AMD vs Intel

Bu konunun artık açılmadığını görüp, seviniyordum :) Karşılaştırma yaparken model üzerinden yapmanız lazım diye belirtiyoruz hep. Artık AMD vs. Intel mi diye tartışma konusu kalmadı. İkisi de kaliteli işlemciler üreten marka. Artılar, eksiler olur fakat bunu modele göre yapmak gerekir (5600X vs 10700K gibi).

Hangi model? Hangi nesil? Oyun içinse Ryzen 3000-5000 dışındakileri vasat buluyorum. Intel cephesinde de oyum 10. nesil ve 12. nesilden yana. Bunların hepsi güzel işlemciler.

Ayrıca 12. nesil güç tüketimi ve sıcaklık olarak 5000 serisinden daha başarılı. Hangi verilere ve modellere göre daha yüksek TDP dedin?

Fan boyluk yapmadan; AMD mi Intel mi?

Intel'in dezavantajları: K işlemci almadıktan sonra pek de bir anlamı yok ve anakart anlamımda biraz pahalı olabilir 12.nesil fazla TDP tüketiyor her işlemcisinde OC yapılmıyor ve Z anakart gerekir.

AMD'nin dezavantajları: F/P işlemci kalmadı OC de bazı işlemciler fazla ısındığı için soğutma gerekli ve muadilininden fazla iyi işlemciler yapamadı bazı işlemcilerin GHz düşük tutuyor biraz.

Hangisi daha iyi model üretirse gözümde o daha
iyi olur.

Intel vs AMD. Marka değil model derseniz bir şey diyebilirim.

124100979812641682.nci Technopat forum işlemci savaşları. 😂

Fiyat performans olarak artık bir sınıf kalmadı. Bütçene göre ya alacaksın ya almayacaksın derdi var.

İntel iyi mi iyi evet. Windows 11 ile İntel işlemciler daha uyumlu çalışıyor mu evet.
Ancak İntel'in bir saçmalığı Z serisi anakart zorunluluğu yüksek bellek frekansları için.
12.ci nesilde durum nedir bilmiyorum.

AMD Ryzen serisi ile bir devir değiştirdi. Ryzen işlemciler çıkmasa İntel hala çekirdek sayılarını yükseltmeden devam ederdi tek çekirdek performansı kafasından çıkaramadığından.
AMD üzerinde ram frekans kısıtlaması yok. Ancak orta veya üst seviye anakart almak şart.

Şu zamanda yeniden bir sistem toplasam. Bütçem olması durumunda yine AMD toplardım.
İntel bir sistem topladım 2.ci sistem olarak. AMD rahatlığını alamıyorum gerçekten.

Ryzen 5600x veya 5800x ile işlemcimi seçerim. Sonra B550 bir anakart ile 3600 MHz ram uyumluyla yoluma bakarım.

Geri
Yukarı