ML240L kullanıyor.

Hangi anakartta yaptınız bu olayı?

Asus B450M-DRAGON
Ben diğer arkadaşa sormuştum hocam :)
Ben b450 pro gaming sahibiyim son bios update'ine kadar 1.3 sabit voltaj ile kullanıyordum son bios güncellemesinden sonra 1.3 voltaj verdiğimde görüntü alamadım ve otomatikte bıraktım sizin bahsettiğiniz durum bendede devam ediyor kurtulmuştum ne güzel :)

Yeni konular

Geri
Yukarı