AMD vs NVIDIA

Sürücü sorunu olarak şans işi olabilir, 5 ay önce RX 580 aldım ve herhangi bir hata ile karşılaşmadım. Ama sıcaklık olarak maalesef yüksek. Bu da beni istemsiz rahatsız ediyor ama performans olarak çok başarılı. Bir sonraki kartım RTX olur büyük ihtimalle.
Undervolt yap düşecektir. Birde özel fana ayarıyla on numara olur. Soruya gelirsek Nvidia yazılım olarka çok daha iyi. AMD'de Nvidia'ya göre daha F/P ürünler var ama 6000tl bütçeyle Nvidia'nın rakibi yok. RTX teknolojisi bence çok fark etmiyor Minecraft dışında.

NVIDIA tercih et. AMD'de sorun yaşarsın. Yaşayacağın sorunlar yaygın olarak ekran kararması forumlarda wattman diye geçer, oyun oynarken GPU yüzdesinin dalgalanması ve bu dalgalanma sana FPS drop sorunu yaşatır. Forumlarda hala sürekli AMD ekran kartları ile ilgili konu açılıyor.

1-2 Gün önce birisi konu açmış GPU dalgalanma sorunu ile ilgili RX570 sahibi bir kullanıcı. Adamın sisteminde uyumsuz parça yok, PSU kaliteli, ekran kartında ısınma yok. Herşey iyi güzel olmasına rağmen oyun içerisinde GPU yüzdesi dalgalanıyor ve bu adam FPS drop sorunu yaşıyor. Forumdan yardım istemiş ne yapacağım FPS drop yaşıyorum bu yüzden diye, daha sonrada yazmış ki ''Arada bir oyun oynarken bilgisayar siyah ekranda kalıyor, kasa çalışıyor ama reset atmayınca görüntü gelmiyor'' demiş. Yani bu adam hem GPU dalgalanma sorunu hem de wattman hatasını birden yaşıyor. Kartın ikinci eldir, miningdir demişler ama adam diyorki kartım sıfır 3 aylık sistem. Hatta konu linkini bırakıyorum teker teker oku mesajları istersen.

Dostum AMD tarafında ki ekran kartları hala belli bir stabiliteye ulaşamadı. Yani AMD tarafından alırsan büyük ihtimalle bir sorun yaşayacaksın. Ben kendim de RX590 S.E satın aldım sonra iade ettim yaşadığım sorunlar yüzünden. Ha NVIDIA'da sorun olmuyor mu elbette oluyor, ama iki firmayı kıyasladığın zaman NVIDIA'da sorun yaşayan kullanıcı sayısı biraz daha az. Biz böyle yazınca sanki ''NVIDIA kusursuzdur, NVIDIA'da bir tane bile sorun yok, NVIDIA'da yazılımsal hiç bir sorun yok'' demişiz gibi saldırıyorlar o çok bilgili arkadaşlar.

Ben bu konuya başka bir mesaj yazmıyorum, birazdan gelir o ''AMD'de sorun kalmadı, milleti yanlış yönlendirmeyin'' diyen aşırı bilgili zatlar. Bu konularada sahte derler aman ha 🙂

Çok mantıklı bir yazı olmuş teşekkür ederim

Undervolt yap düşecektir. Birde özel fana ayarıyla on numara olur. Soruya gelirsek Nvidia yazılım olarka çok daha iyi. AMD'de Nvidia'ya göre daha F/P ürünler var ama 6000tl bütçeyle Nvidia'nın rakibi yok. RTX teknolojisi bence çok fark etmiyor Minecraft dışında.
Dediğiniz Undervolt yapıyorum AMD Tweaker programı ile fakat sıfırlanıyor bir süre sonra ve yine ısınmaya başlıyor.

Sapphire RX590 PULSE kullandım. Isı değerleri diğer kartlara göre bi hayli yüksekti ancak performansı da güzeldi. Ama kart 6 ay olmadan chipset arızası yaşadı. Eğer AMD tercih edeceksen MSI gibi markaları seçmeni öneririm.
Chipset arızası değildir o ya, PSU'nuz dandiktir 😏 karta niye çamur atıyorsunuz. (!)

@Akerfeldt garantisini veriyor musun sorun yaşayacağına? Ben yaşamayacağına veremiyorum Nvidia dahi olsa veremiyorum hani nasıl bu kadar emin konuşuyorsunuz ki? 5700XT ile sorun yaşamıyorum RX590 vardı onla da yaşamadım.

@Akerfeldt garantisini veriyor musun sorun yaşayacağına? Ben yaşamayacağına veremiyorum Nvidia dahi olsa veremiyorum hani nasıl bu kadar emin konuşuyorsunuz ki? 5700XT ile sorun yaşamıyorum RX590 vardı onla da yaşamadım.
Sorun yaşayacağına garanti vermiyorum ama yüksek bir ihtimal mevcut diyorum. Konu sahibi arkadaş tercihini NVIDIA tarafından yaparsa sorun yaşama şansı daha düşük olur en azından. Ha nereden biliyorsun yüksek bir ihtimal olduğunu diyorsan internet elinin altında, Technopat dahil bütün forumlara bakın. Hatta örnek olarak yeni açılmış konuları bıraktım.

Herkes sorun yaşayacak diye bir şey yok ama 10 kişi alıyor, 6 sı sorun yaşıyorsa artık resmen kumar oynamış oluyorsunuz artık. Yani gelip gelmeyeceği şansa kalmış. Yani o kadar para veripte birde sorunlu ürün alacaksanız verdiğiniz paraya, o parayı kazanmak için harcadığınız emeğe yazık değil mi? Yani eğer bu adam sorun yaşayacaksa biraz daha dişini sıksın, 300-400 TL daha koyup daha kaliteli bir ürün satın alsın. AMD sorunlarını düzeltti de biz dedik mi ''Yok siz genede NVIDIA'dan alın'' diye? Düzeltmiş olsa zaten niye NVIDIA tercih edelim enayimiyiz yani? Ben RX590 alırken de öyle düşünerek aldım, iki kartta aynı performansı veriyor niye daha fazla para vereyim diyerek aldım.

Yani bir örnek düşüneyim ama aklıma sadece arabalardan örnek geliyor. Bir tarafta 1 milyon TL'lik mercedes, diğer tarafta atıyorum 300 bin TL'lik BMW olsun diyelim. Siz ise iki arabayı da alacak kadar zenginsiniz ama cimrisiniz. Yani sadece ''BMW olan araba da 300 basıyor Mercedes'te, ben enayi miyim gidip 700 bin TL fazla vericem'' diyip BMW alıyorsunuz. İki arabada kaliteli ama bakıyorsunuz BMW o kadar rahat değil, BMW'nin teknolojileri o kadar iyi değil, BMW'nin sürüş konforu o kadar iyi değil. Pişman olup diyorsunuz ki ''20 milyon TL param var gidip 300 Bin TL'lik arabayı aldım, keşke 1 milyon verip şu Mercedes'i alsaydım'' diyorsunuz. Yani iki markada gayet iyi bunu örnek olarak gösteriyorum.

Son düzenleme:
Sorun yaşayacağına garanti vermiyorum ama yüksek bir ihtimal mevcut diyorum. Konu sahibi arkadaş tercihini NVIDIA tarafından yaparsa sorun yaşama şansı daha düşük olur en azından. Ha nereden biliyorsun yüksek bir ihtimal olduğunu diyorsan internet elinin altında, Technopat dahil bütün forumlara bakın. Hatta örnek olarak yeni açılmış konuları bıraktım.

Herkes sorun yaşayacak diye bir şey yok ama 10 kişi alıyor, 6 sı sorun yaşıyorsa artık resmen kumar oynamış oluyorsunuz artık. Yani gelip gelmeyeceği şansa kalmış. Yani o kadar para veripte birde sorunlu ürün alacaksanız verdiğiniz paraya, o parayı kazanmak için harcadığınız emeğe yazık değil mi? Yani eğer bu adam sorun yaşayacaksa biraz daha dişini sıksın, 300-400 TL daha koyup daha kaliteli bir ürün satın alsın. AMD sorunlarını düzeltti de biz dedik mi ''Yok siz genede NVIDIA'dan alın'' diye? Düzeltmiş olsa zaten niye NVIDIA tercih edelim enayimiyiz yani? Ben RX590 alırken de öyle düşünerek aldım, iki kartta aynı performansı veriyor niye daha fazla para vereyim diyerek aldım.
10 kişiden 6'sı değil ama 10 kişiden 2'si dersen anlarım ha 4500tl verip ben 2070 ya da 2070 Super alırdım orası öyle. Sorun yaşayan binlerce insan var kabul ediyorum ama yaşamayan daha fazla.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı