AMD Firmasına Duyulan Ön yargı

Beyter

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba herkese iyi gunler.

Kardeşlerimiz, abilerimiz sistem toplayacaklari zaman konu açıp, sistemi ne icin kullanacaklarını, hangi parçayı neden tercih etmeleri gerektiğini soruyor bizlere. Az çok bildiklerimizle elimizden geldiğince yardimci olmaya calisiyoruz. Fakat bir kitle var ki, az bildiğiyle yardimci olmaya çalışıyor. Lutfen bu konuyu anlayarak ve dikkatli okuyun özellikle kastettiğim kitle denk gelip okursa sevinirim.

Geçenlerde bir kardeşimiz, ablamız ya da abimiz konu açmıştı. Sistem toplayacağını belirtmisti ve islemci olarak Ryzen mı Intel mi tercih etmeliyim diye sormuştu. Altinda hemen "kasanizda bilmem ne bilmem ne pişirmek istiyorsanız Ryzen alabilirsiniz" gibi bir yorum gordum. Bu yorumun ardindan benim gibi bu arkadaşa katılmayan kişiler, cevap yazdığında AMD fanboyu damgasi yediler. AMD firmasına geçmişteki kotu performansi yuzunden cok on yargi ile yaklasiyorsunuz. Kendini gelistiren bir firma olduğunu ve kullanmaya alıştığınız islemci markası Intel'e kafa tutabilecek düzeye geldiğini kabullenin artik. Biz cikan islemcilerin performanslarına gore AMD'yi ya da Intel'i savunuyor, yine aynı şekilde buna göre AMD'yi ya da Intel'i kötülüyoruz. Yine bir vatandaşımız sistem tavsiyesi istemisti. AMD tercih etmesinin daha iyi olacagini birkaç kişi olarak onermemize ragmen, kendisi yorumlarinda bize cevap olarak Intel'in yeni cikacak islemcilerinin daha iyi olacağını söyleyip durdu. E kardeşim neden tavsiye istiyorsun o zaman? Kafanda galibi, daha iyi islemciyi belirlemissin zaten.

Benim burada yaptığım fanboyluk vs. değildir yanlış anlamayin. 2 sene önce burada olsaydim, 1. Nesil Ryzen önereceğime Intel onerirdim. Bir konu hakkında hicbirsey bilmiyorsanız ezberi bilgilerden yorum yapmayın lutfen. Yan sekmede Google'yi acip, ufak bir araştırma yapmak cokmu zor geliyor? Bu arkadaslar yüzünden forum AMD ve Intel fanboyu olarak ikiye ayrılmış durumda ve bu durum gercekten rahatsızlık verici.

Okuduğunuz icin teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eger profesyonel olarak yapmiyorsaniz bu isi, zaten limitli miktarda bilgisayar topluyorsunuz. Bu surecte de iyi kotu markalarla tecrubeniz oluyor. Mesela ben Asrock ile hic sorun yasamazken, topladigim 2 Asus anakart ile de sorun yasadim. Yeniden bilgisayar toplasam yine gider Asrock alirim. Bu durumu baska biri sacma bulabilir fakat gecmis tecrubelerimizden yararlanmayacaksan tecrubenin ne anlami var?

Adam AMD kullanmistir, sicaklik sorunu yasamistir; tecrubesini aktarir ve mesele kapanir. O da biliyor 2 tane AMD chipinde sicaklik sorunu yasadigi icin tum AMD ailesinin cayir cayir yanmadigini.

Burda bilimsel makale yayimlamiyoruz, her seyin tumevaran objektif kistaslara sahip olmasina gerek yok. Firsat buldukca benchmark vs paylasip objektif olmak guzel ama yeri geldiginde de cikip "ben AMD'den hic memnun kalmadim, AMD'yi sevmiyorum" diyebilmeli insan forumda.

O yuzden ben bu fanboy muhabbetine ayar oluyorum. Bir insanin bir markaya sempati duymasinda yanlis bir sey yok. Ama bilgi ya da tecrubeye sahip olmadan atip tutarsa o zaman haddini bildirmek gerek.

Markalarin hepsi cebine bakiyor, sizi yari yolda birakmayacak, verdiginiz paraya degecek neyse onu tercih edin.

Ilk bilgisayarim AMD islemci ve ekran karti kullaniyordu. Cok fazla performans kaybi yasiyordu ve cok yavasti, hicbir isimi halletmiyordu. Ben de sorunun AMD'den kaynaklandigini dusunup senelerce AMD'ye kotu gozle baktim. Fakat simdi ayni fikirde degilim.

Bu konu ile ilgili şunlar da söylenebilir;
-İnsanların genelden biraz fazlası ön yargı ile yaklaşıyorlar,
-Kulaktan doğma bilgiler ile kötüleyenler olabiliyor,
-Yeni çıkan bir donanım,yazılım vs. gibi şeyleri insanlar denemeye çekiniyorlar ve internette gezerek herkesin hangisinin iyi olduğunu bulmaya çalışıyor.

İnsanlar yeni şeyler öğrenmeli,araştırmalı ve kullanmaya çekinmemeli. Yani herkes kendisine uygun olanı kendisi seçerek kendisi kullanmalıdır. Bu yüzden bir markayı sevmek ve onun hakkında olumlu eleştiri yapmak o kişiyi fanboy yapmaz.

Yazılım konusunda çok kötüler, onun dışında sorun yok.

Merhaba herkese iyi gunler.

Kardeşlerimiz, abilerimiz sistem toplayacaklari zaman konu açıp, sistemi ne icin kullanacaklarını, hangi parçayı neden tercih etmeleri gerektiğini soruyor bizlere. Az çok bildiklerimizle elimizden geldiğince yardimci olmaya calisiyoruz. Fakat bir kitle var ki, az bildiğiyle yardimci olmaya çalışıyor. Lutfen bu konuyu anlayarak ve dikkatli okuyun özellikle kastettiğim kitle denk gelip okursa sevinirim.

Geçenlerde bir kardeşimiz, ablamız ya da abimiz konu açmıştı. Sistem toplayacağını belirtmisti ve islemci olarak Ryzen mı Intel mi tercih etmeliyim diye sormuştu. Altinda hemen "kasanizda bilmem ne bilmem ne pişirmek istiyorsanız Ryzen alabilirsiniz" gibi bir yorum gordum. Bu yorumun ardindan benim gibi bu arkadaşa katılmayan kişiler, cevap yazdığında AMD fanboyu damgasi yediler. AMD firmasına geçmişteki kotu performansi yuzunden cok on yargi ile yaklasiyorsunuz. Kendini gelistiren bir firma olduğunu ve kullanmaya alıştığınız islemci markası Intel'e kafa tutabilecek düzeye geldiğini kabullenin artik. Biz cikan islemcilerin performanslarına gore AMD'yi ya da Intel'i savunuyor, yine aynı şekilde buna göre AMD'yi ya da Intel'i kötülüyoruz. Yine bir vatandaşımız sistem tavsiyesi istemisti. AMD tercih etmesinin daha iyi olacagini birkaç kişi olarak onermemize ragmen, kendisi yorumlarinda bize cevap olarak Intel'in yeni cikacak islemcilerinin daha iyi olacağını söyleyip durdu. E kardeşim neden tavsiye istiyorsun o zaman? Kafanda galibi, daha iyi islemciyi belirlemissin zaten.

Benim burada yaptığım fanboyluk vs. değildir yanlış anlamayin. 2 sene önce burada olsaydim, 1. Nesil Ryzen önereceğime Intel onerirdim. Bir konu hakkında hicbirsey bilmiyorsanız ezberi bilgilerden yorum yapmayın lutfen. Yan sekmede Google'yi acip, ufak bir araştırma yapmak cokmu zor geliyor? Bu arkadaslar yüzünden forum AMD ve Intel fanboyu olarak ikiye ayrılmış durumda ve bu durum gercekten rahatsızlık verici.

Okuduğunuz icin teşekkürler.
Intel vs AMD tartışmaya kapalı ve tartışılmak için çok yüzeysel bir konudur.Ayrıca Intel VS AMD diye bir durum söz konusu değildir. Modeller karşılaştırılmalı,teknoloji takip edilmeli Fiyat-Performans ilişkiside karşılaştırılmalıdır. Aynı zamanda Bugun Ryzen 3.Nesil öndeyken yarın İntel 10.Nesil önde olur. Fazla takılmayın bu tarz şeylere en güncel teknolojiyi kullanmaya bakın. AMD İşlemci pazarında büyük gelişmeler kayıt etsede bence GPU üretimi konusunda hala zayıf özellikle yazılım desteği konusunda. Şahsen bende FX serisinden çok çektim fakat Ryzen işlemcileri kötülemiyorum. Geçmişte yaşadığınız olumsuz tecrübeleri aynı anda aynı firmada yaşayacaksınız diye bir kaide yok. Sabah bir arkadaşımız yine Relive için yakınıyordu. Tabiki size GTX 980 Tİ ile RX5700 XT arasında kaldıysanız GTX 980Tİ Nvidia tercih edin demiyorum. Ancak eğer performansda çok büyük bir kayıp yoksa bence GPU konusunda işi ehline vermek gerek diye düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Haklılık payı vardır.

Haklılık payı yoktur. Forumdaki 5 dangalağın konusu birleşirse bu olur, eğer ararsanız katıyla intel/nvidia konusu görebiliriz.

AMD'yi destekleyenler, hep fiyatı eleştirir, NVIDIA destekleyenler hep performansı eleştirir, fakat herkes biliyor ki önemli olan en düşük fiyata en iyi performansı verendir, AMD burada bir tık önde maalesef. NVIDIA ucuza üretemiyor.

RTX serisinin ağır başarısızlığı hiç konuşulmuyor, ilginçtir.
Okuma zahmetinde bulunursan reddit'den 2-3 tane konu paylaştım. En önemli şey stabilite'dir sonra performans gelir. Sürekli sorun yaşayacaksan 2080 TI performansı verse de bir anlamı yok.
Reddit'te RX 5700 XT alıp da memnun olan var mı diye soruyorlar, bir kişi bile ben memnunum yazmamış.
Bir de sorun yaşayanlara dangalak diyorsun.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı