AMD Ryzen 5 3600 CPU sıcaklığı normal mi?

blntsrts

Kilopat
Daha fazla  
Yaklaşık 2 haftalık sistemim oyun içi 85 dereceyi görüyor. Normal mi bu?

İşlemci: AMD Ryzen 5 3600 (stock fan)

Cevaplar için teşekkürler assassin's creed odyssey 4k çözünürlükte oynarken bu derecelere çıktı. Yüksek çözünürlük olmasının etkisi var mıdır?

Cevaplar için teşekkürler Assassin's Creed Odyssey 4K çözünürlükte oynarken bu derecelere çıktı. Yüksek çözünürlük olmasının etkisi var mıdır?

4K çözünürlülük işlemcinizi yormuş olabilir. O yüzden bu kadar ısınmıştır eğer bütçeniz varsa sıvı soğutma almayı kesinlikle düşünün.

Hocam bunla ilgili defalarca konu açıldı, açtım da. Şöyle bir şey tavsiye ediyorum sıcaklığa hangi program ile bakıyorsunuz. Gördüğünüz maksimum sıcaklık ise sıçrama noktası olmuş olabilir. HW info programını kçyada ryzen master üzerinden bakın. Voltaj artısı da anlık 10 derece kadar çıkıp iniyor. Mesela ben 2 saat oyun oynadıktan sonra baktığımda maksimum 83 gözüküyor ama ortalama 70 71. Oyun sırasında baktığımda ise hep 65 70 arasında.
Msi afterburn ile baktım 88 i bile gördü ortalama 77-75 civarı ama sürekli değişiyordu
4K çözünürlülük işlemcinizi yormuş olabilir. O yüzden bu kadar ısınmıştır eğer bütçeniz varsa sıvı soğutma almayı kesinlikle düşünün.
Teşekkürler hocam dünya masraf oldu pc olsun monitör olsun bütçe kalmadı maalesef stock fan idare etmezmi beni bir süre
Warzone 1080p high ayarlarda da 78-75 arası derece arada aniden 80-82 oluyor düşüyor Ryzen 5 3600 (stock fan) kullanan arkadaşlarda durum nasıl?

Son düzenleme:
Hocam r5 3600 için sıvı soğutma alınır mı bilmiyorum. Dediğim gibi 200 - 300 TL lik hava soğutma fazlasıyla iş yapıyor. Ryzen 5 3600 için 225 TL lik Sycthe reeven E12 rgb fazlasıyla iş görüyor bende.
Msi afterburn ile baktım 88 i bile gördü ortalama 77-75 civarı ama sürekli değişiyordu

Teşekkürler hocam dünya masraf oldu pc olsun monitör olsun bütçe kalmadı maalesef stock fan idare etmezmi beni bir süre
Warzone 1080p high ayarlarda da 78-75 arası derece arada aniden 80-82 oluyor düşüyor Ryzen 5 3600 (stock fan) kullanan arkadaşlarda durum nasıl?

Hocam r5 3600 için sıvı soğutma alınır mı bilmiyorum. Dediğim gibi 200 - 300 TL lik hava soğutma fazlasıyla iş yapıyor. Ryzen 5 3600 için 225 TL lik Sycthe reeven E12 rgb fazlasıyla iş görüyor bende.
Teşekkürler bütçem oluştuğu an yapacağım ilk iş olacak. Bunun dışında amd sitesinden işlemci özelliklerine baktım max temp 95 yazıyor

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    34,7 KB · Görüntüleme: 60
Hocam R5 3600 için sıvı soğutma alınır mı bilmiyorum. Dediğim gibi 200 - 300 TL'lik hava soğutma fazlasıyla iş yapıyor. Ryzen 5 3600 için 225 TL'lik sycthe reeven E12 RGB fazlasıyla iş görüyor bende.

Uzun süreli oynamalarda, işlemci çok ısınabilir ve bunun sonucunda işlemcinin amel defterini kapatabilirsiniz. O yüzden ısınmaması için her türlü önlemi almak lazım. Başka işlemcide bu geçerli değildir ancak dediğim gibi. Ryzen 5 3600 bir oyun canavarıdır ve çok ısınabilir.

Uzun süreli oynamalarda, işlemci çok ısınabilir ve bunun sonucunda işlemcinin amel defterini kapatabilirsiniz. O yüzden ısınmaması için her türlü önlemi almak lazım. Başka işlemcide bu geçerli değildir ancak dediğim gibi. Ryzen 5 3600 bir oyun canavarıdır ve çok ısınabilir.
Teşekkürler hocam yakın zamanda düzgün soğutucu almak lazım sanırım
Core Performance Boost ayarını BIOS'tan kapamayı deneyin.
Deneyip tekrar test edip yazacağım buraya teşekkürler

Kasanız nedir? Ek soğutma almanıza bence gerek yok. Sıvı soğutma almayacaksanız, stok soğutmayı değiştirmek saçma olur.

Sıvı soğutma alması tabii ki zorunlu bir şey değil. Ancak bu işlemcilerin iyi soğutmaya ihtiyacı var. Ayrıca stok soğutuculara fazla güvenmemek lazım. Bazı stok soğutucular çok iyi soğutma sağlayamıyor ve işlemciler aşırıcı derecede zarar görebiliyor. Bunun önlemini almak içinde sıvı soğutma kullanmak en iyisi olacaktır. :)

Geri
Yukarı