AMD Ryzen 5 3600 Undervolt ve Sıcaklık Düşürme

Benim boşta 35 ile 60 derece arası ama 60 dereceye biraz zor çıkıyor boşta. Oyunlarda sıcaklık normal ama hani bi sıkıntı yaşamadım undervolt düşündüm nasil yapacağımı bilemediğim için bıraktım öylece bir sorun teşkil etmiyor bana kalırsa. Boşta biraz kafayı yemiş gibi ısınma derecesi.😅😅😅 Alıştım artık takmıyorum.
Boşta bende de çıldırmış gibi sıcaklık. Core Performans özelliğini kapatınca sorun ortadan kalkıyor ama onu da yapmak istemiyorum. Boşta o kadar ısınmasına rağmen yük altında değer normal. Anlamış değilim.

Aynen boşta bir sanki işlemci kararsız çalışıyor gibi Aida64 ile baktım gözlemedim bıraktım bilgisayarı hiç bir program açık değil Aida64 hariç sıcaklıkları izlediğimde 35-42-45-36-55 dereceler arasında gidip gidip geliyor. Birde sıvı soğutma kullanıyorum.😂😂😂

Bende işlemciyi daha dün taktım. O yüzden tuhaf geliyor. Birde montaj sırasında bazı sıkıntılar oldu. O yüzden yanlış bir şey mi yaptım diyorum ancak galiba işlemci kronik olarak böyle.

Yükteki sıcaklık değerlerim normal olmasına rağmen boştaki sıcaklık değerleri yüksek. Bilgisayarı açtığımda direkt 60 dereceden açılıyor ve sonra 40 dereceye kadar düştükten sonra 40-50-60 derece arasında gidiyor işlemci.

Şahsen stok kullanacak olsam, kasa içinin ferah olması için ilk önce fan sayısını arttırırım. BIOS ayarından işlemci fan hızını en yüksek hız olarak belirlerim, bu sesi duymazsınız bile. O zaman işlemci kendine gelir. Kullandığım i7 4790 işlemci de 2 bakır ısı borulu bir soğutucu kullanarak bu işlemi uyguladım hep boş da 20 derece ortalama çalışıyordu. Bu işlemciler çok çekirdekli olduğu için ve stok soğutuculu kullanıldığından dolayı bu değerler o kadar abartılacak gibi gelmiyor bana.

Şahsen stok kullanacak olsam, kasa içinin ferah olması için ilk önce fan sayısını arttırırım. BIOS ayarından işlemci fan hızını en yüksek hız olarak belirlerim, bu sesi duymazsınız bile. O zaman işlemci kendine gelir. Kullandığım i7 4790 işlemci de 2 bakır ısı borulu bir soğutucu kullanarak bu işlemi uyguladım hep boş da 20 derece ortalama çalışıyordu. Bu işlemciler çok çekirdekli olduğu için ve stok soğutuculu kullanıldığından dolayı bu değerler o kadar abartılacak gibi gelmiyor bana.
Önceki işlemcim R5 2600 idi ve onda boşta 35 derecede yükte ise 65 derecede kullanıyordum. O değerlerden bu değerlere gelince ister istemez tedirgin oldum ama galiba bu işlemci için normal. En yakın zamanda bir sıvı soğutma alacağım.

Bizim zaten bahsetmiş olduğumuz boştaki sıcaklık değerleri yükte mecbur ısınıyor.

Önceki işlemcim R5 2600 idi ve onda boşta 35 derecede yükte ise 65 derecede kullanıyordum. O değerlerden bu değerlere gelince ister istemez tedirgin oldum ama galiba bu işlemci için normal. En yakın zamanda bir sıvı soğutma alacağım.

Yani sizin sisteminize baktığım zaman bu işlemcinin hızını kesmek yerine iyi bir soğutucu ile gücünü besleyip faydalanmanız daha mantıklı.
Bizim zaten bahsetmiş olduğumuz boştaki sıcaklık değerleri yükte mecbur ısınıyor.

Ama bu kadar para harcayıp stok soğutucuya mahkum edilerek, gücünü düşürmek mantıksız bence.

Yani sizin sisteminize baktığım zaman bu işlemcinin hızını kesmek yerine iyi bir soğutucu ile gücünü besleyip faydalanmanız daha mantıklı.

Ama bu kadar para harcayıp stok soğutucuya mahkum edilerek, gücünü düşürmek mantıksız bence.
Sıvı soğutma kullanıyorum. Core boost olayını kapatmadım.

İşlemciyi Asus TUF B450 Pro Gaming ile kullanıyorum ve BIOS ayarlarında core performance boost gibi bir seçenek bulamadım. İşlemciyi 3.6ghz'da sabit kullanmam için hangi ayarları yapmam gerekiyor, BIOS arayüzüne hakim biri varsa yardımcı olabilir mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı