AMD Ryzen 5 3600 İlk İzlenim

Merhaba.
Son kullanıcı olarak Türkiye'de ilk kullanmaya başlayanlardan biriyimdir sanırım.
Vatan mağaza stoklarına girdi.

Crosshair VII Hero anakartın BIOS'unu güncellemiştim.

Ryzen 2700X'i çıkarıp Ryzen 3600'ü taktım, sorunsuz açıldı.
BIOS'ta standart ayarlarımı yapıp Windows 10'u açtım.
CPU 4.2 GHz 1.41 V manuel OC'lu.
RAM'ler XMP profillerine ayarlandı.

Windows 10 açılışta ekran ayarları düşük çözünürlükle açıldı, kısa süre sonra kendi düzeldi.
Bilgisayar açılış ve kapanışlarda MSI RTX 2080 Gaming X Trio ekran kartının fanları maximumda dönmeye başladı.
CpuZ ve sensör programlarında CPU saat hızları 4.2 GHz fakat Benchmark programları 3.6 GHz olan temel hızı görüyor.
Bu hıza rağmen Cinebench R15 single CPU Benchmark'ta Ryzen 3600 Ryzen 2700X'i bayağı bir geçti. Multi de geride doğal olarak.

Aida64 RAM testlerinde okuma (55000 den 45000 e), yazma (54000 den 25000 e), copy (50000 den 43000 e) ve latency (66'dan 80'e) değerleri çok düştü.

Ryzen 3600'ü takıp açınca BIOS'ta bazı değişiklikler oldu.
ECLK Mode ve Performance Enhancer seçenekleri gitti, yerine fCLK diye bir seçenek geldi.

RAM olarak iki değişik 2X8 kit denedim, sonuç aynı:
G.Skill 3600 CL19 Sniper X
Corsair 3200 CL16 Vengeance Pro RGB

2700X'e göre CPU Max. Sıcaklık değerleri çok düştü. Yaklaşık 10 derece.
İşin enteresan tarafı ekran kartı Max. Sıcaklık değerleri de düştü. Yaklaşık 5-6 derece.

RAM'lerde hızlanma beklerken bu değerlerle karşılaşmak benim için hüsran oldu. Şimdilik tabii, kurcalamalar devam edecek.
RAM lerle ilgili sorun hakkında fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Ryzen 3600 test1.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de 8600K'dan 3700x'e geçmeyi düşünüyorum, biraz daha rayına oturmasını bekleyeceğim. Sizce worth bir upgrade olur mu benim için yoksa gereksiz mi ?
Oyunlar için gereksiz, 3700X 9600K'nın gerisinde kalıyor oyunlarda. Bence 10. nesil Intelleri bekleyin. Sırf oyun için kullanıyorsanız elinizdeki işlemci gayet yeterli, stok kullanıyorsanız OC yapın %20-25 güç kazanır.

Burada kıyaslamalar mevcut.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Evet hocam genelde oyun amaçlı kullanıyorum, ben de incelediğim testlerde 3700x'in dahi aynı saat hızlarında 9600K'nın gerisinde olduğunu gördükten sonra fikrimi değiştirdim. 8600K işlemcim 1.1 V ile 4.5 ghz de stabil olarak kullanıyorum, stok fanla dahi şuan maks 75 derece görüyorum. Dediğiniz gibi yeni nesil intel işlemciler için bekleyeceğim.
@dogant

Evet hocam genelde oyun amaçlı kullanıyorum, ben de incelediğim testlerde 3700x'in dahi aynı saat hızlarında 9600K'nın gerisinde olduğunu gördükten sonra fikrimi değiştirdim. 8600K işlemcim 1.1 V ile 4.5 ghz de stabil olarak kullanıyorum, stok fanla dahi şuan maks 75 derece görüyorum. Dediğiniz gibi yeni nesil intel işlemciler için bekleyeceğim.
@dogant
8600K ile 9600K OC sonrası aradaki fark %2-3 civarında zaten :) 10 nesil 10600K 6/12 olacak ve Hyper Threading olacak. Benim tahminim en az 9700K performansında olur.

@siyaha hocam selamlar. Asus prime b350 plus anakarta sahibim. Ryzen 5 1600'den sizin gibi ryzen 5 3600'e geçtim. Bios ayarları her şey autodayken sadece d.o.c.p profile'ı açtığımda(ram'i frekansını arttıran ayar) işlemcinin boşta 1.35-1.40V aralıgında gezdiğini gördüm. Hatta oyunlarda maksimum 1.45V olduğunu dahi gördüm. Ancak sıcaklık 70 derece civarına yaklaşıyor. Voltajları kurcalayım mı sizce? Herhangi bir öneriniz var mı ?

@siyaha hocam selamlar. Asus prime b350 plus anakarta sahibim. Ryzen 5 1600'den sizin gibi ryzen 5 3600'e geçtim. Bios ayarları her şey autodayken sadece d.o.c.p profile'ı açtığımda(ram'i frekansını arttıran ayar) işlemcinin boşta 1.35-1.40V aralıgında gezdiğini gördüm. Hatta oyunlarda maksimum 1.45V olduğunu dahi gördüm. Ancak sıcaklık 70 derece civarına yaklaşıyor. Voltajları kurcalayım mı sizce? Herhangi bir öneriniz var mı ?

Sıcaklık olarak hangi sensörden alıyorsunuz veriyi? Aida64 'ten bakıyorsanız CPU Diyot diye yazan değeri almanız gerekiyor, CPU olarak belirtilen sensör anakartın soketinin sıcaklığı. Voltaj bende de öyle geziyor, core performance boost var advanced menüsünde, onu kapattım şimdi 1.1v 'dan fazla vermiyor sıcaklıklar da fazlasıyla normal.

Sıcaklık olarak hangi sensörden alıyorsunuz veriyi? Aida64 'ten bakıyorsanız CPU Diyot diye yazan değeri almanız gerekiyor, CPU olarak belirtilen sensör anakartın soketinin sıcaklığı. Voltaj bende de öyle geziyor, core performance boost var advanced menüsünde, onu kapattım şimdi 1.1v 'dan fazla vermiyor sıcaklıklar da fazlasıyla normal.
CPUID HWmonitor ve Ryzen Master'dan kontrol ettim. Peki core performance boost'u kaparsam, işlemcinin performansı düşmez mi ?

i5 8400 işlemcimi upgrade etmeyi düşünüyorum. Anakart olarak asus tuf b360 pro gaming kullanıyorum. 1903 güncellemesi geldiğinden beri anakartımın dolby yazılımı çalışmadığından sorunsuz kullandığım anakarttan soğudum. Sizce i7 8700 alıp kullanmaya devam mı edeyim yoksa ryzen b450 anakart ve ryzen 5 3600 değişimi mi yapayım. Aşağı yukarı aynı maliyete geliyorlar

i5 8400 işlemcimi upgrade etmeyi düşünüyorum. Anakart olarak asus tuf b360 pro gaming kullanıyorum. 1903 güncellemesi geldiğinden beri anakartımın dolby yazılımı çalışmadığından sorunsuz kullandığım anakarttan soğudum. Sizce i7 8700 alıp kullanmaya devam mı edeyim yoksa ryzen b450 anakart ve ryzen 5 3600 değişimi mi yapayım. Aşağı yukarı aynı maliyete geliyorlar
Öncelikle İ7 8700 vs ryzen 3600 karşılaştırma videolarını izleyin.

Geçmeye karar verirseniz Agesa 1.0.0.3ab Bios u yayınlanmış bir B450 işinizi görecektir.
Gigabyte ve MSI yayınladı, diğerlerini bilmiyorum.

Ryzen 3600 ün güç gereksinimi çok düşük.
B450 ler Ryzen 3000 serisi için hazır gelmiyor.
USB den Bios flash yapabilen bir kartla kolayca Bios update yapıp 3600 ü kullanabilirsiniz.
Aksi takdirde eski bir AMD cpu gerekir.
B450 ler 3000 serisi için hazır gelmiyor.

CPUID HWmonitor ve Ryzen Master'dan kontrol ettim. Peki core performance boost'u kaparsam, işlemcinin performansı düşmez mi ?

Düşüyor elbette, soğutucu alana kadar sanırım yapacak bir şey yok.

Bence hiç bulaşma, 8400 yetmiyor mu? Ses sürücüsü sorunu bende de var güncel versiyonu atarsam muhtemelen bozulacak, o yüzden kurmuyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı