AMD vs NVIDIA

Parana göre tercih yapmalısın. Hangi fiyat aralığında iki markanın da hangi ürünü var bakmalısın. F/P arıyorsan genel olarak AMD ürünleri daha mantıklı seçimler oluyor. Lakin üst seviyeye çıktığında Nvidia biraz rakipsiz kalıyor. Tamamen fiyat aralığına göre yapılması gereken bir seçim. Saf kas gücü ve FPS mi istiyorsun, RTX teknolojisini az da olsa kullanmak mı istiyorsun soruları da kendine sorulmalı. AMD sorunludur yorumlarının %95'ine katılmamakla beraber AMD ekran kartlarında sorun yaşama olasılığın Nvidia kartlara göre sadece bir-iki tık fazla hepsi o. Bir de kartım 60 derecede çalışsın hiç geçmesin diyorsan Nvidia, 75 dereceye kadar yolu var diyorsan AMD seçebilirsin. Fakat aradaki 15 derecenin kaybettireceği hiçbir fark da yok ne performans ne kullanım ömrü ne de başka yönler açısından. Karar senin, durum tamamen bütçe meselsi.

Sapphire markası AMD'nin ortağı bir firmadır. Ürünleri son derece F/P ve güncel ürünleri son derece kalitelidir. Aldığınız mağaza ve satıcı güvenilir ve garantili olmakla beraber pek tabi Sapphire tercih edebilirsiniz.
Amd Ryzen 5 3600 yeterli mi
Fazlasıyla

Sürücü sorunu olarak şans işi olabilir, 5 ay önce RX 580 aldım ve herhangi bir hata ile karşılaşmadım. Ama sıcaklık olarak maalesef yüksek. Bu da beni istemsiz rahatsız ediyor ama performans olarak çok başarılı. Bir sonraki kartım RTX olur büyük ihtimalle.

NVIDIA tercih et. AMD'de büyük ihtimalle sorun yaşarsın. Yaşayacağın sorunlar yaygın olarak ekran kararması forumlarda wattman diye geçer, oyun oynarken GPU yüzdesinin dalgalanması ve bu dalgalanma sana FPS drop sorunu yaşatır. Forumlarda hala sürekli AMD ekran kartları ile ilgili konu açılıyor.

1-2 Gün önce birisi konu açmış GPU dalgalanma sorunu ile ilgili RX570 sahibi bir kullanıcı. Adamın sisteminde uyumsuz parça yok, yani bu fanboyların çamur atabileceği parça yok diyelim kısaca, mâlum ekran kartı hariç herşeyi suçlamayı çok sever bunlar. Herşey iyi güzel olmasına rağmen oyun içerisinde GPU yüzdesi dalgalanıyor ve bu adam FPS drop sorunu yaşıyor. Forumdan yardım istemiş ne yapacağım FPS drop yaşıyorum diye. Daha sonra yazmış ki ''Arada bir oyun oynarken bilgisayar siyah ekranda kalıyor, kasa çalışıyor ama reset atmayınca görüntü gelmiyor'' demiş. Yani bu adam hem GPU dalgalanma sorunu hem de wattman hatasını birden yaşıyor. Kartın ikinci eldir, miningdir demişler ama adam diyorki kartım sıfır 3 aylık sistem. Hatta konu linkini bırakıyorum teker teker oku mesajları istersen.

Dostum AMD tarafında ki ekran kartları hala belli bir stabiliteye ulaşamadı. Yani AMD tarafından alırsan büyük ihtimalle bir sorun yaşayacaksın. Ben kendim de RX590 S.E satın aldım sonra iade ettim yaşadığım sorunlar yüzünden. Donanımsal dediler, kullandığın PSU dandik dediler, yok istesen kartın çekirdek hızını düşürüp sorunsuz kullanırsın felan dediler yani sanki kartı ben bozmuşum gibi bana kızdılar birde. Kart sorunluysa düzeltmekle ben niye uğraşayım ? Kartı iadeye yolladım ''Donanımların kötü diye kart hata veriyor, iadeden geri gelecek boşuna yolladın'' dedi o çok bilgili fanboy arkadaşlar, herhalde benim kartımın test edildiği teknik servisin kullandığı donanımlarda çöp ki kartımı arızalı buldular ve para iademi yaptılar.

Ha NVIDIA'da sorun olmuyor mu elbette oluyor, ama iki firmayı kıyasladığın zaman NVIDIA'da sorun yaşayan kullanıcı sayısı biraz daha az. Hatta tekrar belirteyim bazı okuma özürlü arkadaşlar için sorun çıkma şansı %0 değil, biraz daha az. Biz böyle yazınca sanki ''NVIDIA kusursuzdur, NVIDIA'da bir tane bile sorun yok, NVIDIA'da yazılımsal hiç bir sorun yok'' demişiz gibi saldırıyorlar o çok bilgili arkadaşlar.

Birazdan gelir o ''AMD'de sorun kalmadı, milleti yanlış yönlendirmeyin'' diyen aşırı bilgili zatlar. Bu konulara da sahte derler aman ha 🙂

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı