AMD RYZEN işlemci pinleri işlemci üzerinde mi?

Pin başı Amper düşünürsen öyle evet ama şimdi bana 1151 ya da 2011 pinden 65'i çalışıyor deme lütfen :) O pinler sadece güç için değil aynı zamanda overloaded olmaması içinde kullanılıyor işlemcilerde, yani ne kadar çok o kadar iyi. Ama bu konuda kesin biligye sahip kişi şu an sadece AMD mühendisleri falan olduğundan devamı biraz gereksiz, çıkınca görürüz.

Pin başı Amper düşünürsen öyle evet ama şimdi bana 1151 ya da 2011 pinden 65'i çalışıyor deme lütfen :) O pinler sadece güç için değil aynı zamanda overloaded olmaması içinde kullanılıyor işlemcilerde, yani ne kadar çok o kadar iyi. Ama bu konuda kesin biligye sahip kişi şu an sadece AMD mühendisleri falan olduğundan devamı biraz gereksiz, çıkınca görürüz.

Zaten öyle birşey demedim, sadece güç pinlerinin ne kadar az gerektiğini yazdım, gerisi iletişim için elbette ama bunu şuna benzetebilirsin, ekran kartlarında ki bit olayına, yeni mimarilerde bit artmıyor, onun yerine veri hızı artıyor. Yani ne kadar fazla bacak o kadar iyi olacak diye bir mantık düşünülemez. O zaman İntel her işlemcisini 2000 üzeri pinli yapması gerekirdi o mantığa göre.

Ayrıca pinlerin anakartta olması fazla pin ile aynı alan olacağı anlamına gelmez, pin arttıkça alan da genişlemesi lazım.

Zaten öyle birşey demedim, sadece güç pinlerinin ne kadar az gerektiğini yazdım, gerisi iletişim için elbette ama bunu şuna benzetebilirsin, ekran kartlarında ki bit olayına, yeni mimarilerde bit artmıyor, onun yerine veri hızı artıyor. Yani ne kadar fazla bacak o kadar iyi olacak diye bir mantık düşünülemez. O zaman İntel her işlemcisini 2000 üzeri pinli yapması gerekirdi o mantığa göre.

Ayrıca pinlerin anakartta olması fazla pin ile aynı alan olacağı anlamına gelmez, pin arttıkça alan da genişlemesi lazım.

Öncelikle bit ile pin ayrı şeyler, daha az bit olmasının sorun olmaması ekran kartlarının sıkıştırma teknoloji sayesinde diyelim. Ama işlemcide pin sayısının fazlalığı aslında işe yarıyor ve Intel'de zaten güçlü işlemcilerinde 2000'den fazla pin kullanıyor LGA2011'i örnek olarak vermiştim önceki yorumlarımdan birinde. Fazlalaştıkça pin işlemciye gücü daha dengeli veriyor ve tek yerden değil bir çok yerden az az verdiğinden overloaded olmuyor işlemci. Pin'in fazla olması pinlerin anakartta olmasından değil bunu da üstü kapalı belirtmiştim, pin sayısının fazlalığı intel'in pin ve pad kullanıyor olması iletişim ve güç için. Yani delik açmak yerine her pin için Intel, elektriği iletebilen bir pad kullanıyor. Ve pinin anakartta olması fazla pin olacağı anlamına gelir bazı high-end anakartlarda üretici işlemcinin pad sayısından fazla pini aynı alana sıkıştırabiliyor(bu da zaten ne kadar fazla pin o kadar iyi sonucuna ulaşmamda önemli yer oynuyor), bu Intel eğer pinleri işlemci üstüne yerleştirseydi olacak bir şey değildi en azından aynı işlemci adıyla satılmazdı da başka bir adla çıkardı Intel'i hepimiz biliyoruz.

Geçen hafta soğutucuyu çıkartırken soğutucunun işlemciye yapışmış şekilde anakarttan ayrıldığını görünce neden pinlerin anakartta olması gerektiğini dahada çok önemseye başladım, eğerki pinlerden biri anakarttan ayrılırken yamulsaydı ‍♂️ yapardım işlemciye sanırım.

Bu tarz olmuştu ve ayırmak için abartmıyorum 5 dakikadan fazla zaman harcadım.
IMG_1490.JPG

Geçen hafta soğutucuyu çıkartırken soğutucunun işlemciye yapışmış şekilde anakarttan ayrıldığını görünce neden pinlerin anakartta olması gerektiğini dahada çok önemseye başladım, eğerki pinlerden biri anakarttan ayrılırken yamulsaydı ‍♂️ yapardım işlemciye sanırım.

Bu tarz olmuştu ve ayırmak için abartmıyorum 5 dakikadan fazla zaman harcadım.
Eki Görüntüle 207778
Termal macunun kenardan selam verdiğini görüyorum hocam, biraz fazla mı döktünüz acaba? Bir de o işlemciyi sabit tuacak bir şey yok mudur? :)

Fotoğraf bana ait değil, pin filan hak getire zank diye elime aldım soğutucu ve işlemciyi, işlemciyi kıstıran tırnakları açtım, arkadan braket vidalarını söktüm herşeyi yaptım en son soğutucuyu çıkartmaya sıra geldi çekiyorum oynatıyorum gelmiyor dedim heralde nazik davranıyorum bir asıldım aldım elime sonrada törpüyle, ince uçlu tornavidayla çıkarttım ve 5 dakika pinleri inceledim sorun varmı diye en azından bu seferlik bir sorun olmadı ama bir dahaki sefere AMD anakartta işlemci sökmem direk satarım, alan kişinin elinde patlasın :)

@Silinen üye İşlemcilerin çalışma sitemini, şemasını bilmediğim için fazla pin iyi olur diyemem, bilsem mühendis olurdum zaten ama dayanıklılık açısından, pinlerin anakartta olması iyidir tabi.

Bende AMD işlemci kullanıyorum ama hiç böyle bir sorunum olmadı. hatta bilgisiz zamanımdayken termal macunu toz sanıp sildim. Bilgisayar hala calışıyor. Pes 13 felan oynuyom çok nadirde olsa :D.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı