AMD Ryzen 5 3600 İlk İzlenim

Merhaba.
Son kullanıcı olarak Türkiye'de ilk kullanmaya başlayanlardan biriyimdir sanırım.
Vatan mağaza stoklarına girdi.

Crosshair VII Hero anakartın BIOS'unu güncellemiştim.

Ryzen 2700X'i çıkarıp Ryzen 3600'ü taktım, sorunsuz açıldı.
BIOS'ta standart ayarlarımı yapıp Windows 10'u açtım.
CPU 4.2 GHz 1.41 V manuel OC'lu.
RAM'ler XMP profillerine ayarlandı.

Windows 10 açılışta ekran ayarları düşük çözünürlükle açıldı, kısa süre sonra kendi düzeldi.
Bilgisayar açılış ve kapanışlarda MSI RTX 2080 Gaming X Trio ekran kartının fanları maximumda dönmeye başladı.
CpuZ ve sensör programlarında CPU saat hızları 4.2 GHz fakat Benchmark programları 3.6 GHz olan temel hızı görüyor.
Bu hıza rağmen Cinebench R15 single CPU Benchmark'ta Ryzen 3600 Ryzen 2700X'i bayağı bir geçti. Multi de geride doğal olarak.

Aida64 RAM testlerinde okuma (55000 den 45000 e), yazma (54000 den 25000 e), copy (50000 den 43000 e) ve latency (66'dan 80'e) değerleri çok düştü.

Ryzen 3600'ü takıp açınca BIOS'ta bazı değişiklikler oldu.
ECLK Mode ve Performance Enhancer seçenekleri gitti, yerine fCLK diye bir seçenek geldi.

RAM olarak iki değişik 2X8 kit denedim, sonuç aynı:
G.Skill 3600 CL19 Sniper X
Corsair 3200 CL16 Vengeance Pro RGB

2700X'e göre CPU Max. Sıcaklık değerleri çok düştü. Yaklaşık 10 derece.
İşin enteresan tarafı ekran kartı Max. Sıcaklık değerleri de düştü. Yaklaşık 5-6 derece.

RAM'lerde hızlanma beklerken bu değerlerle karşılaşmak benim için hüsran oldu. Şimdilik tabii, kurcalamalar devam edecek.
RAM lerle ilgili sorun hakkında fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Ryzen 3600 test1.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
İki sistemim olduğu ve 2K kullandığım için aldım aslında, 3600-2080 2700x-vega56 olacak
ryzen 2600 de satılacak.
3600 olmasının bir diğer sebebi de 2700x ten 800-1000 TL kadar ucuz olması.

Evet büyük ihtimal X470 BIOS'ları 3000 serisine tam adapte olamadı daha.
Zaten mouse un ekrandan kaybolması gibi sorunlar da var son BIOS'ta.
Birazdan bir önceki 3000 uyumlu BIOS u test edicem.

Henüz gömmedim 😉

Not:
Şimdi farkettim; Vcor 1.4 V civarında ayarladığım halde Core VID voltajı 1.1 V da çakılı kalıyor.
HWInfo64'te de bu görülüyor.
Bu normal mi yoksa Vcore ile core VID değerlerinin yakın olması mı gerekir?
Tam da 2 gün önce R5 2600 aldım :p
Hocam X370 anakart 2. Nesil ile çalışır mı güncelleme olmadan? Yada BIOS yerine flash bellekle çalışmaz dime.

Merhaba.
Son kullanıcı olarak Türkiye'de ilk kullanmaya başlayanlardan biriyimdir sanırım.
Vatan mağaza stoklarına girdi.

Crosshair VII Hero anakartın BIOS'unu güncellemiştim.

Ryzen 2700X'i çıkarıp Ryzen 3600'ü taktım, sorunsuz açıldı.
BIOS'ta standart ayarlarımı yapıp Windows 10'u açtım.
CPU 4.2 GHz 1.41 V manuel OC'lu.
RAM'ler XMP profillerine ayarlandı.

Windows 10 açılışta ekran ayarları düşük çözünürlükle açıldı, kısa süre sonra kendi düzeldi.
Bilgisayar açılış ve kapanışlarda MSI RTX 2080 Gaming X Trio ekran kartının fanları maximumda dönmeye başladı.
CpuZ ve sensör programlarında CPU saat hızları 4.2 GHz fakat Benchmark programları 3.6 GHz olan temel hızı görüyor.
Bu hıza rağmen Cinebench R15 single CPU Benchmark'ta Ryzen 3600 Ryzen 2700X'i bayağı bir geçti. Multi de geride doğal olarak.

Aida64 RAM testlerinde okuma (55000 den 45000 e), yazma (54000 den 25000 e), copy (50000 den 43000 e) ve latency (66'dan 80'e) değerleri çok düştü.

Ryzen 3600'ü takıp açınca BIOS'ta bazı değişiklikler oldu.
ECLK Mode ve Performance Enhancer seçenekleri gitti, yerine fCLK diye bir seçenek geldi.

RAM olarak iki değişik 2X8 kit denedim, sonuç aynı:
G.Skill 3600 CL19 Sniper X
Corsair 3200 CL16 Vengeance Pro RGB

2700X'e göre CPU Max. Sıcaklık değerleri çok düştü. Yaklaşık 10 derece.
İşin enteresan tarafı ekran kartı Max. Sıcaklık değerleri de düştü. Yaklaşık 5-6 derece.

RAM'lerde hızlanma beklerken bu değerlerle karşılaşmak benim için hüsran oldu. Şimdilik tabii, kurcalamalar devam edecek.
RAM lerle ilgili sorun hakkında fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Eki Görüntüle 414651
Degerli dostum incelemeni cok guzel buldugumu belirtmek isterim oncelikle.Bunun haricinde reddit te okudugum birkac yazida anakart firmalarinin bios da sikintilar yasadigi bu yuzden istenilen hizlara erisilemedigi defalarca belirtilmis bunun icin de ilk yayinlanan bios lar kullanildiginda sorunun duzeldigi o zaman da pcie de problem ciktigi gorulmus.Bu sebepten incelemenizi ilerleyen gunlerde yenilerseniz daha iyi sonuclar elde edebilirsiniz.Uzulmeyin

Öncelikle hayırlı olsun işlemciniz. Ryzen ilk çıktığında da benzer RAM sorunları vs. olmuştu, büyük ihtimalle bir kaç ay içerisinde gelen güncellemelerle bunlar düzelir.

Sıcaklıkları ise 2700X'e göre düşük fakat ben de 1600 kullanıyorum ve Prime95 ile yaptığım 2 saatlik testte en fazla 63-64 dereceye çıkmıştı.

Bunun dışında oyunlarda sizce bir fark var mı? Ya da 1080P çözünürlükte oyunlarda kullanım için 1600'den 3600'e geçmeye değer mi?

Öncelikle hayırlı olsun işlemciniz. Ryzen ilk çıktığında da benzer RAM sorunları vs. olmuştu, büyük ihtimalle bir kaç ay içerisinde gelen güncellemelerle bunlar düzelir.

Sıcaklıkları ise 2700X'e göre düşük fakat ben de 1600 kullanıyorum ve Prime95 ile yaptığım 2 saatlik testte en fazla 63-64 dereceye çıkmıştı.

Bunun dışında oyunlarda sizce bir fark var mı? Ya da 1080P çözünürlükte oyunlarda kullanım için 1600'den 3600'e geçmeye değer mi?
hocam soyle soyleyeyim benchmark testleri ve oyun testlerinde ben 2600 ile arasinda bariz farklari gozlerimle gordum ki 3600 arasinda daha da fazla fark var. Eger ki elinizde butce varsa ve anakartiniz X370 B450 X470 gibi bir anakartsa sorun yasamadan kullanabilirsiniz bios u guncellediginiz takdirde.

Gözlemime göre kesinlikle geçmeye değer. B350-X370 gibi anakartlarda kullanmak için biraz daha bekleyip, testlerde verimli çalışıp çalışmadığını görmek iyi olur. FPS arttırıcam derken anakart masrafı çıkmasın diye.

Ryzen 3600 tek çekirdek performansı Ryzen 2700X ten %10 civarı daha iyi, doğal olarak oyunlarda 2700X ten iyi.
1600 den ne kadar iyi olur test etmeden söylemek zor. Belki nette karşılaştırma videoları bulunabilir.
1600-2700x karşılaştırması bulsanız bile yeter.
Hayırlı olsun. Bende aldım, bir ihtimalle sabah gelecek. 11 Temmuz 'da kargoda demişlerdi ama dün ne hikmetse kargo bilgisi geldi. Asus TUF B350M Plus Gaming ile deneyeceğim, gerekli bios'u atmıştım bakalım neler olacak. 🤔
Umarım B350 nizde sorunsuz çalışır.
Olur da anakart değiştirirseniz sakın X570 lere para gömmeyin.

Tam da 2 gün önce R5 2600 aldım :p
Hocam X370 anakart 2. Nesil ile çalışır mı güncelleme olmadan? Yada BIOS yerine flash bellekle çalışmaz dime.
Güncelleme olmadan eski Ryzen gen 1 BIOSu ile çalışmaz. Ya işlemciyi değiştirmeden önce BIOS güncellemek ya da anakart destekliyorsa USB bellekten BIOS flash yapmak gerekir.

Overclock denediniz mi?
BIOS lar düzgün çalışmadığı için yapamadım. 4.2 Ghz 1.41 V denedim, benchmark programları 3.6 Ghz görmeye devam etti. Durum düzeldiğinde OC lu sonuçları da paylaşırım.
Asus TUF B350M Plus Gaming ile deneyeceğim, gerekli bios'u atmıştım bakalım neler olacak. 🤔
Anakartınız 3000 uyumlu hale gelmiş gözüküyor.
TUF-B350M-PLUS-GAMING

Son düzenleme:
Ben de 8600K'dan 3700x'e geçmeyi düşünüyorum, biraz daha rayına oturmasını bekleyeceğim. Sizce worth bir upgrade olur mu benim için yoksa gereksiz mi ?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı