AMD ürünlerine karşı ön yargı

AMD Radeon ekran kartina anlarim ama bari islemcisine on yargi olmasin be kardesim. Ne yani, simdi de AMD isiniyor kafasi mi?
Hocam forumda belki pek yok ama dışarısı bu insanlarla kaynıyor. Dayanıksızmış, kısa ömürlüymüş AMD işlemcileri güya. Ekran kartında alınabilirlikleri pek kalmadı zaten. RTX 4060/4070 çıkınca bitti o iş. İkinci elde gayet mantıklılar.

AMD'nin grafik birimi APU ve konsola odaklanmış durumda. Zaten karlı bir operasyon değil. Eldeki karlı ürünlere vakit ayırıyorlar. En azından öyle bir gözlem var.

Yazılımı ayrı dert. Özelleştirilmiş VBIOS atmadan düzgün verim bile alınamıyor. Güç tüketimleri yüksek. FSR 3.0 yaygın değil. 4080 benzeri her anlamda rakip kart yok. Neresinden tutarsanız tutun mutsuz edici.

Arada güzel ve başarılı kartlar çıkıyor. Hakkını yemeyelim bu sefer de rakibin teknolojisine kıyasla geri kaldığından popüler olamıyor...

Merhaba, şimdiye kadar hep Intel ve NVIDIA kullandığım için aşırı şekilde ön yargım var AMD'nin işlemci ve ekran kartlarına. Bu aralar bilgisayar alacağım, hazır sistem bakıyorum ve çok fazla AMD içeren sistemler var. Ne kadar güzel olsa bile içim sinmiyor hiç AMD'ye. Intel'in işlemcisi veya NVIDIA'nın ekran kartı daha güçsüz olsa bile AMD içime sinmez gider onları alırım. Bu önyargıyı nasıl kırabilirim?
Benim ön yargı yoktu, ama Intel ve Nvidia ikilisini yaklaşık 8 sene boyunca kullandım. İlk AMD kullanımım 2 ay önce başladı. AMD işlemci ve ekran kartına sahip hazır sistem aldım. Çünkü 16 bin liraya gidip 8gb vramli 4060 sistem almak istemiyordum ve gidip 6700'ü tercih ettim. Dlss, fsr gibi performans arttırıcı hiçbir uygulama umrumda değildi sadece saf performanslarına bakıyordum. Hatta şuanda da AMD softwarede en kaliteli görüntüyü verecek üzerine ayarlar yaptım, performans belli bir sınırın altına düşmedikçe çok dert ettiğim birşey değil. Yeni nesil AMD kartlarda (6000 ve 7000 serisi) sadece driver sorunu yaşarsın. Ama forumlarda çok fazla tartışıldığı için önerilen belli bir sürümde kalırsan sorun olmuyor. Harici hiçbir wattman hatası almadım. Sadece 1 kere çok değişik bir şekilde mavi ekran yedim, onu anlatayım: her zamanki gibi ilk önce monitörü açtım sonrasında ise kasayı açtım. Açtığım anda mavi ekran yedim. Daha Windows şifre ekranı gelmeden aniden mavi ekran vermişti. Başka da bir sorun yaşamadım.

Orta segment Amd kartlarda rtx açınca sapıtıyor. Hadi FSR 2.0 açayım diyorsun bu sefer de attığın taş ürküttüğün kuşa değmiyor. Çünkü görüntü çamur gibi oluyor.

Hayır alakası yok sadece Intel'e alıştığım için mantıklı gelmiyor kullanmak ama AMD Ryzen 7 tarzı işlemciler çoğu Intel işlemcilerden daha iyi ama yine de ön yargım var

Ryzen'den öncesinde kaldı bu ön yargı. Geçmişte AMD'ye haklı olarak ön yargı vardı çünkü Intel daha verimli işlemciler üretiyordu bu nedenle tabiri caizse Intel tekel haline gelmişti. Ryzen işlemcilerden sonra AMD kendini o kadar geliştirdi ki AMD'ye olan ön yargı epey güçlü şekilde yıkıldı. Hatta öyle bir hal aldı ki AMD işlemciler en çok tercih edilen işlemciler haline geldi. Intel bile bunu kabul etti araştırabilirsin. İşlemciler konusunda durum nerelere geldi gör işte. Ekran kartında AMD'nin yazılım stabilliğini hala sağlayamadığından dolayı tercih etmezsen anlarım seni ama işlemci konusunda hala ön yargılı olman bence doğru değil. AMD işlemci + NVIDIA ekran kartlı bir sistem düşünmek çok mantıklı olurdu.

Geri
Yukarı